Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.02.2018

Druk cyfrowy A3

Accurio Print C759
12.02.2018

Procesory z GPU

Intel Core z Radeon RX Vega M
08.02.2018

Widoczność i kontrola...

Cisco Security Connector
05.02.2018

Firmowa sieć w zasięgu ręki

NETGEAR Insight 4.0 Premium
01.02.2018

Nowe funkcje dla NAS

QNAP QTS 4.3.4
26.01.2018

Serwery dla AI

IBM Power9
23.01.2018

Infrastruktura konwergentna

NFLEX firm Fujitsu i NetApp
19.01.2018

Wysoka gęstość

D-Link DGS-3630
16.01.2018

Odporne na korozję

Kamery Panasonic WV-X6531NS i WV-S1531LNS

Atlassian Confluence – dostrajanie środowiska

Data publikacji: 22-02-2017 Autor: Jacek Kurek
Tworzony za pomocą...

Confluence to webowe środowisko dostarczające narzędzi do przyjaznego tworzenia firmowej dokumentacji. W kolejnym artykule z cyklu przedstawiamy wybrane cechy tego rozwiązania oraz zwracamy uwagę na istotne czynności, które administrator powinien wykonać po zainstalowaniu aplikacji.

W poprzednim wydaniu miesięcznika („IT Professional” 2/2017, s. 25) przedstawiliśmy w zarysie projekt Atlassian Confluence – aplikację webową typu wiki cechującą się przyjaznym interfejsem użytkownika. Choć podobnych projektów aplikacji portalowych dostępnych jest na rynku wiele, Confluence oferuje kilka istotnych cech, które ułatwiają projektowanie i zbudowanie za jego pomocą systemu dokumentacji wewnętrznej – swoistej bazy wiedzy przeznaczonej dla pracowników danej organizacji.

Oprócz przejrzystego i prostego w obsłudze interfejsu graficznego, tak istotnego podczas wyboru środowiska do budowania dokumentacji wewnętrznej firmy, produkt firmy Atlassian wyróżniają także rozwiązania i mechanizmy pozwalające na wspólną pracę nad treściami, a także dostępność komponentów dodatkowych, dzięki którym możliwe jest dodawanie kolejnych funkcjonalności. Poprzedni artykuł miał na celu przedstawienie Confluence'a jako projektu o szerokim wachlarzu zastosowań i możliwości. W tej części omówionych zostanie kilka istotnych kwestii praktycznych, zarówno z zakresu konfiguracji, jak i obsługi samej aplikacji oraz dodatków.

> ODWROTNE PROXY

Przyglądając się projektowi Confluence'a z perspektywy administratora, szybko zorientujemy się, że jest on aplikacją uruchamianą w środowisku JRE (Java Runtime Environment). W poprzednim tekście wspomnieliśmy też o kompleksowym podejściu producenta do kwestii związanych z instalacją tego oprogramowania. Confluence dostarczany jest w postaci pliku instalacyjnego, który jest gotowy do użycia natychmiast po pobraniu i nadaniu mu praw wykonywalności (chmod 700) nawet w środowisku systemu operacyjnego zainstalowanego w całkowicie podstawowej konfiguracji. Dzięki temu nie trzeba martwić się o spełnienie zależności pomiędzy konkretną wersją aplikacji a odpowiednim wydaniem środowiska uruchomieniowego Javy czy wersją kontenera aplikacyjnego. Instalator zawiera niemal wszystko, co potrzebne jest do korzystania z tej aplikacji – tak w środowisku ewaluacyjnym, jak i produkcyjnym. Nie oznacza to jednak, że pomyślnie ukończony proces instalacyjny jest równoznaczny z możliwością przekazania środowiska do dyspozycji użytkowników.

 

[...]

 

Jacek Kurek

Autor jest administratorem systemów Linux i sieci w firmie specjalizującej się w rozwiązaniach IT dla sieci handlowych oraz outsourcingu usług IT m.in. dla dużych sklepów internetowych. Zajmuje się także audytami bezpieczeństwa. Od kilkunastu lat publikuje w prasie informatycznej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"