Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.



20.10.2017

Złote dyski WD

WD GOLD 12 TB
17.10.2017

Ultrapanorama

Philips 492P8
13.10.2017

Druk w bieli

Oki Pro8342WT
11.10.2017

PolCAAT’ 2017 już w...

30 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Marriott odbędzie się XIII edycja konferencji...
10.10.2017

Pełna ochrona

Kaspersky Total Security 2018, Internet Security 2018
06.10.2017

Przeprowadzka do chmury

Oracle Exadata Cloud
03.10.2017

Automatyzacja...

Red Hat Ansible
02.10.2017

Bezpieczeństwo danych zaczyna...

Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, w tym informacji poufnych o klientach i pracownikach,...
27.09.2017

Dotykowe 75 cali

BenQ RP750K

Szyfrowanie dysków i wolumenów z użyciem VeraCrypt

Data publikacji: 30-05-2016 Autor: Adam Wróblewski
Kreator Vera- Crypt podczas...
Ekran programu...
Struktura dysku twardego...

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą komputera, na którym znajdują się poufne dane? Jak uniemożliwić odczyt danych znajdujących się na dysku nieupoważnionym osobom? Wśród dostępnego oprogramowania znajdują się bezpłatne aplikacje umożliwiające zaszyfrowanie zawartości całego dysku, wybranych partycji lub plików.

Przedstawiamy, w jaki sposób skorzystać z bezpłatnej aplikacji VeraCrypt (bazującej na programie TrueCrypt, którego rozwój został zatrzymany jakiś czas temu w niejasnych okolicznościach), aby wzmocnić zabezpieczenia naszego komputera lub dysków przenośnych typu pendrive czy karty pamięci. VeraCrypt w celu zabezpieczenia danych oferuje możliwość wykorzystania algorytmów kryptograficznych. Metody te są powszechnie uznawane za skuteczne, bezpieczne, a na co dzień wykorzystywane są przez specjalistów IT. Złamanie tego typu zabezpieczeń może zająć wiele lat i wymagać komputerów kwantowych, które aktualnie stanowią dopiero przedmiot zainteresowania instytucji badawczych. Wysoki poziom zabezpieczeń potwierdzają również informacje o przypadkach, gdy zaszyfrowane nośniki były zatrzymywane przez instytucje ścigania (np. FBI), a następnie zwracane właścicielom po kilku miesiącach, a nawet latach, z powodu braku możliwości uzyskania przez śledczych dostępu do znajdujących się tam danych.

W celu odczytania zaszyfrowanych danych wymagane będzie podanie przynajmniej hasła. Nie rekomendujemy korzystania z kluczy USB zamiast z haseł w przypadku szyfrowania całego dysku twardego, gdyż zwykle pendrive z kluczem przechowuje się w tej samej torbie, w której znajduje się laptop, a zatem w przypadku kradzieży bagażu z komputerem z zaszyfrowanymi danymi oraz kluczem USB służącym do ich odszyfrowania złodziej bez problemu uzyska dostęp do wszystkich zaszyfrowanych danych. Zanim przystąpimy do procesu szyfrowania danych, zalecamy wykonanie kopii bezpieczeństwa na nośniku zewnętrznym – np. na płyty CD/DVD.

Według zapewnień producenta VeraCrypt obsługuje następujące systemy operacyjne: Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 (64-bitowy), Windows Server 2012, Windows XP, Windows Vista (z dodatkiem Service Pack 1 lub nowszym), Windows 7, Windows 8 i 8.1, Windows 10, a także Mac OS X od wersji 10.6 do 10.10 oraz Linux. Program nie obsługuje dysków twardych z tablicami partycji GPT ani komputerów wyposażonych w technologię UEFI zamiast BIOS.

Na potrzeby niniejszego artykułu skorzystamy z 32-bitowego systemu Windows 7 Professional z Service Pack 1 oraz 64-bitowego Windows Vista z Service Pack 2, ale sposób używania programu jest identyczny w pozostałych wersjach Windows.

> Instalacja VeraCrypt

Instalację zaczynamy od pobrania programu VeraCrypt poprzez wejście na stronę internetową producenta: veracrypt.codeplex.com, a następnie przejścia do zakładki Downloads, pobrania i uruchomienia wersji instalacyjnej przeznaczonej dla systemu Windows. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"