Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Technologie i trendy sieciowe 2016

Data publikacji: 28-07-2016 Autor: Stefan Kaczmarek

Z sieci i usług sieciowych korzystają obecnie niemal wszystkie branże, a biznesowy sukces przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od niezawodności, elastyczności i wydajności infrastruktury. Na początku drugiego półrocza 2016 r. warto przyjrzeć się najważniejszym technologiom i trendom wpływającym na kierunki rozwoju sieci.

Dzisiejsza sieć to miejsce niekontrolowanej nadprodukcji danych i big data. Internauci w ciągu sekundy mogą pobrać ponad 800 aplikacji, przeprowadzić 1885 rozmów na Skypie, wrzucić 2 760 zdjęć na Instagrama czy zamieścić 10 205 tweetów. – W ciągu sekundy globalna sieć powiększa się o około 30 GB danych. Mniej więcej tyle „ważył” cały internet 20 lat temu. To pokazuje szalone tempo, w jakim rozwijają się dzisiaj duże zbiory danych. W ciągu kwadransa internet rozrasta się średnio o 20 biliardów bitów danych. Równowartością tej liczby mogłyby być wszystkie dzieła składające się na kanon literatury światowej. Bez cienia przesady można więc określić nasze czasy mianem epoki danych czy cyfrowego potopu – mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.

> TRANSFER DANYCH

Nadprodukcji danych towarzyszy zwiększanie szybkości transferu danych. Według raportu Akamai Technologies pt. „Global Average Connection Speeds and Global Broadband Connectivity” prędkość przesyłania danych w sieci, w II kwartale 2015 r. wzrosła globalnie o 3,5% do poziomu 5,1 Mb/s. Na 144 badane państwa aż w 110 krajach odnotowano zwiększenie przepustowości łączy. W polskim internecie średnia prędkość wynosi 7,6 Mb/s.

W perspektywie najbliższych 3 lat dominującym trendem technologicznym ICT będzie korzystanie z chmur obliczeniowych w połączeniu z platformami i aplikacjami mobilnymi. Systematycznie będzie też rosła rola Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT), analizy olbrzymich zbiorów danych (big data) oraz inżynierii biomedycznej i cyfrowych rozwiązań zdrowotnych. To główne wnioski z raportu „The Changing Landscape of Disruptive Technologies. Innovation Convergence Unlocks New Paradigms”, przygotowanego przez firmę KPMG International. – Polscy konsumenci chętnie korzystają z aplikacji i rozwiązań do przechowywania danych (e-maile, zdjęcia, kalendarz, muzyka itp.) w chmurach obliczeniowych. Niestety, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwości chmur obliczeniowych wykorzystują przedsiębiorcy i administracja publiczna – zauważa Jerzy Kalinowski, partner i szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.


EKSPLOZJA DANYCH I APLIKACJI

 

  • 30 mln nowych urządzeń jest co tydzień podłączanych do sieci;
  • 180 mld mobilnych aplikacji zostało pobranych w 2015 r.,
  • 277 razy więcej danych będzie generowanych przez przedmioty podłączone do IoT niż przez użytkowników;
  • 78% obciążeń będzie przetwarzanych w chmurowych centrach danych do 2018 r.,
  • 5 TB danych będzie średnio generowanych/odbieranych w 2020 r. przez jedną osobę


Opracowanie własne na podstawie danych dostawców rozwiązań pamięci masowych.


> IOT W POLSKICH FIRMACH NIEPRĘDKO

Wyniki ostatnich badań UKE nie pozostawiają złudzeń – na szybką popularyzację Internetu rzeczy w polskich firmach nie ma co liczyć. Wykorzystanie rozwiązań M2M (machine to machine) w przyszłości deklaruje zaledwie 6% firm. W przedsiębiorstwach zatrudniających 50 i więcej pracowników ten wskaźnik jest wyższy i wynosi 12%. Mimo że o IoT słyszał co czwarty przedstawiciel działającego w Polsce przedsiębiorstwa, to z tego rodzaju rozwiązań obecnie korzysta zaledwie 3% firm. Największym odbiorcą IoT są duże organizacje – do stosowania tej technologii przyznaje się 8% badanych. Natomiast w najmniejszym stopniu z technologii powiązanych z Internetem rzeczy korzystają firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników (zaledwie 2% korzystało z rozwiązań M2M i to w ograniczonym zakresie).

– Internet rzeczy to nadal stosunkowo młode rozwiązanie, z którym rynek dopiero się oswaja. Widać to nawet w dużych firmach, w szczególności w halach produkcyjnych, gdzie mimo zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji informatycznych, postępującej automatyzacji produkcji czy robotyzacji, maszyny praktycznie nie komunikują się z oprogramowaniem wspierającym zarządzanie – zauważa Adam Stańczyk, analityk biznesowy w firmie BPSC wdrażającej systemy ERP.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"