Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Analizowanie danych w usłudze SaaS Power BI

Data publikacji: 25-04-2016 Autor: Marcin Szeliga
Rys. 1. Raz utworzone raporty...
Rys. 2. Funkcja Q&A pozwala...
Rys. 3. Jeden z wielu...

Oto trzeci etap ewolucji narzędzi analitycznych – samoobsługowe systemy self-service BI, w których użytkownik końcowy może samodzielnie tworzyć raporty i udostępniać je współpracownikom. Przedstawiamy możliwości usługi SaaS Power BI – narzędzia pozwalającego na wdrożenie systemu typu self-service BI w firmie o dowolnej wielkości.

W ciągu ostatnich kilku lat rynek IT zmienił się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – popularność zyskały nierelacyjne bazy danych, coraz więcej firm wdraża systemy big data, stosowanie uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów biznesowych przestało być specjalnością korporacji finansowych, a prawdziwość prawa Atwooda, według którego cokolwiek może być napisane w Java Script, prędzej czy później zostanie napisane w tym języku, stała się niekwestionowana.

Jedną z najważniejszych zmian, która nie tylko umożliwiała tak szybki rozwój różnych dziedzin informatyki, ale jest również katalizatorem kolejnych przemian, było pojawienie się modelu oprogramowania jako usługi (SaaS). W tym modelu aplikacje działają w chmurze, a użytkownicy uzyskują do nich dostęp przez internet. Ponieważ to dostawca chmury odpowiada za zarządzanie infrastrukturą, w tym za jej dostępność, skalowalność i bezpieczeństwo, model SaaS pozwolił wszystkim, nawet najmniejszym firmom, na tworzenie dowolnie skalowanych i globalnie dostępnych aplikacji. Zmiana ta dotyczy aplikacji różnego rodzaju – tak jak usługi SaaS typu OneDrive zastąpiły wymianę plików poprzez udziały sieciowe, tak Power BI zastępuje tradycyjne systemy business intelligence. Celem artykułu jest przedstawienie tej gwałtownie rozwijającej się i jeszcze szybciej zyskującej popularność usługi typu self-service BI.

> Koncepcja systemów self-service BI

W tradycyjnych, historycznie pierwszych i wciąż obecnych na rynku IT systemach business intelligence to dział IT odpowiadał za tworzenie i udostępnianie użytkownikom końcowym raportów. Ponieważ każdy z tych użytkowników miał specyficzne potrzeby, dział IT tworzył setki, w wielu wypadkach podobnych do siebie, raportów (duża, przekraczająca 50, liczba raportów jest typowa dla tradycyjnych systemów BI). W rezultacie informatycy musieli poświęcać coraz więcej czasu i pracy na ich utrzymanie, w tym zagwarantowanie odpowiednej wydajności zarówno raportów, jak i systemów, z których pobierały one dane. To z kolei powodowało, że czas tworzenia przez dział IT kolejnych raportów stawał się coraz dłuższy. W którymś momencie dochodziło do sytuacji, gdy użytkownicy końcowi, by móc efektywnie wykonywać swoje obowiązki, zaczynali samodzielnie tworzyć raporty w Excelu, co z reguły jest wyraźnym sygnałem, że firma powinna jak najszybciej zmodernizować swój system BI.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"