Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.04.2017

Nowe pamięci

Samsung Z-SSD
18.04.2017

Dozorowanie w 4K

Panasonic True 4K
14.04.2017

Kompleksowe zarządzanie

Quest Active Administrator 8.1
11.04.2017

EMM dla Androida i IoT

Sophos Mobile 7
07.04.2017

Kontrola dostępu i...

VMware Workspace ONE, VMware AirWatch 9.1
05.04.2017

HPE Reimagine IT 2017

27 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbędzie się HPE Reimagine IT 2017, nowa odsłona Wyzwań...
04.04.2017

Nadzór nad ID

NetIQ Identity Governance 2.5
31.03.2017

Technologia SuperMLC

Transcend JetFlash 740
28.03.2017

Flash na błysk

NetApp AFF A700s

Windows Server 2016 i publiczna chmura Microsoft Azure

Data publikacji: 22-02-2017 Autor: Marek Krupa
Autor: Rys. K. Kanoniak

IT przenosi się do chmur. Oczywiście są też firmy, które chmurze mówią stanowcze „nie”, inne, które z zainteresowaniem się jej przyglądają, oraz takie, które o chmurze zaczynają myśleć przychylnie i nawet korzystają z pojedynczych usług. Opisujemy, jak zacząć efektywnie korzystać z clouda i wdrożyć Windows Server 2016 w środowisku Microsoft Azure.

Azure to tzw. publiczna chmura firmy Microsoft oferująca wiele usług w ramach trzech modeli:

 

  • Software as a Service (Saas) – oprogramowanie jako usługa,
  • Platforma as a Service (PaaS) – platforma jako usługa,
  • Infrastructure as a Service (IaaS) – infrastruktura jako usługa.


Microsoft Azure jest usługą oferującą wszystkie z wymienionych powyżej. Nas w szczególności interesuje usługa IaaS, która dostarcza infrastruktury do uruchomienia wirtualnych serwerów, w szczególności serwerów działających pod kontrolą Windows Server 2016.

> IAAS W AZURE

Azure oferuje obecnie dwa modele wdrożenia infrastruktury IaaS: w wersji pierwszej model klasyczny – v1 oraz w wersji drugiej model Azure Resource Manager – v2.

Model v1 używa usługi chmurowej jak kontenera, w którym działa maszyna wirtualna oraz wszystkie jej zasoby, takie jak przestrzenie dyskowe i sieci. Kontener jest obiektem zamkniętym, w którym muszą znajdować się przypisane maszynie wirtualnej zasoby.

Model v2 korzystający z Azure Resource Managera (ARM) pozwala tworzyć środowiska z wielu niezależnych obiektów. Wśród elementów składowych znajdują się przestrzenie dyskowe, maszyny wirtualne, interfejsy sieciowe, grupy zabezpieczeń sieciowych czy usługi rozłożenia obciążenia sieciowego. Model ARM dostarcza większej wydajności oraz funkcjonalności w porównaniu z modelem v1. W ramach modelu v2 możliwe jest używanie do trzech domen, co zwiększa odporność na awarie, oraz integracja z Azure Key Vault pozwalająca na ochronę ważnych informacji.

Funkcjonalność systemu Windows Server 2016 działającego na maszynie wirtualnej w Azure nie będzie identyczna z systemem zainstalowanym na fizycznym komputerze, ponieważ maszyna wirtualna nie wspiera wszystkich funkcji dostępnych w najnowszej edycji serwera. Maszyny w Azure nie obsługują np. roli Hyper-V czy serwera DHCP. Natomiast na pewno zainstalujemy na wirtualnym systemie działającym w środowisku Azure role AD DS, AD FS, AD LDS, serwer aplikacji oraz DNS, usługi serwera plików, IIS, WSUS, zdalny pulpit i usługi zdalnego dostępu Na etapie planowania wdrożenia systemu należy więc upewnić się, że rola, która ma być wykorzystywana, jest wspierana w maszynach wirtualnych w Azure.

> WDRAŻANIE MASZYN WIRTUALNYCH ZA POMOCĄ PORTALU

Maszyny wirtualne w Azure można wdrażać na trzy sposoby: za pomocą portalu Azure, z wykorzystaniem PowerShella oraz za pomocą interfejsu linii poleceń Azure CLI. Tworząc nową maszynę, można wykorzystać udostępniony w portalu Azure szablon systemu lub własny szablon systemu.

 

[...]

 

Marek Krupa
Certyfikowany trener i konsultant, m.in. technologii firmy Microsoft, od ponad 15 lat profesjonalnie zajmujący się zarządzaniem systemami informatycznymi. Autor publikacji zamieszczanych m.in. na stronach TechNet. Nagrodzony tytułem MVP w kategorii Enterprise Client Management. Posiadacz certyfikatów MCT, MCSE, MCSA oraz MCTS.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"