Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Systemy UPS – budowa i funkcje

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Marcin Bieńkowski
Modułowy system zasilania...
Modułowy zasilacz UPS. W...

Może się to wydawać dziwne, ale w XXI wieku przerwy w zasilaniu wciąż są jedną z głównych przyczyn przestojów infrastruktury IT w firmach. Jak pokazują badania Ponemon Institute, w 2014 roku przynajmniej jednej przerwy w dostawach prądu doświadczyło 88% przedsiębiorstw, a typowy zanik zasilania trwał od 1 do 5 minut.

Najczęstszą przyczyną przestojów centrów danych i serwerowni wciąż pozostaje poważna awaria sprzętu. Na drugim miejscu plasuje się cyberprzestępczość. Trzecim z powodów zatrzymania serwerowni są właśnie awarie zasilania. Przeciętne straty związane tylko z jedną przerwą w dostawach prądu szacowane są przez amerykański instytut badawczy Ponemon średnio na 478 tys. dolarów. Dlatego nowoczesne środowisko zabezpieczenia zasilania infrastruktury IT musi być tak zaprojektowane, aby podczas przerwy w dostawie prądu zapewniony był stały dostęp do wszystkich krytycznych z punktu widzenia prowadzonego biznesu aplikacji.

Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia systemów komputerowych, serwerów i infrastruktury IT przed skutkami krótkotrwałego zaniku zasilania jest stosowanie systemów awaryjnego zasilania UPS (Uninterruptible Power Supply). Pod tą nazwą może kryć się zarówno pojedyncze urządzenie, jak i system, którego główną funkcją jest utrzymanie zasilania innych urządzeń, takich jak np. komputery, urządzenia sieciowe czy serwery w przypadku zaniku lub pojawienia się nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego. Innymi słowy, system UPS ma za zadanie zabezpieczyć infrastrukturę IT przed skutkami problemów z zasilaniem i zwiększyć jej dostępność, pozwalając użytkownikom na kontynuowanie pracy w trakcie krótkich przerw w zasilaniu lub podczas pogorszenia się parametrów dostarczanego z sieci energetycznej prądu.

> KONWENCJONALNE SYSTEMY UPS

Wyróżnić można dwa podstawowe typy systemów UPS. Pierwszym z nich są konwencjonalne systemy UPS, nazywane systemami „stand alone” lub zasilaczami monoblokowymi. Drugim typem są systemy modułowe – o których za chwilę. Zasilacze monoblokowe to znane dobrze użytkownikom systemy gwarantowanego zasilania awaryjnego w postaci jednego wolno stojącego urządzenia ustawianego obok komputera lub montowanego w serwerowni w szafie rakowej. Dostępne są też większe modele tego typu UPS-ów umieszczane w dużych obudowach dostosowanych do montażu w ciągach szaf stelażowych. Zazwyczaj zajmują one od połowy do kilku szerokości typowych szaf rakowych wykorzystywanych w serwerowniach. Dzięki temu łatwo je umieścić bezpośrednio przy serwerach lub urządzeniach sieciowych, z którymi mają współpracować.

W uproszczeniu, typowy, konwencjonalny zasilacz awaryjny składa się z wejściowej przetwornicy napięcia stałego AC/DC (prostownika), baterii akumulatorów, wyjściowej przetwornicy napięcia przemiennego DC/AC (falownika) oraz układu obejścia. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"