Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.02.2018

Druk cyfrowy A3

Accurio Print C759
12.02.2018

Procesory z GPU

Intel Core z Radeon RX Vega M
08.02.2018

Widoczność i kontrola...

Cisco Security Connector
05.02.2018

Firmowa sieć w zasięgu ręki

NETGEAR Insight 4.0 Premium
01.02.2018

Nowe funkcje dla NAS

QNAP QTS 4.3.4
26.01.2018

Serwery dla AI

IBM Power9
23.01.2018

Infrastruktura konwergentna

NFLEX firm Fujitsu i NetApp
19.01.2018

Wysoka gęstość

D-Link DGS-3630
16.01.2018

Odporne na korozję

Kamery Panasonic WV-X6531NS i WV-S1531LNS

Zarządzanie infrastrukturą i automatyzacja zadań

Data publikacji: 25-07-2017 Autor: Grzegorz Adamowicz
Autor: Rys. K. Kanoniak

Wszyscy znamy krążącą po sieci opowieść o testerze aplikacji, który tak zautomatyzował swoją pracę, że przez kilka lat obijał się, grając w „grę”, przez nikogo niezauważony. W końcu sprawa się wydała, a tester został potępiony. Tymczasem administratorzy są w znacznie lepszej sytuacji – od dawna, całkiem legalnie, dysponują magiczną różdżką, która pozwala im „odpoczywać” w trakcie pracy. Przedstawiamy System Center – narzędzie do centralizacji zarządzania infrastrukturą i automatyzacji zadań.

Najpierw automatyzacja. Mantra wielu zachodnich firm, którą prelegenci na wielu branżowych konferencjach odmieniają przez wszystkie przypadki. Automatyzacja to przede wszystkim zdjęcie z barków administratorów konieczności wykonywania dzień w dzień tej samej nudnej pracy. Wiele zadań administrator może wykonać szybciej – wystarczy uruchomić odpowiednią procedurę. Ponadto będzie w stanie obsłużyć wielokrotnie więcej maszyn w tym samym czasie, uruchamiając procedurę równolegle na dwudziestu, stu i więcej serwerach.

Microsoft System Center służy do automatyzacji pracy systemów IT zbudowanych na bazie rozwiązań firmy Microsoft. Dzięki System Center administratorzy zyskują kontrolę nad różnymi aspektami sieci w firmie: mogą zarządzać wieloma systemami serwerowymi i stacjami roboczymi, maszynami wirtualnymi, monitorować aplikacje, zarządzać aktualizacjami oraz zasobami w chmurze.

Wszechstronność rozwiązania powoduje, że nie może to być po prostu jedna aplikacja. I faktycznie System Center dzieli się na wiele wyspecjalizowanych modułów, które rozwiązują osobne zadania w naszej infrastrukturze. Jeśli nasza sieć jest homogeniczna w swej naturze, to posiadamy wszystkie systemy z rodziny Windows i większość produktów Microsoftu – dzięki kompletnemu pakietowi będziemy w stanie zarządzać niemal każdym aspektem infrastruktury. O inne systemy operacyjne będziemy jednak musieli zadbać osobno.

> Przegląd modułów i możliwości

Microsoft System Center 2016 składa się z ośmiu podstawowych komponentów:

 

  • menedżer konfiguracji – Configuration Manager,
  • menedżer ochrony danych – Data Protection Manager,
  • menedżer operacji – Operations Manager,
  • orkiestrator – Orchestrator,
  • moduł automatyzacji serwisów – Ser­vice Management Automation,
  • moduł wspomagający serwisowanie – Service Manager,
  • menedżer maszyn wirtualnych – Virtual Machine Manager,
  • moduł dostawcy serwisów – Service Provider Foundation.

 

Menedżer konfiguracji służy do instalowania oprogramowania, monitoringu i zarządzania wszystkimi urządzeniami w naszej sieci i w chmurze, włączając w to również urządzenia mobilne. Configuration Manager potrafi zarządzać urządzeniami pod kontrolą systemu Android i iOS. Moduł ten pozwala również na masowe wprowadzanie łatek bezpieczeństwa i aktualizacji dla wszystkich urządzeń pozostających pod kontrolą System Center.

Ciekawą i użyteczną opcją menedżera konfiguracji jest możliwość zarządzania instalacją systemu operacyjnego. Dotyczy to instalacji systemu od podstaw lub z przygotowanego wcześniej obrazu na maszynie wirtualnej lub maszynie roboczej. Szczególnie instalacja systemu na fizycznych maszynach oszczędza wiele zachodu i czasu. Dzięki tej funkcji mamy możliwość załadowania systemu operacyjnego za pośrednictwem sieci, co umożliwia automatyczną instalację zgodnie z konfiguracją podaną przez administratora. Oczywiście opcja utworzenia nośnika fizycznego do załadowania systemu z instalatorem nadal jest możliwa.

[...]

Doświadczony inżynier systemów. Specjalizuje się w automatyzacji procesów i monitoringu aplikacji rozproszonych. Propagator ruchu open source. Organizator wydarzeń związanych z IT. Freelancer. W wolnych chwilach twórca fantastyki i fantastyki naukowej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"