Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2018

Laserowe benefity

Brother TonerBenefit
17.07.2018

Laptop konwertowalny

HP ProBook x360 440 G1
13.07.2018

Wiele kanałów komunikacji

Avaya IP Office
10.07.2018

Konwersja VM

Xopero Image Tool (XIT)
06.07.2018

Bezpieczne testy chmury

Usługi Oracle w modelu PAYG
03.07.2018

Centrum innowacji

Nokia Garage
29.06.2018

Trzecia generacja dysków

Samsung SSD NVMe 970 PRO i 970 EVO
26.06.2018

Druk mono

Drukarki Konica Minolta
22.06.2018

Monitor z USB-C

AOC I1601FWUX

Komunikatory usprawniają pracę. Wymiana informacji w zespołach projektowych

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Sebastian Kuniszewski

Według badań zrealizowanych na zlecenie Ricoh przez Censuswide największymi pożeraczami czasu w pracy są duża liczba wiadomości e-mail i spotkania. Jednym ze skutecznych rozwiązań, które niwelują wspomniane czynniki i poprawiają efektywność działania zespołów projektowych, są komunikatory typu Slack.

Trudno obecnie znaleźć firmę, która nie korzysta z poczty e-mail. Wiadomości przesyłane w ten tradycyjny sposób służą nie tylko wymianie korespondencji z kontrahentami, lecz równie często są używane do przekazywania nieformalnych wiadomości pomiędzy pracownikami. 41% pracowników, którzy wzięli udział w badaniu Censuswide, za najbardziej czasochłonny element dnia pracy uznało właśnie dużą liczbę wiadomości e-mail. Na drugim miejscu uplasowały się liczne spotkania firmowe, które wskazało 37% badanych. W wielu przypadkach liczbę e-maili i spotkań znacząco można ograniczyć, decydując się m.in. na wdrożenie w organizacji wewnętrznego komunikatora.

EFEKTYWNOŚĆ I SATYSFAKCJA Z PRACY

Jakie inne rozwiązania mogą usprawnić działanie zatrudnionych? Badanie przeprowadzone na próbie 3600 pracowników z 21 krajów, w tym Polski, pokazało, że 98% badanych nowoczesne narzędzia pomagają lepiej wykonywać codzienne obowiązki. Dzieje się tak głównie ze względu na szybki dostęp do danych (44%), możliwość pracy zdalnej (42%) i konieczność wykonywania mniejszej liczby powtarzalnych zadań (41%). Co więcej, dostęp do nowoczesnych technologii oraz innowacyjne środowisko pracy są ważnym elementem bezpośrednio wpływającym na satysfakcję z pracy. Te czynniki obok wysokiej pensji wskazywali Polacy (77%), Niemcy (63%) i Francuzi (53%). Z drugiej strony pracownicy obawiają się, że brak inwestycji w nowoczesne narzędzia ma niekorzystny wpływ na pozycję rynkową ich przedsiębiorstwa. 46% jest zdania, że bezpośredni konkurenci mają nad nimi technologiczną przewagę. 36% uznaje, że taka sytuacja może doprowadzić nawet do upadku firmy.

Jakie jeszcze wyciągnięto wnioski z badania zrealizowanego na zlecenie Ricoh? 65% pracowników odpowiadających na pytania uznało, że na ich efektywność pozytywnie wpływa wprowadzanie automatyzacji pewnych procesów. Co ciekawe, aż 52% uznało, że wdrożenie narzędzi wykorzystujących potencjał sztucznej inteligencji będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują. 45% z tych respondentów wskazało, że dzięki nim byliby w stanie zaoszczędzić nawet dwie godziny dziennie.

OPENSOURCOWE ALTERNATYWY DLA SLACKA

Wybierając rozwiązanie do współpracy zespołowej online, warto samodzielnie porównać wygodę obsługi aplikacji i możliwości integracji z wykorzystywanymi dotychczas w firmie narzędziami. Opisane poniżej rozwiązania często oferują bardzo podobny zestaw funkcji, a różnice sprowadzają się głównie do wygody używania ich i liczby integracji (UX).

#01
Rocket Chat


Bardzo popularne, rozbudowane i ciągle rozwijane narzędzie na licencji open source, pozwalające na wprowadzenie w organizacji jednego spójnego kanału wymiany informacji. Rocket Chat, podobnie jak Slack, umożliwia komunikację przy użyciu kanałów: publicznego, prywatnego i rozmów indywidualnych. Standardowo pozwala na dostęp do treści za pomocą aplikacji mobilnej, desktopowej oraz z poziomu przeglądarki internetowej (Windows, Linux, MacOS, Android, iOS). Praktycznym rozwiązaniem są  m.in. konferencje audio i wideo, udostępnianie ekranu oraz chat helpdesk – dzięki możliwości osadzenia okna czatu na stronie można w łatwy sposób udostępnić kanał komunikacji osobom odwiedzającym daną witrynę. Rocket Chat pozwala też na łatwą integrację z wieloma usługami zewnętrznymi (na przykład Jira) oraz z LDAP lub SSO, dzięki czemu w organizacji można korzystać ze spójnej polityki uprawnień.
rocket.chat

#02
Mattermost


Popularne i wyposażone w wiele funkcji narzędzie na licencji open source. Pozwala na stosunkowo proste wdrożenie w firmie, komunikację i integrację z oprogramowaniem zewnętrznym poprzez API oraz pełną kontrolę nad wymienianymi danymi i współdzielonymi plikami. Przesyłanie plików i transmisji wideo to standardowe funkcje, których nie może zabraknąć w tego typu aplikacji. Podczas korzystania z programu można jednak mieć odczucie braku innowacyjności – to klasyczny komunikator, którego obsługa i wygląd są niemal identyczne jak produktów konkurencyjnych. To, co pozostaje potencjalnemu użytkownikowi, chcącemu wdrożyć tego typu rozwiązanie, to poznać detale różniące poszczególne projekty. Jest to jednak jedno z dobrych i solidnych rozwiązań, które powinny wziąć pod uwagę osoby nieprzekonane do korzystania z usług dostawców w modelu SaaS, i chcące mieć pełną kontrolę nad tego typu kanałem komunikacyjnym działającym w firmie.
mattermost.com

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"