Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

PowerShell dla Linuksa i jako open source

Data publikacji: 07-09-2016 Autor: Bartosz Bielawski
Rys. 1. Zawartość...
Rys. 2. ISE w wersji...

Kiedy 14 listopada 2006 roku ogłoszono dostępność pierwszej wersji PowerShella, odzew był znikomy. Owszem, znalazło się sporo osób, dla których premiera ta była czymś oczekiwanym, większość jednak dopiero kilka lat później zaczęła traktować PowerShella poważnie. Gdy został elementem systemu, stał się standardem automatyzowania zadań w systemie Windows. Niestety, przez długi czas tylko w tym systemie.

Mimo licznych zalet PowerShell miał przez wiele lat jedną niezwykle istotną wadę: dało się go uruchomić jedynie na systemie Windows. Nawet narzędzia takie jak PowerShell Web Access, choć teoretycznie umożliwiały uruchamianie poleceń PowerShella w ramach przeglądarki uruchomionej na dowolnym niemal systemie, nadal pozwalały tylko na wykonywanie poleceń w systemie Windows. Jedynie wpisywanie składni i prezentowanie wyników realizowane było w ramach przeglądarki.

przeszłości pisaliśmy o projekcie Pash, mającym za cel stworzenie PowerShella, którego można byłoby uruchomić na dowolnym systemie operacyjnym, włącznie z GNU/Linux i OS X. Projekty takie tworzone były jednak niejako „na boku”, przez entuzjastów, którzy poświęcając swój prywatny czas, próbowali stworzyć (czy raczej odtworzyć) coś, nad czym w Microsofcie pracował zespół ludzi.

Kiedy w listopadzie 2014 r. Microsoft ogłosił, że kod tworzący rdzeń platformy .NET zostanie upubliczniony i udostępniony na inne systemy operacyjne, włącznie z Linuksem i OS X, sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać. Oto na Linuksie pojawiła się wersja .NET, którą wspiera sam Microsoft. Oznaczało to, że w przypadku produktów Microsoftu bazujących na platformie .NET można rozważać stworzenie ich wersji pracującej pod kontrolą systemów GNU/Linux. Jednym z większych zaskoczeń w tym względzie było udostępnienie wersji serwera SQL, którą można uruchomić na Linuksie.

Wreszcie nadszedł 18 sierpnia 2016. O godzinie 11:14 czasu EDT (by uczcić wspomnianą na wstępie datę 14 listopada, naturalnie w odwróconej, amerykańskiej notacji) stało się to, na co wielu entuzjastów PowerShella czekało od dawna, a ich nadzieje odżyły po ogłoszeniu linuksowej wersji platformy .NET. PowerShell przestał być narzędziem sztywno przypisanym do jednego tylko systemu operacyjnego. Co więcej, twórcy PowerShella poszli krok dalej – kod, który tworzy PowerShella, został opublikowany na GitHubie, wraz ze szczegółowymi informacjami o tym, jak można zacząć go współtworzyć.

W tym artykule opisujemy więc PowerShella na Linuksie: instalację, budowanie ze źródeł, możliwości. Oprócz tego przybliżymy zasady, jakimi powinien kierować się programista zainteresowany współtworzeniem PowerShella.

>_ PowerShell i Linux

Obecnie PowerShell oferowany jest dla kilku dystrybucji. Mamy gotowe pakiety dla systemów opartych na Debianie (wspierane dla Ubuntu 14 i 16) i na Red Hacie (pakiet dla CentOS 7, który działać powinien również na Oracle Linux 7 oraz Red Hat Enterprise 7). Na początek przyjrzymy się instalacji na systemie CentOS, zainstalowanym w wersji minimalnej. Następnie zainstalujemy kilka narzędzi, usprawniających pracę w systemie Linux, które przydadzą nam się później: vim, wget, git:

sudo yum -y install vim wget git

Kolejna czynność to pobranie pakietu dla naszego systemu:

Wget https://github.com/PowerShell/PowerShell/releases/download/v6.0.0-alpha.9/powershell-6.0.0_alpha.9-1.el7.centos.x86_64.rpm

Wreszcie instalujemy pakiet PowerShell. Wymaga on dwóch dodatkowych pakietów (libunwind i libicu), ale ponieważ są one wymienione na liście jego zależności, zostaną doinstalowane automatycznie, nie musimy tego robić sami:

sudo yum -y install ./powershell-6.0.0_alpha.8-1.x86_64-centos.7-x64.rpm

Po zainstalowaniu możemy po raz pierwszy uruchomić na naszym Linuksie PowerShella (rys. 1).

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"