Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.



26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Analizowanie danych w usłudze SaaS Power BI

Data publikacji: 25-04-2016 Autor: Marcin Szeliga
Rys. 1. Raz utworzone raporty...
Rys. 2. Funkcja Q&A pozwala...
Rys. 3. Jeden z wielu...

Oto trzeci etap ewolucji narzędzi analitycznych – samoobsługowe systemy self-service BI, w których użytkownik końcowy może samodzielnie tworzyć raporty i udostępniać je współpracownikom. Przedstawiamy możliwości usługi SaaS Power BI – narzędzia pozwalającego na wdrożenie systemu typu self-service BI w firmie o dowolnej wielkości.

W ciągu ostatnich kilku lat rynek IT zmienił się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – popularność zyskały nierelacyjne bazy danych, coraz więcej firm wdraża systemy big data, stosowanie uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów biznesowych przestało być specjalnością korporacji finansowych, a prawdziwość prawa Atwooda, według którego cokolwiek może być napisane w Java Script, prędzej czy później zostanie napisane w tym języku, stała się niekwestionowana.

Jedną z najważniejszych zmian, która nie tylko umożliwiała tak szybki rozwój różnych dziedzin informatyki, ale jest również katalizatorem kolejnych przemian, było pojawienie się modelu oprogramowania jako usługi (SaaS). W tym modelu aplikacje działają w chmurze, a użytkownicy uzyskują do nich dostęp przez internet. Ponieważ to dostawca chmury odpowiada za zarządzanie infrastrukturą, w tym za jej dostępność, skalowalność i bezpieczeństwo, model SaaS pozwolił wszystkim, nawet najmniejszym firmom, na tworzenie dowolnie skalowanych i globalnie dostępnych aplikacji. Zmiana ta dotyczy aplikacji różnego rodzaju – tak jak usługi SaaS typu OneDrive zastąpiły wymianę plików poprzez udziały sieciowe, tak Power BI zastępuje tradycyjne systemy business intelligence. Celem artykułu jest przedstawienie tej gwałtownie rozwijającej się i jeszcze szybciej zyskującej popularność usługi typu self-service BI.

> Koncepcja systemów self-service BI

W tradycyjnych, historycznie pierwszych i wciąż obecnych na rynku IT systemach business intelligence to dział IT odpowiadał za tworzenie i udostępnianie użytkownikom końcowym raportów. Ponieważ każdy z tych użytkowników miał specyficzne potrzeby, dział IT tworzył setki, w wielu wypadkach podobnych do siebie, raportów (duża, przekraczająca 50, liczba raportów jest typowa dla tradycyjnych systemów BI). W rezultacie informatycy musieli poświęcać coraz więcej czasu i pracy na ich utrzymanie, w tym zagwarantowanie odpowiednej wydajności zarówno raportów, jak i systemów, z których pobierały one dane. To z kolei powodowało, że czas tworzenia przez dział IT kolejnych raportów stawał się coraz dłuższy. W którymś momencie dochodziło do sytuacji, gdy użytkownicy końcowi, by móc efektywnie wykonywać swoje obowiązki, zaczynali samodzielnie tworzyć raporty w Excelu, co z reguły jest wyraźnym sygnałem, że firma powinna jak najszybciej zmodernizować swój system BI.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"