Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.12.2022

Nowe funkcje od Oracle

W aplikacjach CX, SCM, EPM i HCM Fusion Cloud firmy Oracle pojawiło się wiele nowych...
29.12.2022

Inteligentne sygnały

Nowa usługa Vectra MDR zapewnia wsparcie ekspertów w zakresie bezpieczeństwa...
29.12.2022

Wieloetapowa analiza treści

Firma WithSecure wprowadziła nową warstwę ochrony w swojej opartej na chmurze platformie...
29.12.2022

Kontrola aplikacji

Fortinet zaprezentował nowe funkcje systemu FortiSASE: bezpieczny prywatny dostęp (Secure...
29.12.2022

Zgodnie z przepisami

Nowe rozwiązanie do zarządzania danymi firmy Commvault, oferowane w formie usługi,...
29.12.2022

Większa elastyczność w...

Schneider Electric ogłosił wprowadzenie na rynek urządzenia zasilającego APC NetShelter...
29.12.2022

Firewall nowej generacji

Fortinet zaprezentował nową rodzinę zapór sieciowych nowej generacji (NGFW) – FortiGate...
29.12.2022

Nowy przełącznik źródeł...

Vertiv przedstawił nową rodzinę przełączników źródeł zasilania Vertiv Geist RTS, które...
29.12.2022

Routery VPN Omada

TP-Link poszerza portfolio routerów VPN o dwa nowe urządzenia. ER7212PC to urządzenie 3 w...

Technologie i trendy sieciowe 2016

Data publikacji: 28-07-2016 Autor: Stefan Kaczmarek

Z sieci i usług sieciowych korzystają obecnie niemal wszystkie branże, a biznesowy sukces przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od niezawodności, elastyczności i wydajności infrastruktury. Na początku drugiego półrocza 2016 r. warto przyjrzeć się najważniejszym technologiom i trendom wpływającym na kierunki rozwoju sieci.

Dzisiejsza sieć to miejsce niekontrolowanej nadprodukcji danych i big data. Internauci w ciągu sekundy mogą pobrać ponad 800 aplikacji, przeprowadzić 1885 rozmów na Skypie, wrzucić 2 760 zdjęć na Instagrama czy zamieścić 10 205 tweetów. – W ciągu sekundy globalna sieć powiększa się o około 30 GB danych. Mniej więcej tyle „ważył” cały internet 20 lat temu. To pokazuje szalone tempo, w jakim rozwijają się dzisiaj duże zbiory danych. W ciągu kwadransa internet rozrasta się średnio o 20 biliardów bitów danych. Równowartością tej liczby mogłyby być wszystkie dzieła składające się na kanon literatury światowej. Bez cienia przesady można więc określić nasze czasy mianem epoki danych czy cyfrowego potopu – mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.

> TRANSFER DANYCH

Nadprodukcji danych towarzyszy zwiększanie szybkości transferu danych. Według raportu Akamai Technologies pt. „Global Average Connection Speeds and Global Broadband Connectivity” prędkość przesyłania danych w sieci, w II kwartale 2015 r. wzrosła globalnie o 3,5% do poziomu 5,1 Mb/s. Na 144 badane państwa aż w 110 krajach odnotowano zwiększenie przepustowości łączy. W polskim internecie średnia prędkość wynosi 7,6 Mb/s.

W perspektywie najbliższych 3 lat dominującym trendem technologicznym ICT będzie korzystanie z chmur obliczeniowych w połączeniu z platformami i aplikacjami mobilnymi. Systematycznie będzie też rosła rola Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT), analizy olbrzymich zbiorów danych (big data) oraz inżynierii biomedycznej i cyfrowych rozwiązań zdrowotnych. To główne wnioski z raportu „The Changing Landscape of Disruptive Technologies. Innovation Convergence Unlocks New Paradigms”, przygotowanego przez firmę KPMG International. – Polscy konsumenci chętnie korzystają z aplikacji i rozwiązań do przechowywania danych (e-maile, zdjęcia, kalendarz, muzyka itp.) w chmurach obliczeniowych. Niestety, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwości chmur obliczeniowych wykorzystują przedsiębiorcy i administracja publiczna – zauważa Jerzy Kalinowski, partner i szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.


EKSPLOZJA DANYCH I APLIKACJI

 

  • 30 mln nowych urządzeń jest co tydzień podłączanych do sieci;
  • 180 mld mobilnych aplikacji zostało pobranych w 2015 r.,
  • 277 razy więcej danych będzie generowanych przez przedmioty podłączone do IoT niż przez użytkowników;
  • 78% obciążeń będzie przetwarzanych w chmurowych centrach danych do 2018 r.,
  • 5 TB danych będzie średnio generowanych/odbieranych w 2020 r. przez jedną osobę


Opracowanie własne na podstawie danych dostawców rozwiązań pamięci masowych.


> IOT W POLSKICH FIRMACH NIEPRĘDKO

Wyniki ostatnich badań UKE nie pozostawiają złudzeń – na szybką popularyzację Internetu rzeczy w polskich firmach nie ma co liczyć. Wykorzystanie rozwiązań M2M (machine to machine) w przyszłości deklaruje zaledwie 6% firm. W przedsiębiorstwach zatrudniających 50 i więcej pracowników ten wskaźnik jest wyższy i wynosi 12%. Mimo że o IoT słyszał co czwarty przedstawiciel działającego w Polsce przedsiębiorstwa, to z tego rodzaju rozwiązań obecnie korzysta zaledwie 3% firm. Największym odbiorcą IoT są duże organizacje – do stosowania tej technologii przyznaje się 8% badanych. Natomiast w najmniejszym stopniu z technologii powiązanych z Internetem rzeczy korzystają firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników (zaledwie 2% korzystało z rozwiązań M2M i to w ograniczonym zakresie).

– Internet rzeczy to nadal stosunkowo młode rozwiązanie, z którym rynek dopiero się oswaja. Widać to nawet w dużych firmach, w szczególności w halach produkcyjnych, gdzie mimo zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji informatycznych, postępującej automatyzacji produkcji czy robotyzacji, maszyny praktycznie nie komunikują się z oprogramowaniem wspierającym zarządzanie – zauważa Adam Stańczyk, analityk biznesowy w firmie BPSC wdrażającej systemy ERP.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"