Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.02.2020

Koszty w górę

Zmiany w licencjach VMware
24.02.2020

VPN na nowo

WireGuard w Linuksie
24.02.2020

Wydajność pod kontrolą

Citrix Analytics for Performance
24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free

Wdrażanie Citrix PVS

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Jarosław Sobel
Rys. 1. Tworzenie maszyny...
Rys. 2. Kreator konfiguracji...
Rys. 3. Kreator konfiguracji...
Rys. 4. Konfiguracja...
Rys. 5. Utworzona nowa wersja...

W poprzednim numerze „IT Professional” opisaliśmy instalację i konfigurację podstawowych komponentów rozwiązania – serwerów oraz farmy Provisioning Services. Pora na przygotowanie maszyny wzorcowej, utworzenie złotego obrazu oraz rozpoczęcie dostarczania desktopów czy też serwerów.

Citrix Provisioning Services umożliwia dostarczanie dowolnego typu stacji klienckiej/serwera. Możemy go użyć zarówno do obsługi środowiska Xen­App bazującego na architekturze IMA (Independent Management Architecture), jak i XenDesktop (a od wersji 7.0 również XenApp), który używa FMA (FlexCast Management Architecture). Cały proces dostarczania systemu jest identyczny dla obu rozwiązań. Jedynie w przypadku serwerów XenApp w wersji 6.5, czyli opartych o IMA, przed „zamknięciem” obrazu należy wykonać jedną dodatkową czynność.

> Konfiguracja serwera DHCP

Do poprawnego działania środowiska PVS konieczne jest uruchomienie serwera DHCP (zalecane jest używanie dwóch serwerów w trybie failover). Serwer DHCP musi być tak skonfigurowany, aby przydzielał adresy IP w obu podsieciach – zarówno w sieci Data, jak i w tej używanej do przesyłania obrazów. W związku z tym, że w środowisku mamy więcej niż jeden serwer PVS, to proces bootowania musi bazować na mechanizmie PXE. Zatem poza standardową konfiguracją serwera DHCP nie musimy definiować w nim żadnych dodatkowych ustawień.

> Instalacja maszyny wzorcowej

Proces dostarczania maszyn należy rozpocząć od przygotowania systemu wzorcowego. Będzie to system, z którego następnie za pomocą narzędzia Provisioning Service Imaging (w starych wersjach PVS-a narzędzie to nazywało się XenConvert) skopiujemy dane z dysku do pliku VHD, czyli do złotego obrazu. W związku z tym, że w przypadku XenAppa 6.5 konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności konfiguracyjnych, proces ten zostanie zaprezentowany na jego przykładzie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"