Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Rozszerzenie pojemności dysków wirtualnych

Data publikacji: 30-10-2017 Autor: Zygmunt Bok
RYS. 1. WIRTUALNE DYSKI...

Przedstawiamy metodę zwiększenia pojemności dysku wirtualnego maszyny wirtualnej działającej na platformie serwerowej VMware ESXi bez utraty danych. W pierwszej kolejności opiszemy rozszerzenie przestrzeni dyskowej aktualnej macierzy dyskowej w tej maszynie, a następnie zwiększenie pojemności dysku wirtualnego o kolejne jednostki alokacyjne z zasobów powiększonego woluminu macierzy dyskowej.

Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych, zainstalowanych w postaci maszyn wirtualnych działających na serwerach VMware ESXi w sytuacji stałego i intensywnego dopływu nowych danych, konieczne jest ciągłe powiększanie pojemności dysku wirtualnego, na którym dane te są składowane. Opisana metoda będzie szczególnie przydatna w przypadku, kiedy powiększanie pojemności dysku wirtualnego trzeba wykonać w miarę szybko, ekonomicznie i w sposób zapewniający jak najkrótsze przerwy w działaniu systemu informatycznego, a w maszynie znajduje się wolne miejsce na dodatkowe nowe dyski. Polega na rozszerzeniu przestrzeni dyskowej bez utraty danych w aktualnej macierzy dyskowej, a następnie na zwiększeniu pojemności dysku wirtualnego z zasobów powiększonego woluminu macierzowego o kolejne jednostki alokacyjne:

 

  • do 2 TB w przypadku VMware ESXi 5.5,
  • powyżej 2 TB – w przypadku VMware ESXi 6.0.


Rozszerzenie pojemności dysku wirtualnego maszyny wirtualnej wykonujemy w dwóch krokach. W kroku pierwszym, za pomocą oprogramowania VMware vSphere, w istniejącej maszynie wirtualnej tworzymy nowy dysk wirtualny w obszarze typu Datastore. W kroku drugim z poziomu systemu operacyjnego tej wirtualnej maszyny rozszerzamy istniejący wirtualny dysk logiczny na nowo utworzony dysk wirtualny.
 
W artykule opisano wspomnianą metodę przetestowaną na serwerze Dell PowerEdge 2900, którego strukturę zasobów pokazano na rys. 1. Na tej podstawie wykonano rozszerzenie pojemności logicznego dysku wirtualnego z maszyny wirtualnej zawierającej dane (dysk F:) systemu informatycznego współpracującego z bazą danych Oracle, działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2008 R2.

> Rozszerzenie przestrzeni dyskowej bez utraty danych

Rozszerzenie przestrzeni dyskowej w aktualnej macierzy o kolejny dysk bez utraty danych, oznaczonej na schemacie jako Macierz_1 przeprowadziliśmy przy użyciu oprogramowania Dell OpenManageServer Administrator vSphere Installation Bundle (VIB) for ESXi. Część serwerowa tego oprogramowania, tj. pakiet OM-SrvAdmin-Dell-Web-8.2.0-1739.VIB-ESX51i_A00.zip, została skopiowana do folderu /var/log/VMware, w systemie plików serwera VMware ESXi, a następnie zainstalowana za pomocą polecenia:

# esxcli software vib install –d \
OM-SrvAdmin-Dell-Web-8.2.0-1739.VIB-ESX51i_A00.zip

Po zainstalowaniu na stacji roboczej części klienckiej ww. oprogramowania – programu OMSA Dell OpenManage Server Administrator Managed Node – windows – 64 bit w postaci pliku wykonywalnego OM-SrvAdmin-Dell-Web-WINX64-8.2.0-1739_A00.exe, należy włączyć opcję Ignore certificate warnings i zalogować się do oprogramowania zarządzającego macierzą dysków, co pokazano na rys. 2.
Po zalogowaniu się do oprogramowania zarządzającego macierzą dysków należy sprawdzić, czy włożony do wolnej komory serwera dodatkowy nowy dysk o pojemności 2000 GB jest widoczny i ma status Ready. Sprawdzenie wykonamy za pomocą opcji OpenManage | Storage | PERC | Enclosure | Backplane > Physical Disks.

W sytuacji, kiedy nowy dysk nie jest widoczny, konieczny jest restart serwera, w wyniku którego nastąpi detekcja napędu przez oprogramowanie OMSA. Jeśli dysk ten ma status Foreign, wówczas w opcji OpenManage | Storage | PERC | Information | Configuration należy wybrać opcję Foreign/Clear. Po wykonaniu tej operacji dysk powinien przyjąć status Ready. Jeśli tak się stanie, można przejść do opcji OpenManage| Storage | PERC | Virtual Disks, a następnie wybrać opcję Reconfigure. Po wskazaniu nowego dysku, oznaczonego jako Physical Disk 0.0.3, który powinien być dodany do istniejącej macierzy, oraz wybraniu w następnym kroku właściwego atrybutu rozszerzania, tj. RAID5 dla rekonfigurowanej macierzy, uruchamiamy procedurę rozszerzania macierzy bez utraty danych. Wynik działania tej procedury, w postaci rozszerzonej macierzy o pojemności 3725,00 GB w trakcie rekonstrukcji woluminu VOL1, pokazano na rys. 3.
 
[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. wdrożeń, zajmuje się implementacją nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Jest doktorantem, twórcą artykułów naukowych i technicznych publikowanych w czasopismach.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"