Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Citrix Melio – wirtualizacja pamięci masowych

Data publikacji: 28-10-2015 Autor: Paweł Serwan
Kreator instalacji Citrix...
Kreator instalacji Melio –...
Konsola do zarządzania Melio...
Citrix Melio – zmiana...
Citrix Melio – wybór...
Okno właściwości dla woluminu...

Wirtualizacja na stałe zagościła zarówno w serwerowniach małych firm, jak i centrach danych międzynarodowych korporacji. Po wirtualizacji serwerów i stacji roboczych przyszła pora na wirtualizację sieci i pamięci masowej. Przedstawiamy platformę Citrix Melio będącą rozwiązaniem typu Software-Defined Storage (SDS).

Podczas ostatniej konferencji Citrix Synergy CEO firmy Citrix Mark Templeton poinformował o udostępnieniu nowego produktu – Citrix Melio – pozwalającego na wirtualizację pamięci masowych (storage) i zarządzanie nimi. To odpowiedź na wydanie przez VMware w marcu tego roku nowego produktu – VSAN, który pozwala na tworzenie konwergentnego środowiska VDI opartego na rozwiązaniach firmy VMware. Tym samym został wysłany jasny sygnał, że VMware jest w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeby firm planujących wdrażanie środowisk wirtualizacyjnych dla aplikacji i stacji roboczych na bazie VMware Horizon, również od strony zarządzania danymi i przestrzenią dyskową. W związku z tym firma Citrix została niejako zmuszona do poszerzenia portfolio swoich produktów o rozwiązania typu Software-Defined Storage. W tym celu zakupiła firmę Sanbolic wraz z jej flagową platformą Melio FS. Obecnie produkt nosi nazwę Citrix Melio i jest dostępny w wersji 5.5. W artykule pokażemy, w jaki sposób zainstalować i skonfigurować platformę Citrix Melio, a także przedstawimy wady i zalety rozwiązań typu Software-Defined Storage.

> Czym jest SDS

Nie od dziś wiadomo, że dobra informacja jest podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Z tego też powodu ilość zbieranych i przechowywanych danych rośnie nieprawdopodobnie szybko, a w infrastrukturze każdej firmy coraz większą rolę zaczynają odgrywać pamięci masowe. Niestety, wraz z rozmiarami pamięci masowej rosną problemy związane ze sprawnym przetwarzaniem i udostępnianiem informacji, zarządzaniem i utrzymaniem kompatybilności starych i nowych platform, macierzy dyskowych, sieci SAN i samych systemów do zarządzania. Klasyczne rozwiązania oferujące zaawansowane funkcje równoważenia obciążenia, zabezpieczenia przed awariami i odtwarzania po awarii są kosztowne. Charakteryzują się ponadto ograniczeniami typowymi dla urządzeń fizycznych (głównie w zakresie operacji wejścia/wyjścia). Odpowiedzią na takie problemy jest wirtualizacja pamięci masowej. Podobnie jak w przypadku wirtualizacji serwerów wirtualizacja pamięci masowych i sieci SAN umożliwia korzystanie z dowolnych dysków czy macierzy dyskowych w taki sam sposób, niezależnie od producenta czy możliwości oferowanych przez te urządzenia. Wirtualizacja pamięci masowej może być realizowana na trzy różne sposoby:

 

  • w warstwie serwerów poprzez odpowiednie oprogramowanie;
  • na poziomie sieci SAN poprzez dedykowany wirtualizator;
  • w urządzeniach dyskowych poprzez kontrolery macierzowe.


W ramach tej klasyfikacji firmy opracowują produkty oparte na:

 

  • wirtualizacji symetrycznej, zwanej wirtualizacją in band, realizowanej w ramach pasma, czyli na ścieżce danych;
  • wirtualizacji asymetrycznej, zwanej wirtualizacją out-of-band, realizowanej poza pasmem, czyli na zewnątrz ścieżki danych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"