Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Sieć z gniazdka

Data publikacji: 05-09-2016 Autor: Sebastian Kuniszewski

Adaptery Powerline najczęściej stosowane są w pomieszczeniach biurowych, w których nie można swobodnie zaprojektować sieci LAN lub WLAN. Tymczasowe biura terenowe, oddziały firm ulokowane w zabytkowych kamienicach lub pomieszczenia z grubymi murami na kilku kondygnacjach to przykładowe lokalizacje, w których można wykorzystać sieć energetyczną i transmitery Gigabit Powerline.

W nowoczesnych pomieszczeniach biurowych zazwyczaj znajdziemy sporo gniazdek RJ45 na ścianach, kanały, szachty i podwieszane sufity, w których stosunkowo niewielkim kosztem, można umieścić potrzebne przewody infrastruktury teleinformatycznej oraz podłączyć szafki z punktami dostępowymi Wi-Fi. To idealna sytuacja, w której łatwo zainstalujemy wszystkie stacje robocze, telefony VoIP, NAS-y i udostępnimy sieć użytkownikom laptopów, smartfonów i tabletów. Jednak w rzeczywistości nie zawsze jest tak różowo – co zrobić, gdy gniazdek brakuje, a sygnał Wi-Fi w niektórych pomieszczeniach znika i połączenia nie są stabilne?

WYSTARCZY SIEĆ ENERGETYCZNA

W technologii Power Line Communication (PLC) nośnikiem danych w sieci lokalnej są przewody zasilania 230 V. W najprostszej sieci tego rodzaju router lub komputer połączony jest przewodem ethernetowym z adapterem Powerline, który jest umieszczony w gnieździe elektrycznym. Adapter ten przesyła dane, dokumenty, multimedia do pozostałych gniazd wtykowych w pomieszczeniach. Drugi adapter Powerline umieszczony w jednym z pozostałych kontaktów przechwytuje strumień danych i przekazuje je przewodem ethernetowym do urządzenia docelowego. W przypadku transmisji bezprzewodowej dominujący obecnie standard 802.11ac, czyli Gigabit Wi-Fi, zapewnia przepustowość do 1300 Mb/s w trybie 3x3 MIMO. Zbliżone, choć nieco niższe parametry transferu możemy uzyskać, stosując technologię Gigabit Powerline.

PLC – OD CZEGO ZALEŻY WYDAJNOŚĆ?

Obecnie w instalacjach elektrycznych standardowo montowane są przewody trójżyłowe (faza L, przewód neutralny N, uziemienie PE). Dawniej stosowane przewody dwużyłowe (faza i przewód neutralny, przy czym ten ostatni pełnił jednocześnie funkcję uziemienia) wykorzystywane są w starszych, mniej wydajnych sieciach Powerline z trybem SISO (Single-input Single-output). Nowoczesne gigabitowe transmitery sieciowe wymagają gniazda elektrycznego z uziemieniem i instalacją trójżyłową, w których stosowany jest przesył wielokanałowy MIMO (Multi-input Multi-output). Wzrost wydajności wynikający z zastosowania dodatkowego przewodu, w zależności od producenta sprzętu i jakości sieci energetycznej, sięga około 60-80%. W nowoczesnych transmiterach PLC równolegle działają dwa nadajniki i dwa odbiorniki, a rozwiązanie takie oznaczane jest jako 2x2 MIMO. Odpowiednie mechanizmy przetwarzania sygnału po stronie nadajnika i odbiornika zwiększają prędkość transmisji danych poprzez obie pary przewodów, dzięki czemu maksymalna przepustowość sieci Gigabit Powerline jest sumą wydajności obu kanałów transmisyjnych.

ZESTAW ZMIENNYCH

Tyle teorii. W praktyce należy pamiętać, że transmitery sieciowe muszą być podłączone w tej samej fazie (najczęściej używane są parami), a przepustowość tego typu sieci zależy m.in. od jakości i stanu przewodów elektrycznych oraz tego, czy w sąsiednich lokalach inni użytkownicy też używają sieci PLC. Wydajność sieci Powerline spada również wtedy, gdy do pozostałych gniazdek elektrycznych podłączone są tanie zasilacze, które zazwyczaj obciążają instalację elektryczną, używane są filtry antyprzepięciowe, wyłączniki różnicowoprądowe, liczniki energii elektrycznej, regulatory natężenia oświetlenia, ograniczniki natężenia prądu i różne inne urządzenia, takie jak np. odkurzacz. Producenci transmiterów sieciowych PLC zalecają też instalację urządzeń bezpośrednio w elektrycznych gniazdkach naściennych, a nie w listwach zasilających, ponieważ niektóre modele listw ograniczają przepustowość sieci. Dlatego przed zastosowaniem technologii PLC konieczne jest przeprowadzenie testów i pomiarów. Wyniki mogą być zachwycające lub przeciętne. Wszystko zależy od miejsca, w którym organizowane jest biuro.


Netgear Powerline PLW 1000
cena: ok. 470 zł


Najtańszy w porównaniu zestaw z punktem dostępowym Wi-Fi Powerline 802.11ac. Deklarowana przez producenta maksymalna prędkość transferu bezprzewodowego i przewodowego (z wykorzystaniem pojedynczego złącza Gigabit Ethernet na każdym z adapterów) wynosi 1000 Mb/s. Konfiguracja sieci jest łatwa i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania – zabezpieczenia połączeń sieciowych konfigurowane są automatycznie, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, a dioda LED funkcji Pick-a-plug pozwala wyszukać najlepszą możliwą przepustowość. W ofercie producenta znajdują się także bardziej wydajne modele bez punktu dostępowego Wi-Fi – PL1200 i PLP1200 (w drugim modelu montowane jest gniazdo przelotowe) oferujące transfery do 1200 MB/s.

TP-Link Powerline AV1200 TL-WPA8630
cena: ok. 600 zł


Zestaw gigabitowych transmiterów sieciowych z punktem dostępowym, wykorzystujących standard HomePlug AV2 i oferujących prędkości transferu w sieci elektrycznej do 1200 Mb/s. Funkcja Wi-Fi Clone automatycznie kopiuje ustawienia sieci bezprzewodowej routera, a Wi-Fi Auto-Sync pozwala na synchronizację ustawień urządzeń i na wygodne zarządzanie siecią bezprzewodową.
Trzy gigabitowe porty Ethernet pozwalają na podłączenie kilku urządzeń przewodowych. Ciekawą funkcją jest możliwość wyłączenia migających diod urządzenia za pomocą przycisku, lub przy użyciu aplikacji tpPLC i tpPLC Utility działających na urządzeniach z Android i iOS lub na komputerze.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"