Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

MDM – centrum zarządzania bezpieczeństwem mobilnym

Data publikacji: 02-01-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Systemy MDM z opcją...
Przejrzyste dashboardy to...
MDM-y pozwalają np. na...

Smartfony i tablety, coraz częściej prywatne, są masowo używane do celów służbowych poza siedzibą firmy. Z jednej strony zwiększa to efektywność i wygodę pracy, z drugiej pojawiają się zagrożenia związane z bezpieczeństwem. W jaki sposób można im sprostać? Odpowiedzią są systemy MDM.

Korzyści wykorzystania urządzeń mobilnych w firmach są ogromne i przeważają nad wadami. Głównymi korzyściami są większa efektywność, elastyczność i wygoda pracy. Doceniają to szczególnie firmy, które zatrudniają pracowników zdalnych lub pozwalają na pracę poza biurem w razie potrzeby. Również przedsiębiorstwa akceptujące politykę BYOD (bring your own device) wykorzystują fakt, że wiele osób ma prywatne, nowoczesne smartfony i tablety, które mogą służyć do realizacji zadań służbowych. Pracownik może używać ulubionego sprzętu, z którego potrafi efektywnie korzystać, a firma nie musi ponosić wydatków na zakupy ani poświęcać czasu na naukę obsługi urządzenia. Niestety, pojawia się problem związany z bezpieczeństwem. Mobilne sprzęty łatwo ukraść, można je zgubić, więc trzeba je zabezpieczyć, ponieważ są podatne na ataki cyberprzestępców podobnie jak komputery osobiste. Co gorsza, pracownicy sami raczej nie dbają o zabezpieczanie urządzeń mobilnych.

 

Firmy, które chcą pozwalać na korzystanie ze smartfonów i tabletów w pracy, przede wszystkim nie mogą ignorować zagrożeń mobilnych i tego, jak dużo urządzeń funkcjonuje w miejscu pracy. Jak wynika z raportu IDC z 2016 r., mobilni pracownicy będą stanowić niemal trzy czwarte wszystkich osób pracujących w USA do 2020 r. Podobne tendencje będziemy obserwować w krajach europejskich. – Mobilność stała się synonimem produktywności, zarówno wewnątrz, jak i poza miejscem pracy – przekonuje Bryan Bassett, analityk IDC. Biorąc pod uwagę te trendy, wydaje się bardzo prawdopodobne, że w najbliższych latach coraz więcej osób będzie wykorzystywać do zadań służbowych urządzenia mobilne, zarówno kupione przez pracodawcę, jak i te prywatne. Firmy, które nie będą stosować odpowiednich zabezpieczeń, powinny być świadome, że poniekąd same proszą się o kłopoty. W jaki sposób zadbać więc o bezpieczeństwo?

> DLACZEGO MDM?

Mobile Device Management (MDM) to oprogramowanie, które łączy się z mobilnym systemem operacyjnym (najczęściej iOS, Android, Windows Phone), aby zbierać informacje i wprowadzać stosowne ograniczenia. Wszystko po to, aby urządzenia mobilne spełniały normy bezpieczeństwa określone przez działy IT. Powodów, dla których warto zdecydować się na wdrożenie systemu MDM, jest co najmniej kilka i każdy z nich pośrednio przekłada się na oszczędności finansowe. Przykładowo, jeśli pracownik zgubi niezabezpieczony telefon i trafi on w niewłaściwe ręce, firma może być narażona na straty finansowe, kradzież bazy danych swoich klientów, utratę dobrego imienia lub zostać zmuszona przez cyberprzestępcę do opłacenia okupu, aby wrażliwe dane nie wyciekły do internetu.

Innym powodem może być lepsze panowanie nad wydatkami związanymi z transmisją danych i rozmowami międzynarodowymi. W systemach MDM łatwo możemy skonfigurować ograniczenia związane np. z łącznością internetową, tak aby pracownik przebywający za granicą nie mógł wykorzystywać mobilnego internetu i dzwonić ze służbowego telefonu w celach prywatnych, a przez to narażać firmę na koszty. MDM pozwala na wyznaczenie konkretnych limitów i automatyczne wysyłanie powiadomień do pracowników, którzy zbliżają się do ich przekroczenia. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"