Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Chłodzenie cieczą z odzyskiwaniem ciepła

Data publikacji: 03-01-2017 Autor: Jerzy Michalczyk
Nakładka na płytę główną i...
Rozkład temperatur w systemie...
Chłodzenie przy użyciu...

Stosowanie konwencjonalnych technologii chłodzenia serwerów i centrów danych wiąże się z generowaniem dużych ilości ciepła i zużywaniem energii niezbędnej do zasilania systemów klimatyzacyjnych. Ma to negatywny wpływ na środowisko oraz skutkuje wysokimi kosztami energii elektrycznej. Jak zwiększyć efektywność energetyczną w serwerowniach i zredukować koszty energii elektrycznej?

Centra danych to istne pożeracze energii elektrycznej. Przykładowo zapotrzebowanie na energię w centrach danych w Niemczech odpowiada mniej więcej zapotrzebowaniu 3 milionów gospodarstw domowych – niemieckie data center skonsumowały w 2015 roku 12 TWh prądu, a prognozy na najbliższe lata przewidują dalsze wzrosty. Nie ma więc co ukrywać, że poszukiwanie oszczędności w zakresie zużycia energii uznawane jest za sprawę priorytetową. Aby stymulować nowe rozwiązania w dziedzinie konsumpcji energii i chłodzenia, niemiecka Agencja Kosmiczna DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) ogłosiła w 2014 roku przetarg pod nazwą „Hot Fluid Computing – zastosowanie chłodzenia cieczą w serwerowych centrach danych”. Jego celem jest rozpoczęcie badań nad rozwojem nowego systemu chłodzenia, który umożliwi znaczne oszczędność energii.

Jednym z ciekawszych pomysłów na równoważenie wciąż rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną jest odzyskiwanie i wykorzystywanie ciepła generowanego przez komponenty serwerowe oraz całe centra danych. Interesujące propozycje zgłosiła m.in. firma Thomas-Krenn, która opracowała projekt systemu chłodzenia cieczą z odzyskiwaniem ciepła.

System chłodzenia cieczą z odzyskiwaniem ciepła

Ciekły czynnik chłodzący jest rozprowadzany wewnątrz urządzenia, docierając do komponentów generujących ciepło. W porównaniu do chłodzenia za pomocą przepływu powietrza system oparty na płynie chłodzącym pozwala na równomierny i bardziej wydajny odbiór ciepła, co zapobiega powstawaniu lokalnych obszarów gorąca w serwerach, a to z kolei skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

System chłodzenia cieczą zaproponowany przez firmę z Niemiec można stosować w całych szafach rackowych i w pojedynczych serwerach wolno stojących. Rozwiązanie jest także przygotowane do integracji z systemami ogrzewania budynku, co sprawia, że ciepło odebrane z serwerów może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń biurowych.

Zastosowanie technologii chłodzenia płynem nie ogranicza się tylko do centrów przetwarzania danych, ale może być ona również używana z samodzielnymi serwerami instalowanymi w biurach. Systemy chłodzone cieczą nie nagrzewają się i nie wpływają na mikroklimat pomieszczeń. Brak mechanicznych komponentów oznacza bezgłośną pracę, co sprawia, że urządzenia są praktycznie niezauważalne w biurze, a ich zastosowanie podnosi komfort pracy.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"