Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Wdrażanie SaaS w firmie

Data publikacji: 02-12-2016 Autor: Grzegorz Kubera
Wiele firm korzysta obecnie z...
Usługi SaaS są dostępne w...
W trakcie testów usług SaaS...
Korzystanie z usług SaaS na...

Usługi Software as a Service dają wiele korzyści firmom – od oszczędności finansowych, przez łatwe skalowanie, po dostępność z poziomu urządzeń mobilnych. Trzeba jednak uważnie podejść do wyboru usługodawców, z których oferty chcemy korzystać. Opisujemy najważniejsze funkcje usług SaaS oraz podpowiadamy, jakie wybrać rozwiązania, aby zwiększyć efektywność pracy i nie wprowadzić nowych ograniczeń.

W ramach usług dostępnych w modelu Software as a Service znajdziemy obecnie wszystkie najważniejsze rozwiązania dla firm. Argumentem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem jest też cena. Systemy i narzędzia dawniej zarezerwowane wyłącznie dla korporacji, dziś są dostępne nawet dla niewielkich przedsiębiorstw – często można wybrać model abonamentowy, w którym płacimy za liczbę pracowników (np. 1 euro/mc za pracownika). Niskie ceny sprawiają też, że możliwy jest szybszy rozwój firmy i zarządzanie nią, bez konieczności inwestowania dużych środków w infrastrukturę IT czy specjalistów, co było niezbędne w przypadku stosowania oprogramowania dostępnego w pudełku i instalowanego lokalnie na dysku komputera. Ponadto odpada obowiązek aktualizowania narzędzi, zarówno jeśli chodzi o poprawki zabezpieczające, jak i dodawanie nowych funkcji. Usługi SaaS są zawsze dostępne w najnowszej wersji, a aktualizacje wprowadzane i instalowane są automatycznie.

Usługi SaaS pozwalają również na łatwe skalowanie, czyli dołączanie kolejnych użytkowników do systemu. Jeśli pojawi się większe zapotrzebowanie ze strony klientów na dostarczane produkty, nie ma potrzeby np. kupowania kolejnych serwerów czy drogich licencji – wystarczy zmienić plan abonamentowy. Co więcej, narzędzia dostępne są zarówno na komputery PC, jak i na urządzenia mobilne. Działają w chmurze w modelu 24/7. Wszystko to sprawia, że można skoncentrować się na rozwoju projektów i przedsięwzięć, a mniej na samym zarządzaniu zasobami i przepływem pracy. Wady? Oczywiście są. Opiszemy je i przeanalizujemy wspólnie.

> WYBÓR USŁUG, NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Niezależnie od tego, w jakiej branży działamy i z jakiej usługi zdecydujemy się skorzystać, jest kilka cech, które należy uwzględnić przy wyborze rozwiązania SaaS. Na początku warto sprawdzić, czy z danej usługi można korzystać offline, gdy z jakichś powodów nie będziemy mieć dostępu do internetu. Oczywiście podłączenie do sieci jest niezbędne do synchronizacji danych lub wysłania efektów pracy współpracownikom, niemniej niektóre funkcje mogą być dostępne lokalnie – np. Dropbox, usługa do dzielenia się plikami, oferuje możliwość wstawiania i usuwania plików w aplikacji mobilnej i na komputerze. Są one synchronizowane przez internet, ale samym programem można zarządzać lokalnie na dysku komputera.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"