Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Chmura daje pracę. Wzrost zatrudnienia, dodatkowe usługi, nowe zastosowania

Data publikacji: 02-09-2016 Autor: Sebastian Kuniszewski

W czasach rewolucji przemysłowej obawiano się, że upowszechnienie maszyn spowoduje masowe bezrobocie. Popularyzacja chmury obliczeniowej wywołuje podobne obawy. Niesłusznie, bo miejsc pracy dla specjalistów od cloud computingu jest dużo i będzie jeszcze więcej. Do tego korzyści z rozwoju chmury odczuwają nie tylko specjaliści IT.

W międzynarodowym serwisie indeed.com pula ofert pracy dla inżynierów chmury obliczeniowej wynosi obecnie ponad 29 tys. i przewyższa m.in. liczbę wakatów dla doradców finansowych czy specjalistów HR. Podobna sytuacja jest w Polsce. W jednym z najpopularniejszych serwisów z ofertami pracy wpisanie w okno wyszukiwarki frazy „cloud computing” prowadzi do niemal 100 wyników. To więcej niż w przypadku inżyniera aplikacji czy specjalisty CRM. Ale nie ma w tym nic dziwnego, już przed trzema laty szacowano, że cloud computing stworzy 14 milionów miejsc pracy na całym świecie, w tym 2,5 miliona w państwach UE.

 

2,5 mln
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej, można stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i zwiększyć PKB UE o dodatkowy 1% do 2020 r.

Według Gartnera wydatki związane z migracją firm do chmury wyniosą do 2020 r. 216 mld dolarów. Potrzebne są więc specjalistyczne kompetencje pracowników, zwłaszcza że w chmurze udostępniane są obecnie także te rozwiązania, które do niedawna były postrzegane jako stacjonarne. Przykładem mogą być systemy wspierające zarządzanie firmą. – Rozwiązania IT muszą dzisiaj wchodzić w interakcje z całym ekosystemem, w którym znajdują się portale społecznościowe, platformy sprzedażowe i inne zewnętrzne aplikacje. Większość tych narzędzi funkcjonuje w środowisku chmurowym, co wymusza na dostawcach takich systemów jak ERP czy CRM dostosowanie swoich rozwiązań do tego modelu – tłumaczy Andrzej Morawski, wiceprezes zarządu firmy BPSC, która wdrożyła do tej pory systemy ERP w ponad 600 przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych.

WIĘKSZE PRZYCHODY, WIĘCEJ PRACY

Największymi pracodawcami poszukującymi specjalistów od chmury obliczeniowej są Amazon, EMC i VMware oferujący kilka tysięcy wakatów. Profesjonalistów IT poszukują również centra danych będące podmiotem chmurowej transformacji firm. Jak wynika z analiz AT Kearney, w bieżącym roku liczba wakatów w branży data center sięgnie 156 tys, a w 2020 r. ma przekroczyć pół miliona. Ponad 300 tys. pracowników będzie potrzebnych w samej Europie. – Wirtualizacja danych nie oznacza wcale, że mogą być one pozostawione bez opieki – wręcz przeciwnie. Wdrażanie chmury wiąże się nie tylko z potrzebą pozyskania nowych kompetencji, ale też wymusza inne podejście do rozwiązywania problemów. Dużym wyzwaniem jest kształcenie nowych kadr nie tylko przez system szkolnictwa, ale również przez przedsiębiorstwa – zwraca uwagę Robert Zaklika z Atmana.

Beneficjentami chmury wbrew pozorom są nie tylko pracownicy IT. Jak wynika z raportu IDC „Cloud Computing Role in Job Creation”, dzięki wdrażaniu rozwiązań chmurowych na przestrzeni ostatnich kilku lat przedsiębiorstwa co roku zwiększały swoje przychody o 1,1 biliona dolarów. Efekt? Dysponując większymi budżetami, więcej inwestowały i systematycznie zwiększały zatrudnienie. Dotyczy to zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora MŚP.

W 2014 r. liczba nowych miejsc pracy stworzonych w efekcie rozwoju cloud computingu wyniosła 5,1 mln w dużych firmach i 6,1 mln w mniejszych. W ubiegłym roku w sektorze MŚP w związku z chmurową rewolucją przybyło 7,5 mln miejsc pracy, a w korporacjach zatrudniających powyżej 500 pracowników nawet 6,3 mln. Najwięcej, bo blisko 2,5 mln osób znalazło pracę w sektorze mediów i komunikacji, 1,4 mln osób zostało zatrudnionych w bankowości, a 1,3 mln w produkcji dyskretnej. Chmura stworzyła też nowe miejsca pracy w administracji (ponad pół miliona), edukacji (ponad 700 tys.), handlu (ponad 600 tys.) czy służbie zdrowia (ponad 350 tys.).

W zwiększeniu zatrudnienia dużą rolę odgrywają start-upy. Według analizy Deloitte, do 2023 r. mają one przynieść tylko Polsce ponad 2,2 mld złotych i zagwarantować zatrudnienie ponad 50 tysiącom osób. Przykładem może być warszawska spółka Cloud Technologies, specjalizująca się w big data marketingu, która stworzyła w chmurze największą hurtownię danych o zachowaniach i preferencjach internautów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeszcze kilka lat temu firma zatrudniała zaledwie kilka osób. Obecnie należy do grupy najszybciej rozwijających się firm technologicznych w tym rejonie Europy.

EFEKT CHMURY

Wzrost zatrudnienia to nie wszystko. Chmura poprawia także warunki pracy. W USA średnia wynagrodzeń oferowanych specjalistom cloud computingu oscyluje wokół 124 tys. dolarów. Dla porównania, w minionym roku ich średnie pensje kształtowały się na poziomie 90 tys. dolarów. Co ze zwolnieniami, których obawiano się ze względu na rozwój chmury? Pytani o to menedżerowie przyznali, że jedyne zmiany w zatrudnieniu polegały na oddelegowaniu sprawdzonych pracowników z dotychczasowych stanowisk do pracy przy bardziej innowacyjnych projektach.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"