Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Zarządzanie zasobami serwerowni

Data publikacji: 06-09-2016 Autor: Krzysztof Kęsicki
Rys. 1. Widok głównego okna...
Rys. 2. Informacja o zasobach...
Rys. 3. Definiowanie poleceń...
Rys. 4. Przykładowy raport...
Rys. 5. Raportowanie – widok...

Gdy kierujemy małą firmą, zarządzanie majątkiem jest proste. Dokumentację można prowadzić w postaci kilku tabelek zapisanych w aktualizowanych na bieżąco plikach. W przypadku dużej firmy takie postępowanie będzie zgubne. Potrzebne są odpowiednie instrumenty, które wspomogą nas w procesie zarządzania. Identyczna sytuacja występuje w przypadku zarządzania serwerownią. Przy pewnej skali nie poradzimy sobie bez właściwego narzędzia.

Narzędziami, które wspierają zarządzanie serwerownią, są programy z rodziny DCIM (Data Center Infrastructure Management). W przeszłości rozwiązanie to miało rozszerzyć możliwości zarządzania serwerownią w zakresie utrzymywania informacji o fizycznych zasobach, które się w niej znajdują (m.in. w szafach rack, serwerach, macierzach, przełącznikach, maszynach standalone, UPS-ach, urządzeniach klimatyzacyjnych itd.). Z czasem narzędzia DCIM zaczęły integrować wszystkie elementy związane z zarządzaniem centrum przetwarzania danych (CPD) – administrację zasobami, planowanie zmian, zarządzanie pojemnością, optymalizację pracy, monitoring itd.

> Zasoby fizyczne pod kontrolą

Jednym z narzędzi z rodziny DCIM dostępnych na naszym rynku jest Data Center Operation (DCO) StruxureWare firmy Schneider Electric (rys. 1). Do podstawowych cech tego oprogramowania należą modelowanie CPD oraz umieszczanie w utworzonym modelu wszelkich dostępnych w obiekcie zasobów IT i infrastruktury krytycznej. Lokalizacja może być wprowadzona jako obrys, np. istniejących już rysunków technicznych, lub wprowadzona bezpośrednio do programu na podstawie informacji o długości, szerokości, wysokości pomieszczenia, wysokości i nośności podłogi podniesionej. Po nadaniu kształtu pomieszczenia można dodać drzwi, okna, części wydzielone siatką itd. Następnie ustawiamy szafy rack, wydzielamy zimne lub gorące korytarze, dodajemy kratki wentylacyjne w podłodze podniesionej, ustalamy położenie jednostek chłodniczych, UPS-ów, rozdzielnic i innych ważnych elementów wyposażenia serwerowni.

Należy również wspomnieć o możliwości symulacji systemu zasilania gwarantowanego. Wpływa to na późniejsze obliczanie i raportowanie wykorzystanych zasobów, a także daje możliwość symulowania wpływu wyłączenia części zasilania na pracę danej grupy urządzeń. Do poprawnej implementacji systemu zasilania w DCO będzie nam potrzebna duża ilość informacji. Poczynając od zasilaczy awaryjnych (moc, sposób pracy, model redundancji itd.), zdefiniowania torów zasilania, wartości zabezpieczeń w poszczególnych rozdzielniach, rodzaju listew zasilających (liczba pól, rodzaje i wartości zabezpieczeń itd.), a kończąc na poprawnym podłączeniu zasilaczy urządzeń do odpowiednich pól na listwach. Gdy mamy bardziej złożony system zasilania gwarantowanego w danej lokalizacji, poprawne zasymulowanie wszystkich jego aspektów, tj. redundancji, by-passu, połączenia z agregatem itd., może być bardzo skomplikowane lub w ogóle niemożliwe. Przekłada się to na przykład na błędne wskazania obciążenia na poszczególnych fazach lub błędne wskazania współczynnika PUE.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"