Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Zarządzanie pocztą e-mail

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Ireneusz Tarnowski
SYSTEM POCZTOWY – PODZIAŁ NA...

Poczta e-mail to ciągle bardzo ważne i krytyczne medium komunikacyjne w większości firm, oferujące znacznie więcej niż tylko możliwość wymiany korespondencji oraz informacji między pracownikami.

Poczta e-mail to niezbędne biznesowe medium komunikacyjne, ponieważ umożliwia: wymianę wiadomości i plików, tworzenie baz danych użytkownika, zarządzanie kontaktami za pomocą książki adresowej, jest wykorzystywana jako jedna z popularnych metod odzyskiwania haseł oraz jako magazyn haseł i informacji poufnych, a także pozwala na archiwizację ważnych danych.

Między innymi z tych powodów każdej organizacji zależy, aby poczta była odpowiednio zabezpieczona. Bezpieczeństwo poczty przede wszystkim dotyczy dwóch obszarów – zachowania poufności oraz niezawodności rozwiązania, czyli wysokiej dostępności.

> SYSTEM POCZTOWY A ISO 27000

Podstawowe atrybuty bezpieczeństwa dla poczty e-mail pokrywają się z tożsamymi atrybutami normy ISO 27000. Dotyczą one poczty jako całego systemu, począwszy od komputera nadawcy, poprzez media komunikacyjne, systemy serwerowe i archiwizacyjne, aż po komputer odbiorcy. Atrybutami tymi są:

 

 • Poufność – rozumiana jako zapewnienie, że informacja nie jest udostępniana lub ujawniana nieautoryzowanym osobom, podmiotom lub procesom;
 • Integralność – rozumiana jako zapewnienie, że dane (wiadomości, pliki, komunikaty) nie zostały zmienione lub zniszczone w sposób nieautoryzowany;
 • Dostępność – rozumiana jako zapewnienie osiągalności usługi i możliwość wykorzystania jej na żądanie w założonym czasie, przez autoryzowany podmiot. Dla poczty przyjmuje się wymaganie stałej dostępności – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku (mimo że pracownicy korzystają z systemu pocztowego głównie w godzinach pracy, to inni uczestnicy korespondencji, kontrahenci, współpracownicy, mogą komunikować się za pośrednictwem tego medium w dowolnym czasie;
 • Niezaprzeczalność – rozumiana jako brak możliwości wyparcia się uczestnictwa w całości lub w części wymiany danych przez jeden z podmiotów uczestniczących w tego typu komunikacji.


System poczty elektronicznej, który w stopniu akceptowalnym przez użytkownika zapewnia powyższe atrybuty, nazywa się bezpiecznym systemem pocztowym. Dodatkowo oczekuje się, że system pocztowy będzie dla użytkownika wygodny w obsłudze oraz będzie posiadał możliwości przewyższające zwykłą korespondencję między osobami w sieci. Do takich standardowych obecnie funkcjonalności należą:

 

 • książka adresowa,
 • kalendarz zdarzeń,
 • kontrola antywirusowa i antyspamowa,
 • możliwość przesyłania plików o dużych rozmiarach,
 • znakowanie wiadomości (czyli tagowanie) i dzielenie na foldery,•ustawienia filtrów pocztowych, ułatwiających znakowanie, sortowanie, przesyłanie dalej i odrzucanie wiadomości,•autoodpowiedzi – mechanizm wysyłający automatyczną informację do nadawcy wiadomości ze specjalnym komunikatem, np. informacją o urlopie,•aliasy pocztowe – możliwość tworzenia wielu adresów wskazujących na jedną skrzynkę pocztową,
 • adresy grupowe.


Powszechność i skala stosowania poczty elektronicznej sprawia, że w każdej organizacji system pocztowy jest jednym z ważniejszych systemów, a nawet krytycznym dla utrzymania ciągłości biznesowej organizacji. Równocześnie wymagania dotyczące bezpieczeństwa oraz wymagania funkcjonalne sprawiają, że system poczty elektronicznej jest jednym z bardziej skomplikowanych w zaprojektowaniu oraz utrzymaniu systemów informatycznych.

> WYBÓR MODELU

Każda organizacja, firma czy korporacja musi posiadać pocztę elektroniczną – jest ona wymagana do prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej. Począwszy od jednoosobowych podmiotów gospodarczych, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa, skończywszy na ogólnoświatowych gigantach – wszyscy korzystają z poczty e-mail. Od sposobu funkcjonowania firmy, wdrożonych zasad bezpieczeństwa oraz skali używania poczty zależy, w jaki sposób zorganizować dostarczanie usług pocztowych. Można rozpatrywać poniższe modele:

 

 • samodzielne zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymanie całego systemu pocztowego w ramach własnej infrastruktury sprzętowej i softwarowej;
 • wykupienie kompleksowej usługi od dostawcy usług pocztowych;
 • utworzenie systemu pocztowego z wykorzystaniem infrastruktury dzierżawionej – usługi SaaS (Software As a Service) oraz IaaS (Infrastructure As a Service);
 • wykorzystanie prostego rozwiązania typu „wszystko w jednym”, dostarczanego często w postaci gotowego urządzenia (tzw. appliance) lub maszyny wirtualnej gotowej do uruchomienia w środowisku wirtualnym lub chmurze.


Wybór modelu budowy i utrzymania poczty elektronicznej nie jest łatwą decyzją. Trzeba mieć duże doświadczenie i możliwości techniczne, żeby zbudować w pełni funkcjonalną, bezpieczną i niezawodną platformę pocztową. Własne rozwiązanie ma jednak wiele zalet, tj. elastyczność, dopasowanie do wymagań, bezpieczeństwo zasobów.

[...]

 

Ekspert bezpieczeństwa informacji, wieloletni administrator systemów IT. Miłośnik defensywnego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Niezależny konsultant i analityk cyberbezpieczeństwa w ramach inicjatywy Blue Cyberspace.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"