Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.18.04.2018

Dla biznesu

Monitory AOC 6x
13.04.2018

Ochrona sieci przemysłowych

Stormshield SNi40
09.04.2018

Disaster recovery

Veeam Availability Orchestrator
05.04.2018

Pamięci masowe i SDS

IBM Spectrum Storage
27.03.2018

Wydajna podstawa

Asus RS700-E9, Asus WS C621E SAGE
22.03.2018

Seria dla profesjonalistów

Toshiba E-Generation
21.03.2018

Odzyskiwanie plików - nowa...

Zachowanie bezpieczeństwa plików jest dla wielu przedsiębiorców priorytetem. Z myślą o...
19.03.2018

Superszybkie SSD

Samsung SZ985 Z-SSD
15.03.2018

EPYC w serwerach

Dell EMC PowerEdge

Wyzwania bezpiecznego środowiska mobilnego

Data publikacji: 02-01-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Autor: Rys. K. Kanoniak

Firmy wykorzystujące do pracy smartfony i tablety mogą nie zdawać sobie sprawy, jak dużo zagrożeń czyha na nie w sieci i z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć, aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo środowiska mobilnego. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Firma IBM przeprowadziła trwające pół roku badanie wśród 200 firm działających na całym świecie, pytając o to, w jaki sposób urządzenia mobilne wpływają na ich biznes. W ubiegłym roku opublikowano wyniki w raporcie „2016 Mobile Security and Business Transformation Study”. Wnioski? W aż 99% firm pracownicy przynajmniej w pewnym stopniu wykorzystują urządzenia mobilne, głównie smartfony, do realizacji codziennych zadań.

Korzystanie z urządzeń mobilnych sprawiło, że pracownicy mogą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca i kiedy chcą, jak również mogą liczyć na łatwy dostęp do służbowych zasobów, niezbędnych do pracy przy różnego rodzaju projektach. Wśród firm, które zostały objęte badaniem, 26% przyznaje, że postawienie na mobile zwiększyło dochody, a 23% deklaruje, że tego typu rozwiązania pozwoliły na obniżenie kosztów. Wiele przedsiębiorstw odnotowało też poprawę jakości obsługi klienta, jak i zadowolenia z pracy wśród zatrudnianych osób. 63% firm wyjawiło też, że zdecydowało się na zaakceptowanie polityki BYOD (bring your own device), zakładającej, że pracownicy mogą do celów służbowych wykorzystywać własne urządzenia. Właśnie ten aspekt w dużym stopniu wpłynął na poprawę wskaźnika zadowolenia z pracy.

Wzrost produktywności i niższe koszty to dobre strony związane z postawieniem na mobile. A wady? Z badania wynika, że 63% firm po postawieniu na urządzenia mobilne zauważało więcej zagrożeń i ryzyka związanego z bezpieczeństwem – zagrożeń było więcej, niż zakładano. Kiedy eksperci IBM zapytali, jakiego typu zagrożenia występowały na przestrzeni ostatniego roku, 23% firm przyznało, że zidentyfikowały złośliwe oprogramowanie malware na urządzeniach stosowanych przez pracowników, a w kolejnych 23% doszło do utraty danych w wyniku zgubienia lub kradzieży sprzętu. Jednocześnie wiele przedsiębiorstw podkreśliło, że w kolejnych latach bardziej skoncentruje się na dbaniu o bezpieczeństwo, instalując oprogramowanie typu MDM (mobile device management, 42% ankietowanych) i narzędzia do wykrywania wirusów i malware’u (45%).

> ŁATWO PRZENIEŚĆ, ŁATWO STRACIĆ

Urządzenia mobilne są małe i lekkie, więc łatwo je przenosić. Świetnie sprawdzają się w podróży, ale zarazem łatwo je zgubić, zostawić na lotnisku lub w taksówce. Zdarza się też, że ktoś może ukraść nam smartfona czy tablet. Co wtedy? Oprogramowanie antywirusowe lub inne zabezpieczenia software’owe zdają się wówczas na nic, bo dana osoba zyskuje fizyczny dostęp do urządzenia. Dla doświadczonego hakera złamanie hasła i blokady dostępu nie stanowi większego wyzwania, więc może on zyskać dostęp do danych przechowywanych na urządzeniu. W takiej sytuacji haker może przejąć nie tylko korporacyjne dokumenty i pliki, ale też np. hasła dostępu do szeregu usług, poczty e-mail i kontaktów. Co gorsza, jeśli skorzystamy z zabezpieczenia od producenta telefonu, polegającego na zdalnej blokadzie czy resetowaniu do ustawień fabrycznych, cyberprzestępca w dalszym ciągu może zdobyć nasze dane – przykładowo firma Forensic oferuje oprogramowanie, które pozwala na odzyskiwanie danych z urządzeń mobilnych, które zostały zresetowane.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"