Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Nowy system, nowe funkcje dla biznesu

Data publikacji: 28-10-2015 Autor: Marek Krupa
Darmowy program Enterprise...
Podczas pierwszego...

Każda nowa wersja systemu klienckiego firmy Microsoft wzbudza wiele kontrowersji – jedni zachwycają się nowymi funkcjami i interfejsem użytkownika, inni wręcz przeciwnie – wietrzą podstęp i nawołują do bojkotu nowego. Nawet wtedy, gdy producent udostępnia najnowszy system za darmo. Przyjrzymy się wprowadzonym w Windows 10 funkcjom pod kątem wykorzystania ich w środowisku firmowym.

Od nowego systemu operacyjnego każdy będzie oczekiwał czegoś innego – użytkownik domowy m.in. łatwiejszej obsługi urządzeń i aplikacji, biznes większego bezpieczeństwa i kontroli zasobów. Takie są zwykle oczekiwania, ale tak naprawdę zarówno dla jednej, jak i drugiej grupy kluczowymi cechami systemu są bezpieczeństwo i prostota. Czy te elementy zostały poprawione w nowej wersji klienckiego systemu operacyjnego firmy Microsoft? Okazuje się, że tak. Podczas prac nad najnowszym Windowsem firma z Redmond przede wszystkim skupiła się na kilku elementach – prostszym w obsłudze i ujednoliconym interfejsem użytkownika, ujednoliconych dla wszystkich platform aplikacjach oraz bezpieczeństwie. Skupmy się więc na ostatnim wymienionym elemencie – nowych funkcjach poprawiających bezpieczeństwo komputerów pracujących w przedsiębiorstwie.

> CZAS NA UWIERZYTELNIENIE

W systemie Windows 10 można wykorzystywać do logowania cztery rodzaje kont. Podobnie jak w poprzednich wersjach systemów operacyjnych może to być konto lokalne, domenowe lub konto Microsoft. O ile użytkownicy systemów Windows 8.1 możliwość logowania do systemu z użyciem konta Microsoft dobrze znają, o tyle dla osób przesiadających się z systemów Windows 7 do Windows 10 będzie to nowość. Podobnie jak w poprzednich systemach wybranie danej opcji wymaga wcześniejszego połączenia komputera z domeną lub połączenia konta lokalnego z kontem przechowywanym w chmurze. Zupełną nowością jest możliwość logowania się do systemu na konto przechowywane w usłudze Microsoft Azure Active Directory.

Tego typu logowanie się do systemu było funkcją oczekiwaną. W Windows 8.1 można było co prawda zalogować się kontem Microsoft przechowywanym w chmurze publicznej, ale nie było możliwe użycie konta firmowego Office 365 czy Microsoft Azure AD. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz bezpieczeństwu, użytkownicy Windows 10 mogą do swoich urządzeń logować się, używając kont firmowych przechowywanych w chmurze.

Konfigurację przeprowadzamy, wybierając Ustawienia | System | Dołącz do usługi Azure Active Directory. Dołączenie urządzenia do usługi Azure AD daje nie tylko możliwość logowania się do systemu na firmowe konto przechowywane w chmurze, ale również automatyczne zarejestrowanie urządzenia w systemie typu MDM (Mobile Device Management), czyli np. w Microsoft Intune. Za pomocą systemów MDM administratorzy mogą wymusić wyższy poziom bezpieczeństwa uwierzytelniania, udostępnić aplikacje, sprawdzić stan zabezpieczeń urządzenia oraz zdalnie blokować lub wyczyścić zawartość pamięci zarejestrowanego urządzenia. Chmura w przypadku systemu Windows 10 może zastąpić lokalną usługę Active Directory w procesie uwierzytelniania użytkownika oraz zabezpieczania systemu operacyjnego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"