Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.11.12.2017

Dla biznesu

BenQ MH760
07.12.2017

Pamięć masowa SDS

SUSE Enterprise Storage 5
05.12.2017

Bezpieczna platforma

Red Hat OpenStack Platform 12
30.11.2017

ITewolucja w bezpieczeństwie....

9 listopada w katowickim hotelu Novotel odbyła się kolejna odsłona konferencji z cyklu...
28.11.2017

Smukle i elegancko

HP Spectre 13 i x360
23.11.2017

Z IEEE 802.3bz

Przełączniki Netgear
21.11.2017

4K z USB-C

EIZO FlexScan EV2785
16.11.2017

Wielofunkcyjne MFP

Canon imageRUNNER ADVANCE C256i, C356i oraz C356P
14.11.2017

Fabryka Przyszłości w drodze...

W dniach 25 i 26 października we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja konferencji...

Wyzwania bezpiecznego środowiska mobilnego

Data publikacji: 02-01-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Autor: Rys. K. Kanoniak

Firmy wykorzystujące do pracy smartfony i tablety mogą nie zdawać sobie sprawy, jak dużo zagrożeń czyha na nie w sieci i z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć, aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo środowiska mobilnego. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Firma IBM przeprowadziła trwające pół roku badanie wśród 200 firm działających na całym świecie, pytając o to, w jaki sposób urządzenia mobilne wpływają na ich biznes. W ubiegłym roku opublikowano wyniki w raporcie „2016 Mobile Security and Business Transformation Study”. Wnioski? W aż 99% firm pracownicy przynajmniej w pewnym stopniu wykorzystują urządzenia mobilne, głównie smartfony, do realizacji codziennych zadań.

Korzystanie z urządzeń mobilnych sprawiło, że pracownicy mogą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca i kiedy chcą, jak również mogą liczyć na łatwy dostęp do służbowych zasobów, niezbędnych do pracy przy różnego rodzaju projektach. Wśród firm, które zostały objęte badaniem, 26% przyznaje, że postawienie na mobile zwiększyło dochody, a 23% deklaruje, że tego typu rozwiązania pozwoliły na obniżenie kosztów. Wiele przedsiębiorstw odnotowało też poprawę jakości obsługi klienta, jak i zadowolenia z pracy wśród zatrudnianych osób. 63% firm wyjawiło też, że zdecydowało się na zaakceptowanie polityki BYOD (bring your own device), zakładającej, że pracownicy mogą do celów służbowych wykorzystywać własne urządzenia. Właśnie ten aspekt w dużym stopniu wpłynął na poprawę wskaźnika zadowolenia z pracy.

Wzrost produktywności i niższe koszty to dobre strony związane z postawieniem na mobile. A wady? Z badania wynika, że 63% firm po postawieniu na urządzenia mobilne zauważało więcej zagrożeń i ryzyka związanego z bezpieczeństwem – zagrożeń było więcej, niż zakładano. Kiedy eksperci IBM zapytali, jakiego typu zagrożenia występowały na przestrzeni ostatniego roku, 23% firm przyznało, że zidentyfikowały złośliwe oprogramowanie malware na urządzeniach stosowanych przez pracowników, a w kolejnych 23% doszło do utraty danych w wyniku zgubienia lub kradzieży sprzętu. Jednocześnie wiele przedsiębiorstw podkreśliło, że w kolejnych latach bardziej skoncentruje się na dbaniu o bezpieczeństwo, instalując oprogramowanie typu MDM (mobile device management, 42% ankietowanych) i narzędzia do wykrywania wirusów i malware’u (45%).

> ŁATWO PRZENIEŚĆ, ŁATWO STRACIĆ

Urządzenia mobilne są małe i lekkie, więc łatwo je przenosić. Świetnie sprawdzają się w podróży, ale zarazem łatwo je zgubić, zostawić na lotnisku lub w taksówce. Zdarza się też, że ktoś może ukraść nam smartfona czy tablet. Co wtedy? Oprogramowanie antywirusowe lub inne zabezpieczenia software’owe zdają się wówczas na nic, bo dana osoba zyskuje fizyczny dostęp do urządzenia. Dla doświadczonego hakera złamanie hasła i blokady dostępu nie stanowi większego wyzwania, więc może on zyskać dostęp do danych przechowywanych na urządzeniu. W takiej sytuacji haker może przejąć nie tylko korporacyjne dokumenty i pliki, ale też np. hasła dostępu do szeregu usług, poczty e-mail i kontaktów. Co gorsza, jeśli skorzystamy z zabezpieczenia od producenta telefonu, polegającego na zdalnej blokadzie czy resetowaniu do ustawień fabrycznych, cyberprzestępca w dalszym ciągu może zdobyć nasze dane – przykładowo firma Forensic oferuje oprogramowanie, które pozwala na odzyskiwanie danych z urządzeń mobilnych, które zostały zresetowane.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"