Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Urządzenia mobilne mało bezpieczne

Data publikacji: 31-01-2017 Autor: Jerzy Michalczyk

Tylko połowa urządzeń mobilnych na świecie jest zabezpieczana przed cyberatakami, więcej osób chroni komputery – wynika z raportu Kaspersky Lab. Tymczasem to błąd, biorąc pod uwagę, że na telefonach przechowujemy coraz więcej bardzo ważnych informacji.

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab na próbce 12 000 respondentów z 21 państw potwierdziło, że tylko 57% tabletów ma zainstalowane rozwiązanie bezpieczeństwa, a w przypadku smartfonów odsetek ten wynosi 53%. Użytkownicy w większym stopniu chronią swoje komputery (88%) niż urządzenia mobilne, co stanowi błąd, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak wiele istotnych i osobistych informacji jest obecnie przechowywanych na smartfonach i tabletach.

Badanie sugeruje, że użytkownicy nie są świadomi potrzeby zabezpieczenia swoich urządzeń mobilnych przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Według 54% ankietowanych ich komputery stacjonarne i laptopy zdecydowanie wymagają oprogramowania bezpieczeństwa IT, lecz tylko 42% myśli tak samo o smartfonach i tabletach. W rzeczywistości tylko jeden na pięciu (21%) użytkowników nie jest nawet w pełni świadomy mobilnego szkodliwego oprogramowania.

Część osób próbuje chronić swoje urządzenia mobilne, jednak użytkownicy w większości ograniczają tę ochronę do haseł – 81% posiada je na swoim komputerze, a 82% chroni w ten sposób swoje smartfony. Jest to niepokojące, ponieważ o ile hasła chronią urządzenie fizyczne przed wykorzystaniem przez niepowołane osoby, nie zapewniają ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, oszustwami czy atakami phishingowymi. Tylko 41% konsumentów chroni swoje urządzenie mobilne przy użyciu zarówno hasła, jak i rozwiązania bezpieczeństwa, co oznacza, że ponad połowa urządzeń mobilnych na świecie jest podatna na zagrożenia.

Jak dochodzi do infekcji?

Wirusy szyfrujące to rosnące zagrożenie dla użytkowników mobilnych urządzeń z systemem Google. Najnowsze kampanie hakerów osiągnęły nowy poziom. Dotychczas złośliwe aplikacje musiały zostać zainstalowane przez nieświadomego użytkownika telefonu lub tabletu, najczęściej działo się to za sprawą nieautoryzowanych sklepów z aplikacjami. Cyberprzestępcy znaleźli sposób na zainfekowanie smartfona bez interakcji z jego użytkownikiem!

Wystarczy wizyta na złośliwej stronie internetowej wcześniej przygotowanej przez przestępców. Podczas takich odwiedzin użytkownik pada ofiarą ataku typu drive-by-down­load, dzięki któremu złośliwe oprogramowanie zostaje zainstalowane na urządzeniu.

Sieciowi przestępcy przejmują kontrolę nad serwerami i z ich wykorzystaniem tworzą specjalnie przygotowane strony www. Następnie generują na nich ruch, wykorzystując kampanie spamowe lub tzw. malwertising (czyli reklamy kierujące na złośliwe strony internetowe). W ten sposób złośliwe aplikacje przedostają się niezauważone na urządzenia mobilne z Androidem, wykorzystując niezałatane luki bezpieczeństwa.

Android na cenzurowanym

Ponad 86% użytkowników smartfonów korzysta z Androida, a niecałe 13% używa systemu Apple iOS – wynika z raportu Gartnera. Najpopularniejszy mobilny system jest też najczęstszym celem ataków hakerskich. Problem Androida polega w dużej mierze na braku masowych, regularnych aktualizacji systemu. W sierpniu 2016 roku z wersji 6.0 Marshmallow korzystało tylko 18,7% użytkowników. W przypadku Apple iOS zaledwie po kilku dniach od wprowadzenia nowej wersji systemu używa jej ponad połowa użytkowników. Kolejnym ułatwieniem dla cyberprzestępców jest niski poziom autoryzacji aplikacji w sklepie Google’a oraz możliwość instalacji oprogramowania z niezaufanych źródeł.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"