Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Wdrażanie Citrix PVS

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Jarosław Sobel
Rys. 1. Tworzenie maszyny...
Rys. 2. Kreator konfiguracji...
Rys. 3. Kreator konfiguracji...
Rys. 4. Konfiguracja...
Rys. 5. Utworzona nowa wersja...

W poprzednim numerze „IT Professional” opisaliśmy instalację i konfigurację podstawowych komponentów rozwiązania – serwerów oraz farmy Provisioning Services. Pora na przygotowanie maszyny wzorcowej, utworzenie złotego obrazu oraz rozpoczęcie dostarczania desktopów czy też serwerów.

Citrix Provisioning Services umożliwia dostarczanie dowolnego typu stacji klienckiej/serwera. Możemy go użyć zarówno do obsługi środowiska Xen­App bazującego na architekturze IMA (Independent Management Architecture), jak i XenDesktop (a od wersji 7.0 również XenApp), który używa FMA (FlexCast Management Architecture). Cały proces dostarczania systemu jest identyczny dla obu rozwiązań. Jedynie w przypadku serwerów XenApp w wersji 6.5, czyli opartych o IMA, przed „zamknięciem” obrazu należy wykonać jedną dodatkową czynność.

> Konfiguracja serwera DHCP

Do poprawnego działania środowiska PVS konieczne jest uruchomienie serwera DHCP (zalecane jest używanie dwóch serwerów w trybie failover). Serwer DHCP musi być tak skonfigurowany, aby przydzielał adresy IP w obu podsieciach – zarówno w sieci Data, jak i w tej używanej do przesyłania obrazów. W związku z tym, że w środowisku mamy więcej niż jeden serwer PVS, to proces bootowania musi bazować na mechanizmie PXE. Zatem poza standardową konfiguracją serwera DHCP nie musimy definiować w nim żadnych dodatkowych ustawień.

> Instalacja maszyny wzorcowej

Proces dostarczania maszyn należy rozpocząć od przygotowania systemu wzorcowego. Będzie to system, z którego następnie za pomocą narzędzia Provisioning Service Imaging (w starych wersjach PVS-a narzędzie to nazywało się XenConvert) skopiujemy dane z dysku do pliku VHD, czyli do złotego obrazu. W związku z tym, że w przypadku XenAppa 6.5 konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności konfiguracyjnych, proces ten zostanie zaprezentowany na jego przykładzie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"