Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.13.11.2018

Superszybki dysk SSD

Patriot Evolver
09.11.2018

Ograniczenie kosztów

Canon imageRUNNER ADVANCE 525/615/715
06.11.2018

Pierwsze w testach

Serwery Huawei V5
30.10.2018

Klimatyzacja szaf...

Rittal VX25 Blue e+
26.10.2018

Extender Wi-Fi

Netgear Nighthawk X6
25.10.2018

Nowości od Ubiquiti....

Ubiquiti UAP-nanoHD, UAP-XG, UWB XG
23.10.2018

Dozór 5 MP

Panasonic WV-S2550L
19.10.2018

4K, HDR i USB-C

Philips 328P6VUBREB
16.10.2018

Pełna optymalizacja

Quest Foglight for Virtualization Enterprise 8.8 (FVE)

Magazyn w chmurze

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Marcin Szeliga
Rys. 1. Mapa z zaznaczonymi...

Poprzednie artykuły z tej serii poświęcone były dwóm najpopularniejszym typom baz danych: relacyjnym i nierelacyjnym, a dokładniej ich implementacjom w chmurze Microsoft, czyli usługom SQL Azure i DocumentDB (która niedawno zmieniła nazwę na Cosmos DB). W trzeciej – i ostatniej – części przyjrzymy się magazynowi Azure.

Nowoczesne aplikacje wymagają bezpiecznego, wydajnego, skalowalnego i gwarantującego ciągłą dostępność magazynu danych. Lokalne magazyny danych mogą spełnić te wymagania, ale są kosztowne we wdrożeniu i utrzymaniu. Tymczasem magazyn Azure pozwala przechowywać i przetwarzać w taki sam sposób i z taką samą wydajnością małe ilości danych (np. dane na potrzeby aplikacji mobilnych czy stron WWW) co petabajty danych niezbędnych do działania aplikacji analitycznych, finansowych lub multimedialnych. Magazyn Azure automatycznie partycjonuje dane i w ten sposób równoważy bieżące obciążanie. Innymi słowy, wraz ze wzrostem obciążenia przydzielone zostaną dodatkowe, niezbędne do jego obsłużenia, zasoby. Co więcej, opłaty zależą od aktualnej ilości przechowywanych w magazynie danych, czyli im mniej danych, tym niższy koszt ich przechowywania.


Magazyn Azure jest dostępny z każdego miejsca na świecie i z dowolnej aplikacji, niezależnie od tego, czy działa ona na komputerze lokalnym, w chmurze, na smartfonie czy tablecie (rys. 1).

Z magazynu Azure mogą korzystać aplikacje działające w różnych systemach operacyjnych i stworzone w różnych językach programowania, w szczególności z magazynu Azure można korzystać nie tylko za pośrednictwem specjalistycznych interfejsów API, ale również poprzez uniwersalne API REST dostępne dla każdej aplikacji komunikującej się za pośrednictwem protokołu HTTP lub HTTPS.

Bezpieczeństwo przechowywanych w magazynie Azure danych jest zapewniane przez szereg uzupełniających się rozwiązań: dostęp do konta, w ramach którego stworzony został magazyn, kontrolowany jest za pomocą zdefiniowanych ról i przyznanych tym rolom uprawnień (model RBAC). Dostęp do samego magazynu i jego zawartości kontrolują polityki dostępu i współdzielone sygnatury (model SAS). Przesyłane do i z magazynu dane są szyfrowane protokołem TLS. Zapisane w magazynie dane mogą być szyfrowane po stronie magazynu (odpowiada za to usługa szyfrowania magazynu) lub po stronie klienta, a usługa Storage Analytics pomaga monitorować aktywność użytkowników i wykrywać próby ataków.

Aplikacje wymagające największej wydajności mogą skorzystać z wersji premium magazynu – ta wersja korzysta wyłącznie z dysków SSD zapewniających dużą przepustowość i małe opóźnienia operacji I/O.

Ostatnią, ale nie najmniej ważną, zaletą magazynu Azure jest łatwość zarządzania tą usługą. Można to robić, korzystając z portalu Azure bądź graficznych narzędzi Microsoft i firm trzecich, ale możliwe jest też całkowite zautomatyzowanie zadań administracyjnych za pomocą interfejsu wiersza polecenia platformy Azure (Azure CLI), Azure PowerShell czy interfejsu REST API.

> Konta magazynu Azure

Zanim możliwe będzie skorzystanie z usług magazynu Azure, należy założyć konto magazynu. Założenie konta z poziomu portalu Azure wymaga:

1. Podania unikatowej nazwy konta (za pomocą tej nazwy będziemy odwoływali się do wszystkich usług i przechowywanych w nich danych);
2. Wyboru typu konta:

 

  • Konto ogólnego przeznaczenia – pozwala korzystać z wszystkich czterech, opisanych dalej, usług magazynu w wersji standard lub premium. Maksymalna wydajność pojedynczego dysku w wersji standard mierzona liczbą operacji I/O wynosi 500, a przepustowość to 60 MB na sekundę. Łącząc wiele dysków, możemy osiągnąć maksymalną wydajność 20 000 operacji I/O na sekundę. Natomiast w wersji premium maksymalna wydajność pojedynczego dysku mierzona liczbą operacji I/O wynosi 5000, a przepustowość to 200 MB na sekundę. Łącząc wiele dysków, możemy osiąg­nąć maksymalną wydajność 50 gigabitów na sekundę;
  • Konto magazynu obiektów blob – jest optymalizowane pod kątem dużych obiektów binarnych i jako takie jest przeznaczone dla aplikacji przechowujących wyłącznie nieustrukturyzowane dane. To konto pozwala wybrać jedną z dwóch warstw dostępu:

 

 

  • Warstwa gorąca – jest przeznaczona dla danych regularnie odczytywanych i modyfikowanych. Koszt przechowywania danych jest w niej wyższy niż w warstwie chłodnej, ale koszt dostępu do danych niższy;
  • Warstwa chłodna – powinna być wybrana w wypadku aplikacji, które rzadziej odwołują się do przechowywanych w magazynie danych;


[...]

Autor od 20 lat zawodowo pracuje z danymi i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"