Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Programowanie w Pythonie – zaczynamy

Data publikacji: 27-07-2016 Autor: Grzegorz Kubera
Rys. 1. Warto myśleć o IDLE...
Rys. 2. Tryb interaktywny...
Rys. 3. Kolorowanie składni...
Rys. 4. Po zapisaniu kodu w...
Rys. 5. Dowolny ciąg znaków,...

W pierwszej części kursu odpowiadamy, dlaczego warto poświęcić nieco czasu na naukę Pythona, opisujemy podstawy, które należy znać, programując w tym języku, a także tworzymy pierwszy prosty program.

W nowym cyklu artykułów opiszemy, jak zacząć przygodę z Pythonem, i to w taki sposób, aby wszystkie informacje były zrozumiałe również dla osób, które do tej pory nie programowały i dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Na początku skupimy się na przekazaniu informacji na temat samego języka i stworzymy prosty program, tak aby uczyć przez praktykę.

Dużą zaletą Pythona jest to, że ma on przejrzystą i prostą składnię oraz pozwala pisać użyteczne programy nawet mniej doświadczonym programistom. Warto też wiedzieć, że jest to język coraz bardziej popularny (wg Google Trends w 2015 r. wzrost zainteresowania wynosił 22,5%, i w tym roku ma być podobnie), a programiści znający Pythona mogą liczyć na wysokie honoraria (patrz ramka: Programiści znający Pythona dobrze zarabiają).

Osoby, które opanują programowanie w Pythonie, będą mogły tworzyć nie tylko aplikacje webowe, desktopowe i gry, ale także narzędzia do data miningu i wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI). Python jest też coraz częściej stosowany w start-upach technologicznych. Oznacza to, że opanowanie tego języka może otworzyć różne furtki i przyczynić się do znalezienia nowej, ciekawej pracy lub awansu. Można też, znając Pythona, zająć się tworzeniem autorskiej strony czy aplikacji, które później staną się fundamentem pod własną działalność gospodarczą.

Na początek stworzymy prosty program oraz przedstawimy kilka koncepcji i reguł Pythona. Po zapoznaniu się z całością kursu czytelnik będzie umiał stworzyć własną stronę internetową z modułem blogowym do publikowania artykułów, wdrożyć ją na serwerze oraz zaimplementować system płatności PayU, niezbędny do prowadzenia sprzedaży online. Dzięki temu zdobyta wiedza będzie mogła być użyta w realnym projekcie internetowym.

> PIERWSZY PROGRAM W TRYBIE INTERAKTYWNYM

Zaczynamy od pobrania pliku instalacyjnego. Wchodzimy na python.org/downloads i klikamy przycisk Download Python 3.5.2 (numer aktualnej wersji dostępnej w czasie powstawania artykułu). Python działa w systemach Windows, Linux/UNIX, Mac OS X i wielu innych. W naszym przypadku korzystamy z wersji dla Windows.

Po pobraniu i zainstalowaniu Pythona uruchamiamy program IDLE (Python 3.5) z menu Start. Jest to zintegrowane środowisko programistyczne, które jest zestawem narzędzi ułatwiających pisanie programów. Warto myśleć o IDLE jak o edytorze tekstu, takim jak np. Word, w którym można tworzyć własne programy (rys. 1). Słowo Shell w nazwie oznacza powłokę Pythona. IDLE dodatkowo udostępnia tryb inter­aktywny i tryb skryptowy. Na początku zajmiemy się pierwszym z wymienionych trybów, interaktywnym – można w nim powiedzieć Pythonowi, co ma zrobić, i program od razu zareaguje. Wystarczy w oknie Shell po znaku >>> wpisać np. komendę:

print("Witaj na pokładzie!")

i zatwierdzić ją klawiszem Enter, a interpreter zareaguje, wyświetlając na ekranie tekst ujęty w cudzysłów i umieszczony wewnątrz nawiasów (rys. 2). W ten sposób użyliśmy pierwszej funkcji print(), która wyświetla zadane wartości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"