Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Rekrutacja na stanowiska IT wyzwania dla pracodawców, trendy, zarobki

Data publikacji: 05-01-2017 Autor: Sebastian Kuniszewski

Branża IT rozwija się w Polsce w zawrotnym tempie, a specjaliści IT przodują w rankingach najlepiej płatnych zawodów w kraju. Jednak rodzimy rynek ma ograniczone możliwości. Jak wynika z badań, wydatki związane z pozyskaniem nowego pracownika na przestrzeni 4 lat wzrosły o 40%. Coraz większym problemem jest też m.in. dopasowanie kompetencji do wymogów stanowiska oraz rosnące wymagania odnośnie do płac i warunków zatrudnienia.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła w październiku i listopadzie 2016 roku rekordowo niski poziom i wyniosła 8,2%. To najlepszy wynik od 1991 roku! Jednocześnie coraz częściej mówi się o tworzącym się w Polsce rynku pracownika i problemach z tym związanych. Z badań wynika, że nawet 2/3 rodzimych firm ma trudności z pozyskaniem odpowiednich kadr. Co ciekawe, specjaliści HR twierdzą, że problem niejednokrotnie leży po stronie samych pracodawców, którzy nie nadążają za zmieniającymi się realiami rodzącego się w naszym kraju rynku pracownika.

Mniejsze lub większe problemy z pozyskaniem osób o odpowiednich kompetencjach mają firmy z niemal wszystkich branż. Brakuje głównie inżynierów, techników, programistów i specjalistów IT oraz kierowców, księgowych, przedstawicieli handlowych i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Szacuje się, że w Polsce brakuje ponad 50 000 specjalistów z obszaru technologii informacyjnych, a deficyt rośnie co roku o kolejne 3-5% (dane na IV kw. 2016). – Kiedyś pracowników było na rynku bardzo dużo i jeżeli nawet pierwsza rekrutacja w firmie się nie udała, to następowała kolejna, przychodził kolejny pracownik i nie było to dla firmy dużym kosztem. Teraz, kiedy wchodzimy w rynek pracownika, trzeba ponieść większy wysiłek, żeby znaleźć właściwego pracownika, i czas rekrutacji się wydłuża – mówi Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR Biura Projektowania Systemów Cyfrowych.

REALIA RYNKU PRACOWNIKA

Jak wynika z badania SARATOGA Human Capital Benchmarking, wydatki związane z pozyskaniem nowego pracownika na przestrzeni czterech lat wzrosły o 40%, a średni czas rekrutacji wynosi ponad 30 dni roboczych. Coraz większym problemem polskich firm są trudności z dopasowaniem kompetencji do wymogów stanowiska, a także rosnące wymagania pracowników odnośnie do płacy i warunków zatrudnienia. Problemy te szczególnie widoczne są w branży IT. – Wielu polskich pracodawców sądzi, iż pracownik o pożądanych kwalifikacjach jest na wyciągnięcie ręki, natomiast realia często pokazują, że jest inaczej. Obecna sytuacja na rynku pracy wymaga stosowania zaawansowanych narzędzi rekrutacyjnych, które ułatwiają dotarcie do odpowiednich kandydatów, spełniających wymagania co do danego stanowiska. Najlepsi specjaliści nie poszukują aktywnie pracy i trzeba do nich dotrzeć innymi kanałami. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"