Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2018

Laserowe benefity

Brother TonerBenefit
17.07.2018

Laptop konwertowalny

HP ProBook x360 440 G1
13.07.2018

Wiele kanałów komunikacji

Avaya IP Office
10.07.2018

Konwersja VM

Xopero Image Tool (XIT)
06.07.2018

Bezpieczne testy chmury

Usługi Oracle w modelu PAYG
03.07.2018

Centrum innowacji

Nokia Garage
29.06.2018

Trzecia generacja dysków

Samsung SSD NVMe 970 PRO i 970 EVO
26.06.2018

Druk mono

Drukarki Konica Minolta
22.06.2018

Monitor z USB-C

AOC I1601FWUX

Sztuczna inteligencja w USB. Movidius Neural Compute Stick

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Jerzy Michalczyk

Movidius Neural Compute Stick to pierwszy na świecie zestaw do uczenia maszynowego, a zarazem w pełni samodzielny akcelerator sztucznej inteligencji w postaci urządzenia USB. Dzięki niemu szeroka gama urządzeń może uzyskać funkcje przetwarzania przeznaczone dla głębokich sieci neuronowych.

W ubiegłym roku Intel poinformował o przejęciu firmy Movidius, producenta wiodących na rynku układów SoC służących do obsługi widzenia komputerowego. Efektem połączenia dotychczas posiadanych rozwiązań z technologią Movidius Intel jest seria rozwiązań technologicznych w obszarze widzenia komputerowego i głębokiego uczenia maszynowego – od urządzeń końcowych po chmurę obliczeniową. Jednym z nich jest Movidius Neural Compute Stick (NCS) – zaprojektowany z myślą o programistach, badaczach i twórcach sprzętu. Celem twórców urządzenia jest udostępnienie wysoko wydajnych funkcji przetwarzania przeznaczonych dla sieci neuronowych w ramach niewielkiego urządzenia o przystępnej cenie. Ma to pozwolić na zniesienie barier w procesach tworzenia, konfiguracji i wdrażania aplikacji sztucznej inteligencji.

Coraz więcej programistów wykorzystuje zaawansowane metody uczenia maszynowego, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania i aplikacje. Intel dostarcza kompleksowy zestaw zasobów i narzędzi programistycznych, dzięki którym twórcy będą mogli korzystać z najlepszej dostępnej technologii, dopasowanej do potrzeb cyfrowej gospodarki. Wykorzystanie sieci neuronowych jest kluczowe w rozwoju aplikacji sztucznej inteligencji związanych z przetwarzaniem obrazu (VPU) czy systemów autonomicznej jazdy.

Jednostka VPU Myriad 2 umieszczona w urządzeniu Movidius Neural Compute Stick zapewnia wysoką wydajność połączoną z równie wysoką energooszczędnością — ponad 100 gigaflopów wymaga poboru energii na poziomie zaledwie 1 W. W wyniku tego obsługa głębokich sieci neuronowych w czasie rzeczywistym jest możliwa bezpośrednio z poziomu urządzenia. Takie podejście pozwala na wdrażanie szerokiej gamy aplikacji sztucznej inteligencji pracujących offline.

Co ciekawe, urządzenie nie jest drogie – Movidius Neural Compute Stick jest dostępny u wybranych dystrybutorów w sugerowanej cenie detalicznej 79 dolarów. Więcej informacji można uzyskać na stronie firmy Movidius.

Widzenie komputerowe

Jednym z zastosowań sieci neuronowych jest tzw. widzenie komputerowe. Polega ono na umożliwieniu maszynom przetwarzania obrazu w celu rozpoznawania otoczenia. Oczami urządzenia są kamery, procesor staje się jego mózgiem, a układ analizy obrazu to kora wzrokowa. Wprowadzenie wykrywających głębię kamer z sensorami Intel RealSense dało początek technologii pozwalającej urządzeniom widzieć świat w trzech wymiarach. Intel rozwija i przejmuje także technologie z obszarów uczenia maszynowego, głębokiego uczenia (deep learning) i przetwarzania kognitywnego. Celem tych działań jest stworzenie zestawu funkcji, które dadzą komputerom możliwości podobne do tych zapewnianych przez ludzkie zmysły. Da to światu zupełnie nowe perspektywy: od rozpoznawania obiektów po rozumienie otoczenia, od uwierzytelniania po tracking i nawigację. Nowe możliwości wbudowane w układy scalone typu SoC (System-on-a-chip – układy scalone zawierające kompletny system elektroniczny, w tym układy cyfrowe, analogowe, także radiowe oraz cyfrowo-analogowe) umożliwią podobne do ludzkiego widzenie 50 miliardom połączonych urządzeń, mających funkcjonować na świecie do 2020 roku w ramach internetu rzeczy.

Zdolność do śledzenia, nawigowania, mapowania i rozpoznawania zarówno całego otoczenia, jak i poszczególnych obiektów przy użyciu wysoko wydajnych układów SoC o małym poborze mocy otwiera nowe możliwości w tych zastosowaniach, w których kluczowe są ograniczenie rozmiarów i wydzielania ciepła oraz długi czas życia baterii. Intel zamierza wykorzystać te technologie w szczególności w pracach nad rozszerzoną, wirtualną i połączoną rzeczywistością, dronami, robotyką, cyfrowymi kamerami do monitoringu i innymi dziedzinami.

[...]

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"