Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Szyfrowanie dysków i wolumenów z użyciem VeraCrypt

Data publikacji: 30-05-2016 Autor: Adam Wróblewski
Kreator Vera- Crypt podczas...
Ekran programu...
Struktura dysku twardego...

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą komputera, na którym znajdują się poufne dane? Jak uniemożliwić odczyt danych znajdujących się na dysku nieupoważnionym osobom? Wśród dostępnego oprogramowania znajdują się bezpłatne aplikacje umożliwiające zaszyfrowanie zawartości całego dysku, wybranych partycji lub plików.

Przedstawiamy, w jaki sposób skorzystać z bezpłatnej aplikacji VeraCrypt (bazującej na programie TrueCrypt, którego rozwój został zatrzymany jakiś czas temu w niejasnych okolicznościach), aby wzmocnić zabezpieczenia naszego komputera lub dysków przenośnych typu pendrive czy karty pamięci. VeraCrypt w celu zabezpieczenia danych oferuje możliwość wykorzystania algorytmów kryptograficznych. Metody te są powszechnie uznawane za skuteczne, bezpieczne, a na co dzień wykorzystywane są przez specjalistów IT. Złamanie tego typu zabezpieczeń może zająć wiele lat i wymagać komputerów kwantowych, które aktualnie stanowią dopiero przedmiot zainteresowania instytucji badawczych. Wysoki poziom zabezpieczeń potwierdzają również informacje o przypadkach, gdy zaszyfrowane nośniki były zatrzymywane przez instytucje ścigania (np. FBI), a następnie zwracane właścicielom po kilku miesiącach, a nawet latach, z powodu braku możliwości uzyskania przez śledczych dostępu do znajdujących się tam danych.

W celu odczytania zaszyfrowanych danych wymagane będzie podanie przynajmniej hasła. Nie rekomendujemy korzystania z kluczy USB zamiast z haseł w przypadku szyfrowania całego dysku twardego, gdyż zwykle pendrive z kluczem przechowuje się w tej samej torbie, w której znajduje się laptop, a zatem w przypadku kradzieży bagażu z komputerem z zaszyfrowanymi danymi oraz kluczem USB służącym do ich odszyfrowania złodziej bez problemu uzyska dostęp do wszystkich zaszyfrowanych danych. Zanim przystąpimy do procesu szyfrowania danych, zalecamy wykonanie kopii bezpieczeństwa na nośniku zewnętrznym – np. na płyty CD/DVD.

Według zapewnień producenta VeraCrypt obsługuje następujące systemy operacyjne: Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 (64-bitowy), Windows Server 2012, Windows XP, Windows Vista (z dodatkiem Service Pack 1 lub nowszym), Windows 7, Windows 8 i 8.1, Windows 10, a także Mac OS X od wersji 10.6 do 10.10 oraz Linux. Program nie obsługuje dysków twardych z tablicami partycji GPT ani komputerów wyposażonych w technologię UEFI zamiast BIOS.

Na potrzeby niniejszego artykułu skorzystamy z 32-bitowego systemu Windows 7 Professional z Service Pack 1 oraz 64-bitowego Windows Vista z Service Pack 2, ale sposób używania programu jest identyczny w pozostałych wersjach Windows.

> Instalacja VeraCrypt

Instalację zaczynamy od pobrania programu VeraCrypt poprzez wejście na stronę internetową producenta: veracrypt.codeplex.com, a następnie przejścia do zakładki Downloads, pobrania i uruchomienia wersji instalacyjnej przeznaczonej dla systemu Windows. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"