Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Skrypty dla System Center Operations Manager

Data publikacji: 02-01-2017 Autor: Bartosz Bielawski
Rys. 1. Aby uzyskać listę...
Rys. 2. Dodanie monitora MP...
Rys. 3. Pakiet rozszerzeń z...

Poszczególne elementy pakietu Microsoft System Center od wersji 2012 w mniejszym bądź większym stopniu wspierają PowerShella, dzięki któremu możemy zarządzać produktami. Niestety, wiele czynności nadal wymaga samodzielnego tworzenia skryptów i nie ma możliwości wykorzystywania PowerShella w ramach SCOM-a. Na szczęście z pomocą przychodzą produkty firm trzecich.

Używając PowerShella, mamy możliwość zarządzania produktami wchodzącymi w skład System Center oraz wykorzystywania możliwości języka skryptowego w ramach poszczególnych produktów. Przygotowując aplikację w SCCM czy tworząc akcje w ramach Orchestratora, możemy korzystać ze skryptów napisanych w PowerShellu. Są jednak wyjątki – nie ma wbudowanej możliwości wykorzystywania PowerShella w ramach System Center Operations Managera. Konieczne jest korzystanie z rozwiązań firm trzecich. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób do wykonania różnego rodzaju operacji w SCOM 2012 R2 wykorzystać PowerShella.

> MODUŁ OPERATIONSMANAGER

Polecenia służące do zarządzania Operations Managerem 2012 R2 oferowane są jako moduł. W odróżnieniu od innych produktów pakietu System Center autorzy modułu dla SCOM zadbali o jego odpowiednią dystrybucję – ścieżka, w której umieszczono folder zawierający moduł, dodana jest do zmiennej środowiskowej PSModulePath, a sam moduł spełnia wymóg, aby odpowiedni plik OperationsManager.psd1 znajdował się w folderze o tej samej nazwie bazowej. Dzięki temu moduł importowany jest w tle w momencie, gdy zaczynamy z niego korzystać.

W ramach modułu oferowane są polecenia przydatne zarówno do analizy aktualnego stanu systemu, jak i w zarządzaniu jego składowymi. Wykorzystując odpowiedni cmdlet, możemy więc pobrać informacje o aktualnie aktywnych alarmach:

Get-SCOMAlert -ResolutionState 0

Możemy też sprawdzić, czy w naszym środowisku istnieją jakieś obiekty w trybie konserwacji, i jednocześnie na wszystkich lub na odpowiednio przefiltrowanych tryb konserwacji wyłączyć:

Get-SCOMMaintenanceMode |

Set-SCOMMaintenanceMode –EndTime (Get-Date) –Comment 'Wyłączam tryb konserwacji'

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"