Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

IT Operational Portal – zarządzanie usługami za darmo. Dobre praktyki ITSM

Data publikacji: 06-07-2016 Autor: Marcin Jurczyk
Autor: Rys. K. Kanoniak
Kreator instalacji to...
Z poziomu Dashboardu dostępne...
Użytkownik decyduje o...
Zgłoszenia serwisowe to jeden...
iTop to baza informacji o...

Naturalnym następstwem rozwoju niemal każdego przedsiębiorstwa jest coraz bardziej skomplikowana i rozbudowana struktura poszczególnych elementów firmy. W zarządzaniu firmowymi usługami IT, obsługą wielu systemów informatycznych i wykonywaniu wszystkich czynności z tym związanych może pomóc specjalistyczne oprogramowanie, takie jak darmowa platforma iTop.

Efekt skali dotyka przede wszystkim środowiska systemów informatycznych działających w przedsiębiorstwie. O ile w przypadku małej firmy niewielki zespół IT jest w stanie skutecznie kontrolować wszystkie aspekty związane z obsługą wykorzystywanych systemów bez wspomagania się dedykowanymi narzędziami, o tyle w dużych przedsiębiorstwach jest to po prostu niewykonalne. Zarządzanie dokumentacją dotyczącą infrastruktury, powiązaniami pomiędzy poszczególnymi systemami, zarządzanie jakością dostarczanych usług, zarządzanie zmianami, incydentami czy obsługa zgłoszeń użytkowników to rutyna dla większości działów IT i usługodawców technologicznych.

Bez odpowiedniego oprogramowania skuteczne zarządzanie usługami IT jest nie tyle mocno skomplikowane, co we współczesnych realiach wręcz niemożliwe. Na szczęście rynek nie zna próżni i odpowiedzią na potrzeby użytkowników jest cała masa różnorodnego oprogramowania – począwszy od prostych systemów rejestrowania i obsługi zgłoszeń serwisowych, a na rozbudowanych systemach zarządzania usługami IT kończąc. Reprezentantem tej ostatniej kategorii jest właśnie oprogramowanie iTop, będące równocześnie jednym z najpopularniejszych tego typu pakietów dostępnych na zasadach open source (licencja AGPLv3). iTop to skrót od IT Operational Portal. Z samej nazwy więc wynika, że mamy do czynienia z webową aplikacją wspierającą codzienne zadania operacyjne w środowisku IT.

Platforma iTop powstaje w oparciu o zbiór dobrych praktyk ITIL (Information Technology Infrastructure Library) i równocześnie pozostawia użytkownikom wybór w zakresie dostosowania zarządzania usługami do własnych potrzeb lub trzymania się zaleceń tego konkretnego frameworka. Jak już wspomniano, aplikacja dystrybuowana jest na zasadach otwartych, nie wymaga zakupu licencji, i nie posiada żadnych ograniczeń. Za kontrolę procesu wydawniczego oraz development odpowiada firma Combodo, która w zamian za dodatkową opłatę oferuje wsparcie techniczne oraz dodatkowe funkcje niedostępne w darmowej wersji community.

> FUNKCJONALNOŚĆ PLATFORMY

Na stronie combodo.com w sekcji poświęconej oprogramowaniu iTop znajdziemy informacje opisujące omawiany software jako rozwiązanie ITIL dla wszystkich oraz rozwiązanie typu ITSM & CMDB (terminologia ta jest ze sobą bezpośrednio powiązana – ITSM to nic innego jak IT Service Management, a CMDB to skrót od Configuration Management Database).

 

W przypadku rozwiązań ITSM mamy do czynienia z usługowym podejściem do zagadnień IT, przekształcającym tradycyjne działy IT w sprawnie działające jednostki oferujące wysokiej jakości, niezawodne usługi IT i mające zwiększoną kontrolę nad zasobami. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"