Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.10.06.2019

Inteligentne zarządzanie...

W dniach 11, 12 i 13 czerwca – odpowiednio – w Gdańsku, w Warszawie i w Katowicach,...
27.05.2019

Rozwiązania na platformie GCP

Citrix SD-WAN i Citrix ADC
27.05.2019

Chmura hybrydowa

Dell Technologies Cloud
27.05.2019

Uproszczona komunikacja

Cisco Webex
24.05.2019

Konferencja IT Manager of...

W dniach 12–14 czerwca w Sopocie odbędzie się konferencja IT Manager of Tomorrow 2019. To...
24.05.2019

Ochrona sieci

Fortinet FortiOS 6.2
24.05.2019

Mniejsza złożoność

Rittal VX25 Ri4Power
24.05.2019

All-in-one NAS

QNAP TDS-16489U R2
24.05.2019

Układy SoC

AMD Ryzen Embedded R1000

QNAP TS-EC1680U-RP - pojemny NAS dla średnich firm

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Marcin Jurczyk
Tagi:    android   active directory   linux   windows
QNAP TS-EC1680U-RP to...
Na łatwo dostępnym...
Repozytorium dodatkowego...
File Station to webowy panel...
Za pośrednictwem...
Wygląd interfejsu użytkownika...

Network Area Storage to rodzaj pamięci masowej zoptymalizowanej do udostępniania danych w formacie plikowym. Urządzenie tego typu działa zazwyczaj jako serwer plików, repozytorium dla kopii zapasowych lub pamięć masowa dla środowisk wirtualnych.

Rozwiązania typu NAS tajwańskiego producenta QNAP Systems zdążyły już zadomowić się na rynku europejskim. Ponad dziesięć lat doświadczeń oraz ciągłe udoskonalanie produktów sprawiło, że QNAP to jeden z najbardziej rozpoznawanych dostawców pamięci NAS dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Ponad dwa lata temu na łamach naszego magazynu („IT Professional” 5/2013, s. 25) publikowaliśmy test urządzenia QNAP TS-870U-RP. Model ten doczekał się już swojego następcy, a w portfolio producenta pojawiło się sporo nowych rozwiązań. Coraz bardziej wydajne komponenty sprzętowe, większa pojemność dostępnych dysków twardych oraz wsparcie dla technologii SSD to główne i jak najbardziej naturalne zmiany wprowadzane w sprzęcie odpowiedzialnym za przetwarzanie danych. Wiele zmian dotyczy również platformy systemowej, która bezpośrednio wpływa na funkcjonalność całego rozwiązania. W porównaniu ze starszymi rozwiązaniami nic nie zmieniło się natomiast w kontekście pozycjonowania rozwiązań QNAP – w dalszym ciągu mamy do czynienia z produktami przeznaczonymi dla rynku małych i średnich firm (pomimo że producent, klasyfikując swoje rozwiązania, najbardziej wydajne urządzenia umieścił w sekcji „Enterprise”, która jeszcze do niedawna nosiła nazwę „High-end SMB”). Pozostałe kategorie produktów, a więc „Home & SOHO” oraz „SMB” pozostały bez zmian.

Testowany model TS-EC1680U-RP to przedstawiciel serii ECx80U, przeznaczonej do instalacji w szafach rack i należącej do najbardziej wydajnej linii produktów oznaczanej właśnie jako „Enterprise”. Małe „x” w nazwie oznacza liczbę kieszeni na dyski twarde. W przypadku testowanego modelu możliwa jest instalacja maksymalnie 16 dysków twardych w technologii SATA (6 Gb/s). W serii ECx80U, która obejmuje najbardziej wydajne produkty firmy QNAP, wykorzystujące dyski SATA, dostępne są także modele 8-, 12- i 24-dyskowe.

> ARCHITEKTURA I WYDAJNOŚĆ

Testowany NAS to urządzenie zamknięte w obudowie rackowej o wysokości 3U. W 16 kieszeniach przeznaczonych na instalację dysków twardych można zainstalować napędy HDD i SSD (wymiana „na gorąco”) zarówno o rozmiarze 3,5”, jak i 2,5”. Cztery pierwsze sloty domyślnie są zarezerwowane na potrzeby instalacji dysków SSD, które mogą zostać wykorzystane jako szybka pamięć podręczna (read cache z algorytmem Write Through) zwiększająca wydajność urządzenia. Administrator, konfigurując sposób używania cache’u, ma wybór między dwoma algorytmami – LRU oraz FIFO. Pierwszy z nich zapewnia większą częstotliwość trafień do pamięci podręcznej kosztem większego obciążenia CPU. Z kolei FIFO czyści z pamięci najstarsze dane, co nie zawsze idzie w parze z zapewnieniem wysokiego współczynnika trafień, ale jest mniej zasobożerne. Stosowanie cache’u nie jest jednak rozwiązaniem przymusowym – instalacja tradycyjnych dysków we wspomnianych czterech slotach oznacza rezygnację z tej funkcjonalności. Dodatkowo na płycie głównej zamontowanej w urządzeniu znajdują się dwa sloty mSATA, do których również można podłączyć moduły flash i używać ich jako szybkiej pamięci podręcznej.

Uruchomienie pamięci cache w postaci wolumenu dysków SSD wymaga zainstalowania odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej. Istnieje ścisła zależność pomiędzy dostępną pamięcią RAM a pojemnością pamięci cache – maksymalny rozmiar cache na poziomie 4 TB wymaga co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"