Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Wirtualizacja, kontenery, chmura

Data publikacji: 25-04-2016 Autor: Marek Krupa
Autor: K. Kanoniak
PowerShell Direct umożliwia...
Moduł Azure do PowerShella...
Webowa konsola Microsoft...
Microsoft Operations...
Galeria Rozwiązań jest...

Na początku była serwerownia. Można powiedzieć, że od niej wszystko się zaczęło, i w wielu przypadkach w niezmienionej formie działa do dziś... Serwerownia, synonim miejsca, w którym wszystko musi być pod kontrolą – komputery, dodatkowy sprzęt, system zasilania, mechanizmy ochronne, a nawet podłogi, ściany i kraty w oknach. Tylko wtedy wielu administratorów i menedżerów czuje się bezpiecznie. Czasami jest to jednak złudne bezpieczeństwo.

Wszechświat nie znosi próżni, dlatego pojawiła się publiczna chmura obliczeniowa. Na początku rozwiązania dostarczane w ten sposób nie były jednak kojarzone z cloud computingiem. Usługi hostingowe WWW, poczta elektroniczna, systemy wymiany plików i wiele innych istnieją od dawna, a przecież nikt ich wcześniej usługami chmurowymi nie nazywał. Dopiero kilka lat temu nazwa „chmura publiczna” oficjalnie zaczęła określać pewien zakres usług obliczeniowych. Usług realizowanych dotąd najczęściej w lokalnych serwerowniach oraz udostępnianych użytkownikom za pośrednictwem sieci internet, a do tego dobrze skalowanych i szczegółowo rozliczanych.

Na początku historii chmury publicznej wielu ekspertów uważało, że firmy oraz różnego rodzaju instytucje w szybkim tempie przeniosą swoje aktywa informatyczne do chmur publicznych. Do tej pory tak się jednak nie stało (co absolutnie nie wyklucza tego, że w nieokreślonej przyszłości, tak się stanie). Na dzień dzisiejszy głównym trendem są rozwiązania hybrydowe, a więc takie, które wykorzystują zarówno lokalne zasoby obliczeniowe, jak i usługi dostarczane przez chmurę publiczną.

> Platforma hybrydowa

Już niedługo premierę będzie miała nowa wersja systemu serwerowego firmy Microsoft. Obecnie do celów testowych można wykorzystywać edycję Windows Server 2016 w wersji 4 Technical Preview. Przyjrzyjmy się, jakie nowe lub dostępne już mechanizmy tego serwera można wykorzystać, próbując budować rozwiązanie hybrydowe.

Podstawą działania każdego systemu są odpowiednie narzędzia zarządzające. W przypadku rozwiązań Microsoft od pewnego momentu prym wśród narzędzi do zarządzania wiedzie PowerShell. Firma z Redmond przyzwyczaiła nas już do faktu, że każdy nowy system operacyjny zawiera nową wersję PowerShella. Nie inaczej jest i w przypadku systemów Windows 10 oraz Windows Server 2016 Technical Preview. W kontekście chmury prywatnej PowerShell w wersji 5 dostarcza funkcjonalności nazywanej PowerShell Direct. Dzięki temu ulepszeniu możliwe jest wykonywanie poleceń PowerShell w maszynie wirtualnej, bezpośrednio z konsoli PowerShell uruchomionej na hoście fizycznym. Wcześniej maszyną wirtualną można było zarządzać, wykorzystując możliwości zdalnych sesji realizowanych za pomocą WinRM.

Aby skorzystać z PowerShell Direct, nie trzeba przeprowadzać żadnej dodatkowej konfiguracji systemów ani zmieniać ustawień zapory systemowej. Jedynym ograniczeniem, którego na dzień dzisiejszy nie da się obejść, jest konieczność wykonywania poleceń z systemu Windows 10 lub Windows Server 2016. Bezpośrednio zarządzać można maszynami wirtualnymi, na których zainstalowano systemy Windows 10 lub Windows Server 2016. Z PowerShell Direct mogą korzystać jedynie użytkownicy posiadający uprawnienia administratora hosta Hyper-V.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"