Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w branży IT

Data publikacji: 06-07-2016 Autor: Rafał Szyndler, Michał Bensch

Czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności, tzw. OC ogólne, i przed jakim ryzykiem chroni? Dlaczego OC ogólne jest niewystarczające w branży IT i jakie dodatkowe ubezpieczenie należy wykupić, żeby realnie chronić firmę przed nieprzewidzianymi stratami wynikającymi z popełnianych błędów? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Każda działalność niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zdarzeń wpływających na osiągnięcie celu, dla którego jest prowadzona. Wpływ ten może być zarówno pozytywny, jak i negatywny – zakłócający tę działalność. O ile z pozytywnym wpływem na ogół nie mamy problemu, o tyle możliwe, przyszłe zakłócenia powinny być brane pod uwagę przed rozpoczęciem działalności, a także na każdym etapie jej prowadzenia. Zarządzając ryzykiem, powinniśmy oszacować, jaką liczbę negatywnych zdarzeń możemy „wziąć na siebie”. Część ryzyka, którego nie chcemy zaakceptować w naszej działalności, można spróbować ograniczyć lub transferować na zewnątrz.

Jednym z narzędzi transferu ryzyka są ubezpieczenia. Ubezpieczyciele są instytucjami finansowymi z ogromnym kapitałem i z narzędziami pozwalającymi na bezpieczne przyjęcie ryzyka i gwarantującymi wypłacalność w przypadku realizacji ubezpieczonego ryzyka. Ubezpieczyciel za przyjęcie na siebie części ryzyka związanego z prowadzoną przez nas działalnością pobiera opłatę, czyli składkę ubezpieczeniową.

> Co można ubezpieczyć

Teoretycznie ubezpieczyć można każde ryzyko, które jest nagłe, niepewne, niemożliwe do przewidzenia i niezależne od naszej woli. Są wyjątki od zasady, że zdarzenie musi być nagłe. W ubezpieczeniach akceptowane są niektóre ryzyka, których nie da się umiejscowić w jednym punkcie czasu, np. wycieki, emisja lub okres ich występowania jest rozciągnięty na kilka, kilkadziesiąt godzin czy też huragan niszczący sukcesywnie kolejne miejsca. W praktyce jest trochę więcej ograniczeń – np. są ryzyka, których ubezpieczyciele nie potrafią wycenić lub których zwyczajnie nie chcą przyjąć.

W ubezpieczeniach gospodarczych ubezpieczenia można podzielić na różne rodzaje i grupy ze względu na charakter ryzyka lub przedmiot ubezpieczenia. Zasadniczy podział przebiega pomiędzy ubezpieczeniami majątkowymi i życiowymi. W ubezpieczeniach majątkowych, szczególnie w działalności przedsiębiorstw, najczęściej spotykane są ubezpieczenia mienia (np. budynki, maszyny, sprzęt elektroniczny) i odpowiedzialności cywilnej. Bardziej zapobiegliwi przedsiębiorcy ubezpieczają także swoje przychody na wypadek ich utraty w wyniku zdarzeń losowych. Nieliczni przedsiębiorcy, którzy oszacowali ryzyko i koszty związane z rotacją pracowników, chcąc zadbać o ich retencję, kupują w ramach benefitów polisy ubezpieczeń osobowych (np. zdrowotne, od nieszczęśliwych wypadków, śmierci). Jednym z najczęściej zawieranych ubezpieczeń i jednocześnie najbardziej niedocenianych jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu prowadzenia działalności i posiadania mienia, zwane OC ogólnym.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"