Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.10.2017

Złote dyski WD

WD GOLD 12 TB
17.10.2017

Ultrapanorama

Philips 492P8
13.10.2017

Druk w bieli

Oki Pro8342WT
11.10.2017

PolCAAT’ 2017 już w...

30 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Marriott odbędzie się XIII edycja konferencji...
10.10.2017

Pełna ochrona

Kaspersky Total Security 2018, Internet Security 2018
06.10.2017

Przeprowadzka do chmury

Oracle Exadata Cloud
03.10.2017

Automatyzacja...

Red Hat Ansible
02.10.2017

Bezpieczeństwo danych zaczyna...

Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, w tym informacji poufnych o klientach i pracownikach,...
27.09.2017

Dotykowe 75 cali

BenQ RP750K

Atlassian Confluence – dostrajanie środowiska

Data publikacji: 22-02-2017 Autor: Jacek Kurek
Tworzony za pomocą...

Confluence to webowe środowisko dostarczające narzędzi do przyjaznego tworzenia firmowej dokumentacji. W kolejnym artykule z cyklu przedstawiamy wybrane cechy tego rozwiązania oraz zwracamy uwagę na istotne czynności, które administrator powinien wykonać po zainstalowaniu aplikacji.

W poprzednim wydaniu miesięcznika („IT Professional” 2/2017, s. 25) przedstawiliśmy w zarysie projekt Atlassian Confluence – aplikację webową typu wiki cechującą się przyjaznym interfejsem użytkownika. Choć podobnych projektów aplikacji portalowych dostępnych jest na rynku wiele, Confluence oferuje kilka istotnych cech, które ułatwiają projektowanie i zbudowanie za jego pomocą systemu dokumentacji wewnętrznej – swoistej bazy wiedzy przeznaczonej dla pracowników danej organizacji.

Oprócz przejrzystego i prostego w obsłudze interfejsu graficznego, tak istotnego podczas wyboru środowiska do budowania dokumentacji wewnętrznej firmy, produkt firmy Atlassian wyróżniają także rozwiązania i mechanizmy pozwalające na wspólną pracę nad treściami, a także dostępność komponentów dodatkowych, dzięki którym możliwe jest dodawanie kolejnych funkcjonalności. Poprzedni artykuł miał na celu przedstawienie Confluence'a jako projektu o szerokim wachlarzu zastosowań i możliwości. W tej części omówionych zostanie kilka istotnych kwestii praktycznych, zarówno z zakresu konfiguracji, jak i obsługi samej aplikacji oraz dodatków.

> ODWROTNE PROXY

Przyglądając się projektowi Confluence'a z perspektywy administratora, szybko zorientujemy się, że jest on aplikacją uruchamianą w środowisku JRE (Java Runtime Environment). W poprzednim tekście wspomnieliśmy też o kompleksowym podejściu producenta do kwestii związanych z instalacją tego oprogramowania. Confluence dostarczany jest w postaci pliku instalacyjnego, który jest gotowy do użycia natychmiast po pobraniu i nadaniu mu praw wykonywalności (chmod 700) nawet w środowisku systemu operacyjnego zainstalowanego w całkowicie podstawowej konfiguracji. Dzięki temu nie trzeba martwić się o spełnienie zależności pomiędzy konkretną wersją aplikacji a odpowiednim wydaniem środowiska uruchomieniowego Javy czy wersją kontenera aplikacyjnego. Instalator zawiera niemal wszystko, co potrzebne jest do korzystania z tej aplikacji – tak w środowisku ewaluacyjnym, jak i produkcyjnym. Nie oznacza to jednak, że pomyślnie ukończony proces instalacyjny jest równoznaczny z możliwością przekazania środowiska do dyspozycji użytkowników.

 

[...]

 

Jacek Kurek

Autor jest administratorem systemów Linux i sieci w firmie specjalizującej się w rozwiązaniach IT dla sieci handlowych oraz outsourcingu usług IT m.in. dla dużych sklepów internetowych. Zajmuje się także audytami bezpieczeństwa. Od kilkunastu lat publikuje w prasie informatycznej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"