Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Cykl życia zasobu informatycznego

Data publikacji: 28-10-2015 Autor: Krzysztof Bączkiewicz

Zbieranie informacji o zasobach informatycznych posiadanych przez organizację jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej i dostarczania usług, których poprawne i niezakłócone działanie jest niezbędne w biznesie. Sama inwentaryzacja niestety nie wystarcza, zwłaszcza jeżeli wykonywana jest raz na rok lub pół roku. Aby mieć informacje aktualne i użyteczne, konieczne jest śledzenie drogi każdego zasobu w całym jego cyklu życia.

Początkiem cyklu życia zasobu informatycznego jest moment, gdy ktoś w organizacji zdaje sobie sprawę z tego, że dany komputer lub oprogramowanie są potrzebne. Zdarza się to najczęściej wtedy, gdy brak danego zasobu informatycznego powoduje przerwanie pracy lub jej utrudnienie. Czasem taką potrzebę tworzą także handlowcy dostawców. Niestety, często jest też tak, że osoba, która odczuwa potrzebę nabycia sprzętu lub oprogramowania, nie jest specjalistą IT i nie jest dostatecznie świadoma, jakie rzeczywiście ma potrzeby i wymagania. Ważne jest zatem przeprowadzenie rzetelnej analizy wymagań wobec potencjalnego zakupu.

> ANALIZA WYMAGAŃ I AKCEPTACJA ZAKUPÓW

Na tym etapie bardzo przydatny okazuje się dostęp do dokumentacji architektury korporacyjnej i informatycznej. Przede wszystkim konieczne jest zebranie wiedzy o tym, w jaki sposób nowy system komputerowy będzie używany oraz jaki będzie kontekst tego użycia. Należy pamiętać także o sprawdzeniu relacji z innymi elementami infrastruktury informatycznej. Czasami może okazać się, że nowy system nie będzie kompatybilny z wykorzystywaną infrastrukturą lub brak pewnych komponentów nie będzie pozwalał wykorzystać pełni jego funkcji. Z drugiej strony możliwa jest również sytuacja, kiedy wszystkie potrzebne funkcjonalności są już dostępne w infrastrukturze, jednak nie są w pełni wykorzystywane. W takiej sytuacji nie jest konieczne nabywanie dodatkowych zasobów.

Kiedy wymagania i zależności dla nowego zasobu są określone, należy przeprowadzić procedurę akceptacji zakupu. Może ona różnić się w zależności od rodzajów zasobów. Ważne jest jednak, aby bardzo wyraźnie określić, jak wygląda droga akceptacji zakupu różnego typu zasobów. Najważniejsze tutaj jest wyznaczenie osoby, która będzie miała prawo zatwierdzać dany rodzaj zasobu na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów. Warto również wskazać zastępcę w podejmowaniu decyzji, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień w przypadku nieobecności właściwej osoby.

Kluczowym elementem procedury zakupu jest analiza finansowa. Koszt związany z zakupem musi mieścić się w założonym budżecie przeznaczonym na ten cel. Jeśli jednak jest to zakup nieprzewidziany, należy dopasować go do budżetu rezerwowego, który powinien mieć własne kryteria wykorzystania. Trzeba pamiętać, że koszt związany z nowym zasobem nie ogranicza się tylko do ceny oprogramowania, systemu czy komputera, lecz zawiera także inne koszty związane chociażby z utrzymaniem i logistyką. Określenie kosztu całkowitego wymaga zatem prześledzenia całego przewidywanego cyklu życia danego zasobu.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"