Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Publikowanie informacji na żywo

Data publikacji: 01-06-2016 Autor: Grzegorz Adamowicz
Użytkowników Live Bloga można...
Edycja treści za pomocą...
Opcje konfiguracyjne Live...
Edycja konta użytkownika.
Administratorzy mają...

Sieci komputerowe pozwalają na łatwy i szybki obieg informacji. We wczesnych latach internetu dane wymieniali tylko naukowcy i pasjonaci. Wraz z rozwojem globalnej sieci szybkość i jakość dostarczanych informacji nabierała coraz większego znaczenia. Obecnie liczy się, kto opublikuje wiadomość pierwszy i będzie szybszy niż konkurencja.

Prosty technologicznie problem dotyczący transferu danych i propagacji informacji komplikuje się wraz z rosnącą liczbą wydarzeń, o których chcemy informować, i liczbą odbiorców, którzy tej informacji poszukują. Darmowa aplikacja Live Blog jest częścią pakietu aplikacji działających na platformie WWW i wspomagających wydawnictwa online. Cały pakiet dystrybuowany jest pod nazwą Superdesk i zawiera komponenty wspomagające planowanie, organizację, tworzenie, publikację i archiwizację artykułów.

Sourcefabric to czeska firma, która powstała z myślą o wspieraniu niezależnego dziennikarstwa i od 2010 roku specjalizuje się w wytwarzaniu oprogramowania open source. Obecnie jej biura działają w Pradze, Berlinie i Toronto, a głównym źródłem przychodów są środki pochodzące z prywatnej fundacji Sourcefabric Institute. Z kolei Live Blog jest wyspecjalizowanym serwisem umożliwiającym dziennikarzom organizowanie informacji pochodzących od zespołów, korespondentów i z różnych zewnętrznych źródeł. Źródłami mogą być zarówno różnorodne sieci społecznościowe, włącznie z najpopularniejszymi Facebookiem, Instagramem, Twitterem, Google Plus oraz takie serwisy jak YouTube czy Soundcloud.

Zarówno Live Blog, jak i Superdesk są ciągle rozwijane. Aktualną wersję oraz historię zmian można znaleźć na Githubie (github.com/superdesk/Live-Blog) oraz na oficjalnej stronie producenta (sourcefabric.org/en/liveblog).

> PRACA Z APLIKACJĄ

Po instalacji i zalogowaniu się do Live Bloga użytkownik zobaczy prosty interfejs umożliwiający utworzenie nowego bloga. W opisywanym kontekście blog rozumiany jest jako zestaw wiadomości przypisanych do jednego wydarzenia. Jeżeli zamierzamy pisać np. o półmaratonach w Szczecinie i Warszawie, powinniśmy dla tych wydarzeń utworzyć dwa oddzielne blogi. Po założeniu nowego bloga uzyskamy dostęp do obszaru edycji (klasyczne menu z lewej strony) oraz okna podglądu naszego bloga (większy obszar w prawej części ekranu).

Do wyboru mamy trzy kategorie użytkowników, którym zostały przypisane odpowiednie role. Najmniej możliwości ma kontrybutor (contributor), którego uprawnienia sprowadzają się do wysyłania nowych wiadomości do bloga. Nie może on publikować, taką możliwość ma użytkownik z prawami redaktora (editor), który może wprowadzać poprawki do każdego wpisu i publikować nowe treści na blogu. Redaktor ma również prawa do tworzenia nowych blogów, archiwizowania starych blogów oraz dodawania korespondentów do wybranego wydarzenia. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"