Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Ochrona prawna dokumentacji wdrożeniowej

Data publikacji: 28-10-2015 Autor: Monika Brzozowska

Czy dokumentacja wdrożeniowa jest utworem i podlega ochronie prawnej? Czy autor dokumentacji jest uprawniony do roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich? Czy jest możliwe wstrzymanie inwestycji po stwierdzeniu wad prawnych dokumentacji? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kwestia dokumentacji wdrożeniowej budzi wątpliwości wśród prawników zajmujących się tą tematyką, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i spróbować odpowiedzieć na trzy pytania:
 

  • Czy dokumentacja wdrożeniowa (systemu informatycznego) jest chroniona przez prawo autorskie?
  • Jakie konsekwencje niosłoby dla zamawiającego ewentualne wystąpienie na drogę sądową przez autora dokumentacji (firmę/twórcę/uprawnionego) z uwagi na naruszenie jego praw autorskich do dokumentacji?
  • Czy rozpoczęcie ewentualnego sporu sądowego mogłoby mieć jakikolwiek wpływ na przebieg i czas trwania inwestycji – proces wdrożenia i korzystania z systemu?


Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy taka dokumentacja może stanowić utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 1994 r. nr 24, poz. 83). Pojęcie utworu zostało zdefiniowane w ust. 1 omawianej ustawy jako „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia". Zawarta w ust. 1 syntetyczna definicja została uzupełniona o przykładowy katalog utworów, co oznacza, że wyliczenie to nie stanowi zamkniętego zbioru. Aby więc udzielić odpowiedzi na pytanie, czy dokumentacja wdrożeniowa może stanowić utwór, należy przeprowadzić analizę dokumentacji pod kątem tego, czy projekt taki spełnia przesłanki, które umożliwią zakwalifikowanie go jako utworu zgodnie z przepisami z zakresu prawa autorskiego.

Należy zacząć od wyjaśnienia znaczenia pojęcia „utwór”. Aby wytwór niematerialny mógł zostać zakwalifikowany jako utwór w rozumieniu art. 1 ust. 1 pr. aut., powinien spełniać łącznie następujące warunki:

 

  • stanowić rezultat pracy człowieka (twórcy),
  • stanowić przejaw działalności twórczej,
  • mieć indywidualny charakter,
  • zostać ustalony.


Choć ustalenie, czy spełniona została pierwsza przesłanka, jest raczej oczywiste, niewątpliwie kolejne trzy warunki wymagają szerszego omówienia.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"