Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.04.2021

Lubelskie Dni Informatyki

Koło Naukowe Informatyków już po raz XIII zorganizuje Lubelskie Dni Informatyki.
07.04.2021

Bariery językowe przełamane

Cisco Webex
06.04.2021

Nowość w portfolio Bakotech

Progress Software
06.04.2021

Kontrola służbowych urządzeń

Hexnode MDM
02.04.2021

Red Hat Inc.

Firma Red Hat Inc. udostępniła Red Hat OpenShift 4.7 – najnowszą wersji czołowej...
02.04.2021

Rozpoznawanie twarzy

QNAP QVR
02.04.2021

Układy EPYC Serii 7003

Firma AMD zaprezentowała nowe wydajne procesory serwerowe, czyli układy EPYC Serii 7003,...
02.04.2021

Mobilna wydajność

Satellite Pro C50-G
01.04.2021

Nowa linia monitorów

AOC V4

System Google’a dojrzał dla firm?

Data publikacji: 26-05-2017 Autor: Grzegorz Kubera
LG V20 to jeden z najnowszych...

Najnowszy system mobilny Google’a oferuje szereg funkcji, które docenią użytkownicy korporacyjni i przedsiębiorstwa. Twórca oprogramowania ciągle koncentruje się głównie na konsumentach, jednak nie zaniedbał klientów biznesowych. Co ciekawego oferuje najnowsza dystrybucja?

Dane przechowywane w telefonie powinny być – a w przypadku firm muszą być – w pełni bezpieczne. Android Nougat wprowadza na tym polu kilka nowych funkcji. Jedną z nich jest możliwość przydzielenia wybranej aplikacji dostępu do konkretnego katalogu (np. biblioteki zdjęć), a jednocześnie zablokowania dostępu do jakichkolwiek plików przechowywanych na zewnętrznym nośniku (karcie SD). Czyli nawet jeśli na karcie SD przechowujemy jakieś zdjęcia, aplikacja nie będzie mogła uzyskać do nich dostępu. Można skonfigurować telefon tak, aby aplikacje biurowe nie korzystały z danych prywatnych i na odwrót (sprowadza się to do przyznania odpowiednich uprawnień).

Kolejna funkcja to szyfrowanie na poziomie pliku – Android lepiej izoluje i chroni pliki. Wszystkie nowe dane, w tym e-maile czy SMS-y, gdy zapisujemy je lokalnie na urządzeniu, są automatycznie szyfrowane. Dodatkowo system może pobierać aktualizację oprogramowania automatycznie, aby zawsze, możliwie najszybciej, mieć zainstalowane wszystkie poprawki zabezpieczające. Jest też funkcja zdalnego blokowania ekranu lub usuwania wszystkich danych, gdy telefon zostanie skradziony lub zgubiony, więc nie trzeba mieć oprogramowania MDM (Mobile
Device Management), aby korzystać z tej funkcji. Warto tu dodać, że możemy korzystać z profilu Work (praca), który zapewnia tego typu odpowiednią izolację. I tak, jeśli wybierzemy profil prywatny, wówczas telefon na chwilę się wyłącza, zamyka wszystkie biurowe profile aplikacji, procesy synchronizacji danych w tle czy powiadomienia, a także wyświetla odpowiednią ikonę, która przypomina użytkownikowi, że w trybie prywatnym nie może uruchamiać aplikacji biurowych. Więcej o Work piszemy w ramce.

Google wprowadziło też w najnowszym Androidzie funkcję Direct Boot, dzięki której deweloperzy aplikacji mogą dodawać funkcję uruchamiania pracy aplikacji w tle od razu, gdy włączymy telefon. Jeśli telefon zostanie automatycznie uruchomiony ponownie (zainstalowana aktualizacja) lub przez przypadek wyłączony, po ponownym uruchomieniu aplikacje są wyłączone i trzeba się zalogować, uruchomić je i dopiero wtedy odzyskujemy synchronizowanie w tle (np. odbieranie e-maili). Dzięki Direct Boot deweloper może dodać funkcję natychmiastowego uruchamiania pracy aplikacji w tle, nawet jeśli użytkownik nie zaloguje się do telefonu – wystarczy, że ten po prostu się włączy. Google za przykład podaje aplikację Budzik – jeśli telefon zostałby uruchomiony ponownie, budzik mógłby nie działać, dopóki nie zalogujemy się ponownie. Z Direct Boot ten problem znika. Firmy mogą wykorzystać tę funkcję do tego, aby wybrane aplikacje służbowe działały na podobnych zasadach.

Poza tym Google podkreśla, że najnowszy system regularnie skanuje aplikacje, które zostały pobrane wcześniej i zainstalowane – wszystko po to, aby ich twórcy nie mogli w formie aktualizacji przemycić zmian, które mogłyby doprowadzić np. do wycieku danych czy wyraźnego obniżenia wydajności. Android regularnie skanuje urządzenie i wszystkie aplikacje, by sprawdzić, czy nie zawierają niedozwolonych funkcji. Jeśli coś jest nie tak, otrzymamy stosowne powiadomienie z opcją zablokowania programu.

> LEPSZE ZARZĄDZANIE ZASOBAMI

Nougat oferuje dwa rozwiązania, które mają poprawiać wydajność i wydłużać czas pracy na zasilaniu bateryjnym – to odświeżone Project Doze i Project Svelte.
Zacznijmy od tego drugiego.

Svelte zadebiutował w 2013 r. wraz z dystrybucją Android KitKat 4.4 i było to rozwiązanie, które miało poprawiać wydajność na tańszych i gorzej wyposażonych smartfonach. Celem Google’a było dokonanie takich optymalizacji, aby system mógł działać bez zarzutu na starszych urządzeniach. Przy debiucie Nougata ta tradycja jest kontynuowana, głównie poprzez lepsze zarządzanie i działanie procesów uruchamianych w tle.

Android to system o wiele bardziej otwarty niż iOS – każdy, kto wniesie niewielką opłatę, może opublikować swoją aplikację w sklepie Google Play. Jeśli tylko nie zawiera ona złośliwego kodu, będzie można ją pobierać i instalować. Przez to, że proces autoryzowania aplikacji jest zautomatyzowany, nie wyłapuje on niektórych funkcji i rozwiązań stosowanych przez
deweloperów, które mogą np. obniżać wydajność. Szczególnie chodzi tu o pracę różnych procesów w tle – wybrane aplikacje mogą nadużywać zasobów i spowalniać działanie systemu i samego urządzenia. W obecnej wersji Svelte zyskał kilka usprawnień i teraz aplikacje mają lepiej zarządzać swoją pracą w tle, bo wymusza to system – używają mniej RAM-u i czasu głównego procesora (CPU). To z kolei przekłada się na wyższą wydajność i mniejsze zużycie energii elektrycznej.

[...]

Założyciel i dyrektor generalny firmy doradczo-technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"