Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Routing pakietów multicast

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Piotr Wojciechowski

Ruch multicast nie jest ograniczony jedynie do sieci LAN. W rzeczywistych sieciach urządzenia nadawcze i odbiorcze znajdują się w innych podsieciach połączonych łączami LAN lub WAN. Każdy z tych segmentów łączą ze sobą routery lub przełączniki warstwy trzeciej i to one są odpowiedzialne za prawidłowe przekazywanie multicastów pomiędzy podsieciami, czyli za ich replikację i routing.

W numerze 7/2015 „IT Professional” zapoznaliśmy się z podstawami działania sieci multicast oraz przyjrzeliśmy się sposobowi rozgłaszania pakietów tego typu w sieciach LAN. Nadawca ruchu multicast zazwyczaj znajduje się jednak w zupełnie innym segmencie sieci niż jego odbiorca, więc pakiety muszą zostać przesłane przez co najmniej jeden router. Zachowana musi być przy tym także zasada, w myśl której kopie pakietów tworzone są możliwie najbliżej odbiorcy. Dlatego routery muszą rozumieć topologię sieci, by poprawnie lokalizować nadawcę i odbiorców pakietów.

W przypadku ruchu unicast, w którym mamy jasno sprecyzowanego nadawcę i odbiorcę, router odczytuje w nagłówku pakietu adres IP znajdujący się w polu określającym odbiorcę, a następnie przeszukuje tablicę routingu w poszukiwaniu najlepszej ścieżki do wskazanego adresu, by na koniec wysłać pakiet do następnego routera przez wybrany interfejs. Routing pakietu multicast jest o wiele bardziej skomplikowany. Adresy grup multicast nie są umieszczane w tablicy routingu przeznaczonej dla ruchu unicast. Ponadto router musi podjąć decyzję o tym, ile kopii pakietu ma stworzyć, i przez które interfejsy zostaną one wysłane. Co więcej, router nadal musi zapobiegać powstaniu pętli, tak by pakiet wysłany przez jeden z interfejsów nie został po jakimś czasie ponownie odebrany przez inny.

> ROUTING PAKIETÓW MULTICAST

Istnieją dwa podstawowe rodzaje routingu pakietów multicast w sieciach IP. Pierwszy z nich nosi nazwę Dense Mode (DM). Jest on przeznaczony dla sieci, w których znajduje się wielu odbiorców. Router przyjmuje założenie, że w każdym przyłączonym do niego segmencie sieci znajduje się co najmniej jedno urządzenie zainteresowane odbiorem transmisji dla wskazanej grupy lub przekazaniem kopii pakietu do następnego segmentu. Urządzenie tworzy więc kopie odebranego pakietu i domyślnie wysyła je przez każdy ze swoich interfejsów z wyjątkiem tych, których wykorzystanie może spowodować powstanie pętli. Pakiet nigdy nie będzie wysłany przez interfejs, za pomocą którego router pakiet odebrał. Taki sposób dystrybucji w anglojęzycznej terminologii nazywa się flooding, gdyż powoduje zalewanie wszystkich segmentów sieci kopiami pakietu. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieć nad tym żadnej kontroli. Każdy z routerów biorących udział w przekazywaniu pakietów dla wskazanej grupy może wysłać za pomocą wiadomości Prune żądanie, by sąsiednie urządzenie nie wysyłało mu kopii pakietów. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy router nie sąsiaduje z żadnymi innymi routerami zainteresowanymi odbiorem strumienia danych oraz wie, że w przyłączonej bezpośrednio do niego podsieci nie ma żadnego odbiorcy. Routing w trybie Dense możemy osiągnąć, stosując jeden z trzech protokołów routingu w sieci multicast – Protocol Independent Multicast Dense Mode (PIM-DM), Distance Vector Multicast Routing Protocol (DVMRP) lub Multicast Open Shortest Path First (MOSPF). PIM-DM jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"