Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Bardzo cienki klient

Data publikacji: 07-09-2016 Autor: Jerzy Michalczyk

Po ubiegłorocznej premierze urządzeń Intel Compute Stick pojawiła się już ich druga generacja. Za nieduże pieniądze można uzyskać w dowolnym miejscu stanowisko robocze do prostych prac biurowych lub do działania w roli klienta VDI.

Nadszedł czas, by odświeżyć pojęcie „mikrokomputer”, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku oznaczało „komputer o niewielkich rozmiarach, z pojedynczym mikroprocesorem, np. komputer osobisty lub laptop”. Ponieważ dziś w stosunku do wspomnianych przedmiotów nikt już raczej tego określenia nie używa, pora przypisać je do urządzeń naprawdę niewielkich rozmiarów.

Na początku roku Intel zaprezentował drugą generację miniaturowych komputerów Compute Stick, pozwalających przekształcić monitor w pełnoprawny komputer. Niektóre z nich już są dostępne na polskim rynku, a pozostałe mają się wkrótce pojawić – przyjrzyjmy się zatem bliżej ich możliwościom.

Jak wspomnieliśmy, wymiary urządzeń są niewielkie i każą wątpić w to, czy aby na pewno mamy do czynienia z komputerem. Zresztą nie tylko rozmiarami, ale i kształtem PC sticki bardziej przypominają przerośnięte pendrive’y niż stacje robocze – jedynie zamiast złącza USB mają wyjście HDMI. Tymczasem w miniaturowej obudowie ukryta jest moc obliczeniowa wystarczająca do uruchomienia systemu Windows (8.1 lub 10) i prostych aplikacji, a w przypadku urządzeń z procesorami serii Intel Core M również bardziej zaawansowanych programów. Konstrukcje te sprawdzą się w codziennych zastosowaniach – pozwolą np. na komfortowe przeglądanie sieci, korzystanie z mniej wymagających aplikacji, a nawet uruchomienie prostych gier. Sam producent promuje zastosowanie „sticków” w czterech obszarach – w urządzeniach digital signage, do pracy biurowej, w roli cienkiego klienta i do zastosowań domowych (smart TV).

Specyfikacja

Specyfikacja urządzeń Intela jest podobna – w mikroobudowie zamknięto czterordzeniowy procesor Intel Atom x3 / x5 (Cherry Trail) wykonany w technice SoC, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci eMMC (wolniejsza odmiana SSD). Wersja z procesorami Core M3 / M5 zawiera 4 GB RAM-u i 64 GB eMMC. W obudowie znajduje się również wyjście HDMI w wersji 1.4b), gniazdo zasilania (USB typu C) oraz gniazda USB. W przypadku wersji z procesorami Intel Atom jest to jedno gniazdo USB 3.0 i jedno USB 2.0, natomiast w komputerkach z Core M – do dyspozycji są trzy gniazda USB 3.0 – z czego dwa w zasilaczu. Jest także złącze microSD, pozwalające na powiększenie dostępnej pamięci za pomocą kart MicroSD o pojemności do 128 GB.

Minimalna liczba złączy USB powoduje, że raczej nie obędziemy się bez huba USB, do którego będziemy mogli podłączyć interesujące nas akcesoria (klawiatura, mysz, karta sieciowa). Komunikację bezprzewodową zapewnia wbudowana karta sieciowa Wi-Fi pracująca w standardzie 802.11a/ac/b/g/n oraz moduł Bluetooth 4.2.

W ślad za Intelem poszli też inni producenci, proponując własne rozwiązania PC sticków. Asus zaprezentował model VivoStick z procesorem Atom x5-Z8350, 2 GB RAM-u i 32 GB pamięci eMMC. Podobne rozwiązania, jednak bazujące na starszych Atomach Z3735F (Bay Trail) oferują Lenovo, Archos czy też rodzima marka – Modecom. Niektóre PC sticki sprzedawane są z preinstalowanym 64-bitowym systemem Windows 10 w wersji Home, chociaż dostępne są również wersje bez systemu albo z systemem GNU/Linux (Ubuntu).


CENY | Najprostszy komputerek z Atomem poprzedniej generacji (Bail Trail) kosztuje około 400 zł, najnowszy (Cherry Trail) – około 650–700 zł. Niestety, wraz ze wzrostem możliwości i wydajności rosną również ceny urządzeń. Sprzęt z procesorem Intel Core M kosztuje już sporo. Za wersję z Core m3-6Y30 i systemem Windows 10 na pokładzie zapłacimy w Polsce około 1800 zł. To drogo, zważywszy, że za tę samą cenę kupimy laptopa lub komputer stacjonarny o większej wydajności i możliwościach.


Wydajność i energooszczędność

Po komputerkach z 2 GB pamięci operacyjnej i tabletowych procesorach serii Atom trudno oczekiwać wysokiej wydajności. Niemniej urządzenia te pracują zaskakująco sprawnie. Płynnie działa podstawowe oprogramowanie biurowe, streaming wideo Full HD, a nawet proste gry. Dwukrotnie większa i szybsza pamięć RAM oraz dwukrotnie szybszy procesor Core M sprawiają, że komputer z takim wyposażeniem dorównuje urządzeniom biurkowym w większości zastosowań. Dużą zaletą jest mały pobór prądu. Mikrokomputery z procesorem Atom zużywają znamionowo około 15-18 W energii, te wyposażone w układy Core M pobierają nieco powyżej 20 W.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"