Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Programowanie w Pythonie – framework Django

Data publikacji: 03-10-2016 Autor: Grzegorz Kubera
Rys. 1. Pobieranie i...
Rys. 2. Informacja o...
Rys. 3. Komunikaty serwera.
Rys. 4. Informacja dla Django...
Rys. 5. Przygotowanie modelu...
Rys. 6. Panel administracyjny...

Kontynuujemy naukę programowania z wykorzystaniem języka Python. W tej części kursu stworzymy model bloga i wdrożymy go na serwerze, wykorzystując framework Django, który doskonale współgra z Pythonem.

W poprzedniej części kursu zaprezentowaliśmy podstawy języka Python („IT Professional” 8/2016, s. 42). W niniejszym artykule przedstawione zostaną kolejne możliwości tego popularnego języka, w połączeniu z frameworkiem Django, który służy do tworzenia aplikacji internetowych. Tym razem stworzymy model bloga, a następnie wdrożymy go na lokalnym serwerze, tak aby móc zalogować się do systemu zarządzania treścią i tworzyć własne wpisy.


DOKUMENTACJA DJANGO

Omawiając możliwości języka Python i frameworka Django, nie opisujemy szczegółowo każdego elementu, natomiast skupiamy się na procesie tworzenia funkcjonalnego projektu. Osoby zainteresowane informacjami związanymi z Django mogą zapoznać się z jego pełną dokumentacją dostępną pod adresem docs.djangoproject.com/en/1.10.

Oficjalna strona Django: djangoproject.com
Przykłady wdrożeń Django: djangosites.org


> ŚRODOWISKO WIRTUALNE

Przed instalacją Django stworzymy środowisko wirtualne, którego zadaniem będzie oddzielenie środowiska Pythona/Django dla każdego projektu z osobna. Dzięki temu zmiany dokonywane w obrębie jednej aplikacji nie będą wpływać na działanie innych. Aby stworzyć środowisko wirtualne, należy uruchomić wiersz poleceń i wpisać komendę:

C:\Python35\python -m venv virtu

To oczywiście przykładowa ścieżka dostępu. Jeżeli zainstalowaliśmy Pythona w konkretnym katalogu na jakimś innym dysku, wówczas trzeba podać faktyczne dane. Z kolei virtu to przykładowa nazwa wirtualnego środowiska, które stworzymy. Nazwa może być dowolna, niemniej warto wybrać krótki ciąg znaków, składający się tylko z małych liter i niezawierający spacji, ponieważ będzie on później używany i nie ma potrzeby, aby utrudniać sobie pracę. Kolejnym krokiem jest uruchomienie wirtualnego środowiska. W tym celu wpisujemy poniższą komendę, gdzie virtu jest nazwą naszego środowiska wirtualnego:

virtu\Scripts\activate

Po wykonaniu powyższych komend wirtualne środowisko zostanie utworzone i uruchomione. Poprawne wykonanie komend łatwo rozpoznać – przed katalogiem głównym pojawi się ujęte w nawiasach oznaczenie (virtu). Kolejnym krokiem jest instalacja środowiska Django.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"