Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.11.12.2017

Dla biznesu

BenQ MH760
07.12.2017

Pamięć masowa SDS

SUSE Enterprise Storage 5
05.12.2017

Bezpieczna platforma

Red Hat OpenStack Platform 12
30.11.2017

ITewolucja w bezpieczeństwie....

9 listopada w katowickim hotelu Novotel odbyła się kolejna odsłona konferencji z cyklu...
28.11.2017

Smukle i elegancko

HP Spectre 13 i x360
23.11.2017

Z IEEE 802.3bz

Przełączniki Netgear
21.11.2017

4K z USB-C

EIZO FlexScan EV2785
16.11.2017

Wielofunkcyjne MFP

Canon imageRUNNER ADVANCE C256i, C356i oraz C356P
14.11.2017

Fabryka Przyszłości w drodze...

W dniach 25 i 26 października we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja konferencji...

Windows Server 2016 i publiczna chmura Microsoft Azure

Data publikacji: 22-02-2017 Autor: Marek Krupa
Autor: Rys. K. Kanoniak

IT przenosi się do chmur. Oczywiście są też firmy, które chmurze mówią stanowcze „nie”, inne, które z zainteresowaniem się jej przyglądają, oraz takie, które o chmurze zaczynają myśleć przychylnie i nawet korzystają z pojedynczych usług. Opisujemy, jak zacząć efektywnie korzystać z clouda i wdrożyć Windows Server 2016 w środowisku Microsoft Azure.

Azure to tzw. publiczna chmura firmy Microsoft oferująca wiele usług w ramach trzech modeli:

 

  • Software as a Service (Saas) – oprogramowanie jako usługa,
  • Platforma as a Service (PaaS) – platforma jako usługa,
  • Infrastructure as a Service (IaaS) – infrastruktura jako usługa.


Microsoft Azure jest usługą oferującą wszystkie z wymienionych powyżej. Nas w szczególności interesuje usługa IaaS, która dostarcza infrastruktury do uruchomienia wirtualnych serwerów, w szczególności serwerów działających pod kontrolą Windows Server 2016.

> IAAS W AZURE

Azure oferuje obecnie dwa modele wdrożenia infrastruktury IaaS: w wersji pierwszej model klasyczny – v1 oraz w wersji drugiej model Azure Resource Manager – v2.

Model v1 używa usługi chmurowej jak kontenera, w którym działa maszyna wirtualna oraz wszystkie jej zasoby, takie jak przestrzenie dyskowe i sieci. Kontener jest obiektem zamkniętym, w którym muszą znajdować się przypisane maszynie wirtualnej zasoby.

Model v2 korzystający z Azure Resource Managera (ARM) pozwala tworzyć środowiska z wielu niezależnych obiektów. Wśród elementów składowych znajdują się przestrzenie dyskowe, maszyny wirtualne, interfejsy sieciowe, grupy zabezpieczeń sieciowych czy usługi rozłożenia obciążenia sieciowego. Model ARM dostarcza większej wydajności oraz funkcjonalności w porównaniu z modelem v1. W ramach modelu v2 możliwe jest używanie do trzech domen, co zwiększa odporność na awarie, oraz integracja z Azure Key Vault pozwalająca na ochronę ważnych informacji.

Funkcjonalność systemu Windows Server 2016 działającego na maszynie wirtualnej w Azure nie będzie identyczna z systemem zainstalowanym na fizycznym komputerze, ponieważ maszyna wirtualna nie wspiera wszystkich funkcji dostępnych w najnowszej edycji serwera. Maszyny w Azure nie obsługują np. roli Hyper-V czy serwera DHCP. Natomiast na pewno zainstalujemy na wirtualnym systemie działającym w środowisku Azure role AD DS, AD FS, AD LDS, serwer aplikacji oraz DNS, usługi serwera plików, IIS, WSUS, zdalny pulpit i usługi zdalnego dostępu Na etapie planowania wdrożenia systemu należy więc upewnić się, że rola, która ma być wykorzystywana, jest wspierana w maszynach wirtualnych w Azure.

> WDRAŻANIE MASZYN WIRTUALNYCH ZA POMOCĄ PORTALU

Maszyny wirtualne w Azure można wdrażać na trzy sposoby: za pomocą portalu Azure, z wykorzystaniem PowerShella oraz za pomocą interfejsu linii poleceń Azure CLI. Tworząc nową maszynę, można wykorzystać udostępniony w portalu Azure szablon systemu lub własny szablon systemu.

 

[...]

 

Marek Krupa
Certyfikowany trener i konsultant, m.in. technologii firmy Microsoft, od ponad 15 lat profesjonalnie zajmujący się zarządzaniem systemami informatycznymi. Autor publikacji zamieszczanych m.in. na stronach TechNet. Nagrodzony tytułem MVP w kategorii Enterprise Client Management. Posiadacz certyfikatów MCT, MCSE, MCSA oraz MCTS.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"