Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Systemy UPS – budowa i funkcje

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Marcin Bieńkowski
Modułowy system zasilania...
Modułowy zasilacz UPS. W...

Może się to wydawać dziwne, ale w XXI wieku przerwy w zasilaniu wciąż są jedną z głównych przyczyn przestojów infrastruktury IT w firmach. Jak pokazują badania Ponemon Institute, w 2014 roku przynajmniej jednej przerwy w dostawach prądu doświadczyło 88% przedsiębiorstw, a typowy zanik zasilania trwał od 1 do 5 minut.

Najczęstszą przyczyną przestojów centrów danych i serwerowni wciąż pozostaje poważna awaria sprzętu. Na drugim miejscu plasuje się cyberprzestępczość. Trzecim z powodów zatrzymania serwerowni są właśnie awarie zasilania. Przeciętne straty związane tylko z jedną przerwą w dostawach prądu szacowane są przez amerykański instytut badawczy Ponemon średnio na 478 tys. dolarów. Dlatego nowoczesne środowisko zabezpieczenia zasilania infrastruktury IT musi być tak zaprojektowane, aby podczas przerwy w dostawie prądu zapewniony był stały dostęp do wszystkich krytycznych z punktu widzenia prowadzonego biznesu aplikacji.

Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia systemów komputerowych, serwerów i infrastruktury IT przed skutkami krótkotrwałego zaniku zasilania jest stosowanie systemów awaryjnego zasilania UPS (Uninterruptible Power Supply). Pod tą nazwą może kryć się zarówno pojedyncze urządzenie, jak i system, którego główną funkcją jest utrzymanie zasilania innych urządzeń, takich jak np. komputery, urządzenia sieciowe czy serwery w przypadku zaniku lub pojawienia się nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego. Innymi słowy, system UPS ma za zadanie zabezpieczyć infrastrukturę IT przed skutkami problemów z zasilaniem i zwiększyć jej dostępność, pozwalając użytkownikom na kontynuowanie pracy w trakcie krótkich przerw w zasilaniu lub podczas pogorszenia się parametrów dostarczanego z sieci energetycznej prądu.

> KONWENCJONALNE SYSTEMY UPS

Wyróżnić można dwa podstawowe typy systemów UPS. Pierwszym z nich są konwencjonalne systemy UPS, nazywane systemami „stand alone” lub zasilaczami monoblokowymi. Drugim typem są systemy modułowe – o których za chwilę. Zasilacze monoblokowe to znane dobrze użytkownikom systemy gwarantowanego zasilania awaryjnego w postaci jednego wolno stojącego urządzenia ustawianego obok komputera lub montowanego w serwerowni w szafie rakowej. Dostępne są też większe modele tego typu UPS-ów umieszczane w dużych obudowach dostosowanych do montażu w ciągach szaf stelażowych. Zazwyczaj zajmują one od połowy do kilku szerokości typowych szaf rakowych wykorzystywanych w serwerowniach. Dzięki temu łatwo je umieścić bezpośrednio przy serwerach lub urządzeniach sieciowych, z którymi mają współpracować.

W uproszczeniu, typowy, konwencjonalny zasilacz awaryjny składa się z wejściowej przetwornicy napięcia stałego AC/DC (prostownika), baterii akumulatorów, wyjściowej przetwornicy napięcia przemiennego DC/AC (falownika) oraz układu obejścia. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"