Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Citrix AppDNA – migracja i testowanie kompatybilności aplikacji

Data publikacji: 30-09-2016 Autor: Paweł Serwan
Rys. 1. Wybór typu instalacji...
Rys. 2. Możliwość wyboru...
Rys. 3. Kreator pozwala na...
Rys. 4. Proces weryfikacji...
Rys. 5. Podgląd postępu...
Rys. 6. Po prawidłowym...

Dział IT każdej firmy, nieważne czy małego przedsiębiorstwa, czy też wielkiej korporacji, co jakiś czas musi spojrzeć w kalendarz i sprawdzić ważną datę – datę zakończenia wsparcia technicznego dla kolejnego z systemów operacyjnych Microsoft. Wtedy też pojawia się słowo, które mrozi krew w żyłach najbardziej zaprawionych administratorów – migracja aplikacji.

Rok 2014 był naznaczony niemal niekończącą się liczbą projektów związanych z migracją Windows XP do Windows 7. Z kolei rok 2015 był ostatnim rokiem wsparcia dla systemu Windows Server 2003. Obie migracje, zarówno z systemu Windows XP, jak i Windows Server 2003, wiązały się z bardzo istotnym problemem, który znają chyba wszyscy – z problemem kompatybilności aplikacji. O ile w przypadku migracji systemu klienckiego możliwe jest nadal wykorzystywanie wersji 32-bitowej, o tyle w przypadku migracji na Windows Server 2008 R2 napotykano ogromny problem – 64-bitową architekturę systemu operacyjnego. W tym artykule przedstawiamy rozwiązanie Citrix AppDNA, które dostarcza informacji ułatwiających podejmowanie decyzji biznesowych dotyczących zgodności i migracji aplikacji oraz zarządzania nimi w dłuższym czasie.

> MICROSOFT SUPPORT LIFECYCLE

Firma Microsoft udostępnia na stronie tinyurl.com/MS-lifecycle-inf informacje dotyczące planowanych dat zakończenia wsparcia technicznego dla poszczególnych produktów w ramach procesu Microsoft Support Lifecycle.
Termin End od Support oznacza zakończenie nie tylko samego wsparcia technicznego, ale również zakończenie publikowania wszelkich poprawek zabezpieczeń oraz uaktualnień systemu bądź produktu. Tym samym takie rozwiązanie nie powinno być używane w środowisku produkcyjnym i uważane jest za potencjalnie niebezpieczne. Mimo takich zaleceń obecnie wiele firm nadal korzysta ze starych systemów operacyjnych, zarówno Windows XP, jak i Windows Server 2003, a nawet Windows Server 2000. Takie postępowanie wynika głównie z braku kompatybilności wykorzystywanych w firmie aplikacji, braku funduszy na zakup nowszej wersji oprogramowania bądź też braku wiedzy i dokumentacji odnośnie do sposobu instalacji i konfiguracji problematycznych aplikacji. Często są to programy krytyczne dla działania przedsiębiorstwa, które odpowiadają za realizację procesów produkcyjnych, sprzedaży czy logistyki. Z tego też powodu nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ewentualną porażkę przy migracji takiego narzędzia na nowy system operacyjny.

Niestety, takich przypadków będzie więcej w związku ze zbliżającą się datą zakończenia wsparcia technicznego zarówno dla Windows 7, jak i Windows Server 2008 R2. Styczeń 2020 to oficjalna data zakończenia wsparcia dla tych systemów. Tym samym wiele firm stanie kolejny raz przed trudnym wyborem – próbować migrować aplikacje na nowe systemy czy też ryzykować i pozostać przy niewspieranej platformie. Trzy lata wydają się długim okresem, ale z doświadczenia wielu firm wynika, że całkowita transformacja środowiska użytkowników końcowych i aplikacji trwa bardzo długo i wymaga wiele pracy. Dlatego warto już teraz poznać możliwości dostępnych na rynku rozwiązań, które pozwolą sprawdzić kompatybilność używanych aplikacji z nowymi systemami, operacyjnymi i nowymi rozwiązaniami np. Microsoft RemoteApp, Microsoft App-V czy Citrix XenApp/XenDesktop 7.x.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"