Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 21-09-2015 | Autor: | Marcin Jurczyk |
Rozwiązania typu NAS tajwańskiego producenta QNAP Systems zdążyły już zadomowić się na rynku europejskim. Ponad dziesięć lat doświadczeń oraz ciągłe udoskonalanie produktów sprawiło, że QNAP to jeden z najbardziej rozpoznawanych dostawców pamięci NAS dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Ponad dwa lata temu na łamach naszego magazynu („IT Professional” 5/2013, s. 25) publikowaliśmy test urządzenia QNAP TS-870U-RP. Model ten doczekał się już swojego następcy, a w portfolio producenta pojawiło się sporo nowych rozwiązań. Coraz bardziej wydajne komponenty sprzętowe, większa pojemność dostępnych dysków twardych oraz wsparcie dla technologii SSD to główne i jak najbardziej naturalne zmiany wprowadzane w sprzęcie odpowiedzialnym za przetwarzanie danych. Wiele zmian dotyczy również platformy systemowej, która bezpośrednio wpływa na funkcjonalność całego rozwiązania. W porównaniu ze starszymi rozwiązaniami nic nie zmieniło się natomiast w kontekście pozycjonowania rozwiązań QNAP – w dalszym ciągu mamy do czynienia z produktami przeznaczonymi dla rynku małych i średnich firm (pomimo że producent, klasyfikując swoje rozwiązania, najbardziej wydajne urządzenia umieścił w sekcji „Enterprise”, która jeszcze do niedawna nosiła nazwę „High-end SMB”). Pozostałe kategorie produktów, a więc „Home & SOHO” oraz „SMB” pozostały bez zmian.
Testowany model TS-EC1680U-RP to przedstawiciel serii ECx80U, przeznaczonej do instalacji w szafach rack i należącej do najbardziej wydajnej linii produktów oznaczanej właśnie jako „Enterprise”. Małe „x” w nazwie oznacza liczbę kieszeni na dyski twarde. W przypadku testowanego modelu możliwa jest instalacja maksymalnie 16 dysków twardych w technologii SATA (6 Gb/s). W serii ECx80U, która obejmuje najbardziej wydajne produkty firmy QNAP, wykorzystujące dyski SATA, dostępne są także modele 8-, 12- i 24-dyskowe.
Testowany NAS to urządzenie zamknięte w obudowie rackowej o wysokości 3U. W 16 kieszeniach przeznaczonych na instalację dysków twardych można zainstalować napędy HDD i SSD (wymiana „na gorąco”) zarówno o rozmiarze 3,5”, jak i 2,5”. Cztery pierwsze sloty domyślnie są zarezerwowane na potrzeby instalacji dysków SSD, które mogą zostać wykorzystane jako szybka pamięć podręczna (read cache z algorytmem Write Through) zwiększająca wydajność urządzenia. Administrator, konfigurując sposób używania cache’u, ma wybór między dwoma algorytmami – LRU oraz FIFO. Pierwszy z nich zapewnia większą częstotliwość trafień do pamięci podręcznej kosztem większego obciążenia CPU. Z kolei FIFO czyści z pamięci najstarsze dane, co nie zawsze idzie w parze z zapewnieniem wysokiego współczynnika trafień, ale jest mniej zasobożerne. Stosowanie cache’u nie jest jednak rozwiązaniem przymusowym – instalacja tradycyjnych dysków we wspomnianych czterech slotach oznacza rezygnację z tej funkcjonalności. Dodatkowo na płycie głównej zamontowanej w urządzeniu znajdują się dwa sloty mSATA, do których również można podłączyć moduły flash i używać ich jako szybkiej pamięci podręcznej.
Uruchomienie pamięci cache w postaci wolumenu dysków SSD wymaga zainstalowania odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej. Istnieje ścisła zależność pomiędzy dostępną pamięcią RAM a pojemnością pamięci cache – maksymalny rozmiar cache na poziomie 4 TB wymaga co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline