Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Citrix Melio – wirtualizacja pamięci masowych

Data publikacji: 28-10-2015 Autor: Paweł Serwan
Kreator instalacji Citrix...
Kreator instalacji Melio –...
Konsola do zarządzania Melio...
Citrix Melio – zmiana...
Citrix Melio – wybór...
Okno właściwości dla woluminu...

Wirtualizacja na stałe zagościła zarówno w serwerowniach małych firm, jak i centrach danych międzynarodowych korporacji. Po wirtualizacji serwerów i stacji roboczych przyszła pora na wirtualizację sieci i pamięci masowej. Przedstawiamy platformę Citrix Melio będącą rozwiązaniem typu Software-Defined Storage (SDS).

Podczas ostatniej konferencji Citrix Synergy CEO firmy Citrix Mark Templeton poinformował o udostępnieniu nowego produktu – Citrix Melio – pozwalającego na wirtualizację pamięci masowych (storage) i zarządzanie nimi. To odpowiedź na wydanie przez VMware w marcu tego roku nowego produktu – VSAN, który pozwala na tworzenie konwergentnego środowiska VDI opartego na rozwiązaniach firmy VMware. Tym samym został wysłany jasny sygnał, że VMware jest w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeby firm planujących wdrażanie środowisk wirtualizacyjnych dla aplikacji i stacji roboczych na bazie VMware Horizon, również od strony zarządzania danymi i przestrzenią dyskową. W związku z tym firma Citrix została niejako zmuszona do poszerzenia portfolio swoich produktów o rozwiązania typu Software-Defined Storage. W tym celu zakupiła firmę Sanbolic wraz z jej flagową platformą Melio FS. Obecnie produkt nosi nazwę Citrix Melio i jest dostępny w wersji 5.5. W artykule pokażemy, w jaki sposób zainstalować i skonfigurować platformę Citrix Melio, a także przedstawimy wady i zalety rozwiązań typu Software-Defined Storage.

> Czym jest SDS

Nie od dziś wiadomo, że dobra informacja jest podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Z tego też powodu ilość zbieranych i przechowywanych danych rośnie nieprawdopodobnie szybko, a w infrastrukturze każdej firmy coraz większą rolę zaczynają odgrywać pamięci masowe. Niestety, wraz z rozmiarami pamięci masowej rosną problemy związane ze sprawnym przetwarzaniem i udostępnianiem informacji, zarządzaniem i utrzymaniem kompatybilności starych i nowych platform, macierzy dyskowych, sieci SAN i samych systemów do zarządzania. Klasyczne rozwiązania oferujące zaawansowane funkcje równoważenia obciążenia, zabezpieczenia przed awariami i odtwarzania po awarii są kosztowne. Charakteryzują się ponadto ograniczeniami typowymi dla urządzeń fizycznych (głównie w zakresie operacji wejścia/wyjścia). Odpowiedzią na takie problemy jest wirtualizacja pamięci masowej. Podobnie jak w przypadku wirtualizacji serwerów wirtualizacja pamięci masowych i sieci SAN umożliwia korzystanie z dowolnych dysków czy macierzy dyskowych w taki sam sposób, niezależnie od producenta czy możliwości oferowanych przez te urządzenia. Wirtualizacja pamięci masowej może być realizowana na trzy różne sposoby:

 

  • w warstwie serwerów poprzez odpowiednie oprogramowanie;
  • na poziomie sieci SAN poprzez dedykowany wirtualizator;
  • w urządzeniach dyskowych poprzez kontrolery macierzowe.


W ramach tej klasyfikacji firmy opracowują produkty oparte na:

 

  • wirtualizacji symetrycznej, zwanej wirtualizacją in band, realizowanej w ramach pasma, czyli na ścieżce danych;
  • wirtualizacji asymetrycznej, zwanej wirtualizacją out-of-band, realizowanej poza pasmem, czyli na zewnątrz ścieżki danych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"