Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2018

Laserowe benefity

Brother TonerBenefit
17.07.2018

Laptop konwertowalny

HP ProBook x360 440 G1
13.07.2018

Wiele kanałów komunikacji

Avaya IP Office
10.07.2018

Konwersja VM

Xopero Image Tool (XIT)
06.07.2018

Bezpieczne testy chmury

Usługi Oracle w modelu PAYG
03.07.2018

Centrum innowacji

Nokia Garage
29.06.2018

Trzecia generacja dysków

Samsung SSD NVMe 970 PRO i 970 EVO
26.06.2018

Druk mono

Drukarki Konica Minolta
22.06.2018

Monitor z USB-C

AOC I1601FWUX

Kontrola dostępności i wydajności elementów sieci

Data publikacji: 08-01-2018 Autor: Marcin Jurczyk
Autor: Rys. K. Kanoniak

Monitoring infrastruktury informatycznej w firmie to jedno z kluczowych zadań działu IT. O skuteczności wykrywania wszelkiego rodzaju anomalii, awarii i wszelkich podejrzanych zdarzeń decyduje zazwyczaj oprogramowanie użyte do tego celu. Zabbix to jedno z wiodących rozwiązań tego typu.

Zabbix to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów do monitorowania infrastruktury IT. Historia oprogramowania sięga przełomu wieków, a od 2005 roku za projektem stoi specjalnie powołana do tego celu łotewska firma Zabbix SIA, której założycielem i właścicielem jest twórca Zabbiksa – Alexei Vladishev. W odróżnieniu od konkurencji oprogramowanie pozostało w pełni darmowe, mimo że za jego rozwój odpowiada w pełni komercyjna firma. Produkt rozwijany i rozpowszechniany jest w oparciu o licencję GPLv2 i nie ma żadnych funkcjonalności czy wersji, wymagających uiszczenia dodatkowych opłat. Jeśli istnieje taka potrzeba, możliwe jest wykupienie dodatkowego wsparcia, szkoleń czy usługi wdrożenia, co prawdopodobnie okaże się przydatne w przypadku dużych klientów korporacyjnych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek przestoje czy brak wsparcia ze strony dostawcy oprogramowania. Tacy klienci to grupa docelowa Zabbiksa o czym wprost mówi twórca opisywanego oprogramowania. Zwłaszcza że w kontekście funkcjonalności, wydajności, co bardzo istotne, skalowalności produkt może w pełni konkurować z drogimi, komercyjnymi rozwiązaniami, o czym w dalszej części tekstu.

 

> MOŻLIWOŚCI

 

Głównym zadaniem Zabbiksa jest monitorowanie dostępności i wydajności wszystkich komponentów infrastruktury działających w sieci. W praktyce oznacza to, że jeśli z jakichś powodów interesuje nas urządzenie wpięte do zarządzanej przez nas sieci IP, to możliwe jest uzyskanie informacji co najmniej na temat jego dostępności za pomocą różnorodnych mechanizmów, choćby takich jak ICMP echo request. W zależności od typu oprogramowania, pod kontrolą którego pracuje urządzenie podpięte do sieci, możliwe jest uzyskanie mniej lub bardziej szczegółowych informacji związanych z wydajnością czy statusem poszczególnych komponentów sprzętowych i softwarowych. Zgromadzone dane przechowywane są, a także wizualizowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu administrator ma bezpośredni i czytelny wgląd w stan działania kluczowych elementów monitorowanej infrastruktury. Naturalnym uzupełnieniem jest możliwość generowania powiadomień na podstawie przyjętych reguł.


W materiałach marketingowych twórców Zabbiksa używane jest określenie „monitor everything”, co w zasadzie jest zgodne z prawdą – nawet jeśli w podstawowej wersji oprogramowania nie znajdziemy odpowiednich mechanizmów wspierających specyficzne wymagania monitorowanego systemu, to niemal na pewno udostępnione zostało odpowiednie rozszerzenie w bogatych zasobach społeczności zrzeszonej wokół projektu. W ostateczności otwarty kod oprogramowania pozwala zaadaptować Zabbiksa do własnych potrzeb i wykorzystać możliwości platformy do monitorowania IoT czy inteligentnych budynków.

 

> APLIKACJA AGENTA

 

W większości przypadków wystarczająca okaże się funkcjonalność out-of-the-box i to właśnie stanowi o popularności tego oprogramowania. Zabbix umożliwia monitorowanie urządzeń końcowych z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji agenta lub w trybie bezagentowym.

[...]
 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"