Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Ultraprzenośne laptopy do pracy

Data publikacji: 03-10-2016 Autor: Grzegorz Kubera

Lekkie i wytrzymałe laptopy biznesowe powinny być łatwe w transporcie, pracować długo na baterii i zapewniać wysoką wydajność. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu urządzeń, i polecamy najciekawsze modele.

Laptopy z roku na rok są coraz cieńsze, lżejsze i wydajniejsze. Większość osób, która decyduje się na zakup komputera przenośnego, szuka modelu z kategorii ultraprzenośnych (ultraportable). To zazwyczaj komputery ważące mniej niż 1,5 kg z ekranami o przekątnej 13–14 cali i wydajnymi, wielozadaniowymi procesorami, z powodzeniem nadającymi się do różnego rodzaju pracy z dokumentami i multimediami (patrz ramka Intel Core M i3, i5 czy i7 – jaki procesor wybrać?). Dodatkowo laptop ultraprzenośny musi oferować długi czas pracy na baterii – co najmniej 6–8 godz. Taki komputer można zabierać w podróż i nie martwić się, że w trakcie jazdy pociągiem czy autobusem będziemy musieli szukać gniazdka zasilania.

Producenci wymyślają różne określenia dla laptopów ultraprzenośnych, takie jak ultrabook czy streambook, niemniej główne cechy takich komputerów są niezmienne: mają być lekkie, cienkie i długo pracować na zasilaniu akumulatorowym. Poza parametrami technicznymi, takimi jak procesor czy dysk twardy lub SSD, laptopy cechuje różna jakość wykonania, zastosowane materiały i dostarczane wyposażenie dodatkowe. Wszystko to sprawia, że cena urządzenia z 14-calowym ekranem o masie 1,2 kg może różnić się nawet trzykrotnie w porównaniu z innymi modelami o takich samych gabarytach i wadze. Co wpływa na cenę? W dużej mierze jakość obudowy i wykończenia, np. użycie lub nie aluminiowej obudowy i ekranu dotykowego z warstwą antyodblaskową. Poza tym oczywiście ogromne znaczenie mają zastosowane komponenty, które odpowiadają za wydajność sprzętu i możliwości danego komputera. Dla przykładu w najdroższych komputerach kosztujących ponad 6 tys. zł, można znaleźć wydajne procesory Intel i7, ekrany wyświetlające obraz w rozdzielczości 3K lub 4K i głośniki znanej marki, np. Bang & Olufsen emitujące wysokiej jakości dźwięk. Warto pamiętać, że część dodatków nie ma większego zastosowania w pracy i nie warto za nie dopłacać. Na co zatem zwracać największą uwagę, kupując ultraprzenoś­nego laptopa?


Jak wybrać odpowiednią wielkość


Zanim wejdziemy w szczegóły i będziemy zastanawiać się nad procesorem czy dyskiem, warto zdecydować, jak duży ma być laptop i ile powinien ważyć. Osoby, które często podróżują, będą raczej zainteresowane mniejszym, za to lżejszym modelem. Z kolei użytkownicy, którzy pracują głównie w jednym miejscu, mogą wybrać większego laptopa – będzie cięższy, ale najczęściej wydajniejszy (w tej samej cenie).

 

  • Ekran 11–12 cali: najcieńsze i najlżejsze laptopy, ważą zazwyczaj 1,13–1,58 kg.
  • Ekran 13–14 cali: zapewniają najlepszą równowagę pomiędzy wydajnością a mobilnością, najczęściej nie są cięższe niż 1,8 kg.
  • Ekran 15 cali: takie laptopy ważą 2–3 kg i nie są polecane osobom często podróżującym.


Laptopy z ekranami 17” są polecane wyłącznie do pracy stacjonarnej, choć wtedy często o wiele lepszym zakupem jest komputer stacjonarny, zapewniający wyższą wydajność w tej samej cenie.


> PARAMETRY PODSTAWOWE

Komputer powinien być bardzo wydajny – najlepiej wydajniejszy, niż w danym momencie potrzebujemy. Tym bardziej że w pracy jego wydajność bezpośrednio przekłada się na generowane zarobki. I to niezależnie od wykonywanego zawodu – posiadając wydajny komputer, swoje zadania sprawniej wykona zarówno grafik czy osoba zajmująca się multimediami, jak i menedżer, który wykorzystuje komputer do typowo biurowych zadań, np. do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, obsługi poczty e-mail i korzystania z usług online. Wystarczy wykonać te same zadania na komputerze z dyskiem twardym i 4 GB RAM, a następnie dla porównania na laptopie z dyskiem SSD i 8 GB RAM – każdy odczuje pozytywną różnicę.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"