Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Obsługa kontenerów w systemie Windows Server 2016

Data publikacji: 26-11-2015 Autor: Marek Krupa
W usłudze Microsoft Azure...
Usługa kontenerów dostarcza...
Tworzenie nowego kontenera za...
Klient Docker jest również...
Kontenery Hyper-V są...
Kontenery Windows Server...

W majowym i lipcowym numerze „IT Professional” opisaliśmy nowe podejście do kontenerów oraz bazujący na tym rozwiązaniu projekt Docker dla systemów GNU/Linux. W niniejszym artykule przedstawimy podobne rozwiązania firmy Microsoft zastosowane w nadchodzącej nowej wersji Windows Server 2016.

Słowo „kontener” kojarzy się z zamkniętą skrzynką przechowującą dowolną zawartość, którą można przewozić każdym przystosowanym do tego celu środkiem lokomocji. Środkiem lokomocji może być statek, pociąg lub samochód ciężarowy. Podobne rozwiązanie wymyślono również w kontekście systemów operacyjnych, nazywając je wirtualizacją na poziomie systemu operacyjnego. Wirtualizacja taka, jak wspomnieliśmy w majowym wydaniu, to nic innego jak wydzielenie odpowiednich zasobów systemowych dla kontenerów, w których działają aplikacje. Wyizolowane środowiska działają w tzw. przestrzeniach nazw (name space), które udostępniają zasoby (procesory, pamięć ram, system plików, sieć itd.) wymagane przez aplikacje. Taka izolacja pozwala na przeniesienie kontenera z jednego systemu do innego i i uruchomienie go bez zbędnej konfiguracji. Obecnie najbardziej rozwijającym się projektem jest Docker (docker.com), który od dawna zadomowił się w systemach GNU/Linux.

> Kontenery w okienkach

Firma Microsoft również dostrzegła potęgę wirtualizacji. Projektując nowy system serwerowy, skierowała więc po raz kolejny w tym właśnie kierunku duże siły. Każda kolejna edycja systemu serwerowego dostarcza nowej wersji wirtualizatora wzbogaconego zawsze o nowe funkcje i usprawnienia. W Windows Server 2016 również dostępna jest nowa wersja Hyper-V, natomiast pod ogólnym pojęciem wirtualizacji pojawiły się jeszcze inne nowe funkcje. Jedną z nich jest system w wersji nano, który został opisany w poprzednim numerze „IT Professional” (s. 76). Drugą nowością są kontenery i obsługa Dockera jako serwera tej usługi.

Firma Microsoft zaimplementowała w najnowszym systemie serwerowym dwa rodzaje kontenerów: kontenery Windows Server oraz kontenery Hyper-V. Słowem kluczem pozwalającym na odróżnienie ich od siebie jest „zaufanie”, w tym wypadku zaufanie do aplikacji. Osoby zafascynowane projektem Docker na platformie Linux zostaną prawdopodobnie zaskoczone dostępnością tego rozwiązania (zarówno serwera, jak i klienta) w systemie Windows Server. Nie należy sądzić, że kontenery linuksowe będą działały w Windows Server. Niestety, wymagają one odpowiedniego API do jądra systemu Linux, podobnie jak kontenery windowsowe wymagają API od jądra hosta systemu Windows. Konteneryzacja w Windows Server pozwala więc uruchamiać tylko i wyłącznie kontenery windowsowe (przynajmniej na razie). Jednakże jeden klient Dockera może zarządzać kontenerami pracującymi zarówno w środowisku kontenerów Windows Server, jak i Linux. Warto zwrócić uwagę, że paczki kontenerowe Windows mogą działać w środowisku kontenerów Windows Server i Hyper-V, ponieważ oba środowiska udostępniają jądro systemu Windows.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"