Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Zabbix – wdrożenie

Data publikacji: 08-01-2018 Autor: Marcin Jurczyk

Wdrożenie Zabbiksa można przeprowadzić na kilka sposobów. Jedną z łatwiejszych metod jest skorzystanie z gotowych paczek przygotowanych przez producenta dla systemów RHEL/CentOS oraz Debian/Ubuntu i użycie standardowych narzędzi zarządzania oprogramowaniem, takich jak yum czy apt. Innym, równie łatwym sposobem jest wykorzystanie prekonfigurowanej dystrybucji opartej na Ubuntu zwanej Zabbix appliance.

Drugi ze wspomnianych sposobów można wykorzystać do instalacji serwera Zabbix z bazami MySQL lub PostgreSQL oraz proxy z wykorzystaniem SQLite lub MySQL. Producent udostępnia tę wersję oprogramowania w wielu formatach, w tym m.in.: vmdk, OVF, KVM, VHD i live CD. Tak przygotowana dystrybucja jest gotowa do działania od razu po uruchomieniu. Oficjalne repozytorium Zabbix jest już dodane do pliku  /etc/apt/sources.list , a dystrybucja posiada prekonfigurowany firewall pozwalający na komunikację z pozostałymi komponentami HTTP, HTTPS, SNMP, NTP i SSH. Ten sposób wdrożenia jest zazwyczaj najbardziej atrakcyjny w małych środowiskach i wszędzie tam, gdzie na implementacje nie ma zbyt wiele czasu. Bardziej doświadczeni użytkownicy, a także administratorzy UNIX-ów skorzystają pewnie z trzeciego sposobu, którym jest kompilacja ze źródeł. Ostatnim sposobem wdrożenia jest skorzystanie z obrazów Dockera przygotowanych dla każdego z komponentów Zabbiksa.

> TESTOWE WDROŻENIE

Wymagania sprzętowe zależą bezpośrednio od wielkości monitorowanego środowiska, a dokładniej mówiąc, od liczby monitorowanych urządzeń końcowych. Dużą zaletą systemu jest to, że Zabbix nie jest zbyt zasobożerny – dla środowiska liczącego 500 hostów powinny wystarczyć dwa rdzenie procesora i 2 GB pamięci operacyjnej. W przypadku większych środowisk poza mocą obliczeniową i pamięcią operacyjną ważną rolę odgrywa również podsystem dyskowy – powyżej 1000 końcówek warto skorzystać z RAID10 dla bazy danych. W takim przypadku zaleca się także odseparowanie serwera bazy danych od innych komponentów Zabbiksa.

W przypadku gdy używamy wybranej/ulubionej dystrybucji Linuksa testowe wdrożenie warto przeprowadzić z wykorzystaniem paczek lub kompilacji źródeł. W przypadku systemu Debian instalacja sprowadza się do kilku kroków, z których pierwszym jest dodanie repozytorium Zabbiksa:

wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.4/debian/pool/main/z/\
zabbix-release/zabbix-release_3.4-1+stretch_all.deb
dpkg -i zabbix-release_3.4-1+stretch_all.deb
apt-get update

Następnie w zależności od wybranego silnika bazy danych należy zainstalować odpowiednią paczkę serwera Zabbix. W naszym przykładzie korzystamy z bazy danych PostgreSQL:


apt-get install zabbix-server-pgsql


Dalej pozostaje już tylko zainstalowanie konsoli webGUI:


apt-get install zabbix-frontend-php

Zabbix domyślnie wykorzystuje serwer Apache w połączeniu z PHP. Ponieważ jako silnik bazy danych wybraliśmy PostgreSQL, należy teraz stworzyć nowego użytkownika i bazę danych:

sudo -u postgres createuser --pwprompt zabbix
sudo -u postgres createdb -O zabbix zabbix
a następnie zaimportować schemat bazy z danymi:
zcat /usr/share/doc/zabbix-server-pgsql/create.sql.gz | \
sudo -u postgres psql zabbix

> ODSEPAROWANIE BAZY DANYCH

W powyższym przykładzie założono, że serwer bazy danych znajduje się na tej samej maszynie co główna instalacja Zabbix serwera. W przypadku odseparowania bazy danych od reszty komponentów należy najpierw zainstalować PostgreSQL, a następnie przeprowadzić powyższe kroki w analogiczny sposób. Jedyna różnica w działaniu będzie dotyczyć konfiguracji samego PostgreSQL – konieczna jest zmiana zmiennej listen_addresses w pliku /etc/postgresql/9.6/main/postgresql.conf, tak aby nasłuch był realizowany na właściwym adresie IP, a następnie edycja pliku pg_hba.conf w taki sposób, aby wskazać użytkownika, sposób uwierzytelnienia oraz hosta, z którego możliwe jest połączenie do bazy zabbix (IP serwera Zabbix).

Pozostając przy instalacji typu all-in-one, wystarczy teraz zmodyfikować plik konfiguracyjny serwera Zabbix, tak aby wiadome był, jak połączyć się z bazą danych (DBPassword to hasło wcześniej ustawione dla użytkownika zabbix):

nano /etc/zabbix/zabbix_server.conf
DBHost=localhost
DBName=zabbix
DBUser=zabbix
DBPassword=<password>

 

Teraz można już uruchomić usługę serwera Zabbix oraz włączyć automatyczne uruchamianie przy starcie systemu:


service zabbix-server start
update-rc.d zabbix-server enable

Pozostałe ustawienia systemowe są już domyślnie skonfigurowane. Pozostaje tylko ustawienie odpowiedniej strefy czasowej w pliku konfiguracyjnym webGUI serwera Apache, czyli w /etc/apache2/conf-enabled/zabbix.conf. Domyślnie linia ta jest zakomentowana i zawiera ustawienia odpowiadające siedzibie firmy Zabbix Europe/Riga. W naszym przypadku należy ustawić strefę Europe/Warsaw i odkomentować linię:

[...]

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"