Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

QNAP TDS-16489U – NAS jak serwer

Data publikacji: 09-01-2017 Autor: Marcin Jurczyk
Monitoring urządzenia można...
Choć jest dostępny...
Dzięki Container Station...

QNAP to marka kojarząca się głównie z popularnymi na polskim rynku rozwiązaniami NAS dla małych i średnich przedsiębiorstw. Multum funkcji i bardzo korzystny stosunek ceny do możliwości to główne zalety tajwańskich produktów. Okazuje się jednak, iż producent ma również coś do zaoferowania nieco bardziej wymagającym klientom…

Sieciowe pamięci masowe to dość popularny i stosunkowo łatwo dostępny rodzaj storage’u, choćby ze względu na relatywnie niską cenę w stosunku do możliwości. Dla większości polskich firm z sektora MŚP tego typu rozwiązania okazują się wystarczające zarówno pod względem oferowanej wydajności, jak również łatwości obsługi, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach związanych z zatrudnieniem specjalizowanej kadry. QNAP to najbardziej rozpoznawalny producent pamięci typu NAS, dzierżący pozycję lidera na polskim rynku. Oferta dostępnych urządzeń kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, o czym świadczy chociażby liczba proponowanych modeli – w zależności od zapotrzebowania można wybierać spośród 73 różnych urządzeń i 11 odmian półek rozszerzających. Producent dzieli portfolio urządzeń na dedykowane użytkownikom domowych, małym i średnim przedsiębiorstwom, a także klientom segmentu enterprise. Nasze zainteresowania koncentrują się na produktach przydatnych w przedsiębiorstwie, o czym świadczy to, że mamy do czynienia już z czwartym tego typu modelem QNAP-a poddanym redakcyjnym testom. Rozwiązania te cieszą się również niesłabnącą popularnością ze strony czytelników, którzy już kilkukrotnie nagradzali testowane przez nas produkty tej firmy laurem Produkt Roku. Tym razem jednak dystrybutor dostarczył nam chyba najbardziej wydajne urządzenie w portfolio produktów – serwer TDS-16489U.

> SPRZĘT

To, co odróżnia model TDS-16489U od innych urządzeń z logo QNAP, to bez wątpienia konfiguracja sprzętowa. W przypadku wcześniej testowanych przez nas serwerów NAS tego producenta zawsze chwaliliśmy różnorodność dostępnych funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości Virtualization Station oraz

Container Station. Podczas oceny implementacji tych opcji pojawiały się jednak zastrzeżenia dotyczące wydajności oraz liczby potencjalnych maszyn wirtualnych, które można równolegle uruchomić na słabszym obliczeniowo sprzęcie, z ograniczoną wielkością dostępnej pamięci operacyjnej. Testowany egzemplarz jest odpowiedzią QNAP-a na tego typu zastrzeżenia, wyrażające zapewne potrzeby wielu potencjalnych klientów. Mamy tu bowiem do czynienia z całkiem wydajnym serwerem, który z powodzeniem mógłby konkurować z popularnymi serwerami ze średniej półki najpopularniejszych graczy na rynku.

Na potwierdzenie kilka faktów ze specyfikacji sprzętowej: dwa procesory z rodziny Intel Xeon E5-2600v3 w specyfikacji z 4, 6 lub 8 rdzeniami każdy (taktowanie od 2,4 do 3,0 GHz), 16 slotów na kości pamięci RDIMM/LRDIMM, co przy wsparciu dla modułów o pojemności 64 GB daje maksymalną pojemność RAM na poziomie 1 TB, trzy kontrolery SAS LSI 12 Gb/s (7 dysków na kontroler), cztery wbudowane gniazda SFP+ 10 GbE, cztery sloty rozszerzeń PCIe (wsparcie dla SSD NVMe). Całość zamknięto w obudowie o wysokości 3U przygotowanej do montażu w szafie serwerowej rack. Poza wydajnymi komponentami podnoszącymi parametry obliczeniowe nie mogło również zabraknąć odpowiedniej liczby wnęk na dyski twarde. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"