Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Inteligentne przedsiębiorstwa – wykorzystanie danych z różnych źródeł

Data publikacji: 10-01-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Niespełna 50% firm wykorzystuje tylko połowę potencjału danych pochodzących z różnych źródeł, a zaledwie 5% firm ze wszystkich przebadanych przez Zebra Technologies to przedsiębiorstwa, które można określić jako w pełni „inteligentne”, tworzące cyfrową reprezentację obiektów fizycznych w celu zapewnienia lepszej widoczności procesów i gromadzenia wartościowych danych.

Firma Zebra Technologies, oferująca m.in. oprogramowanie i usługi zapewniające widoczność rozwiązań klasy korporacyjnej w czasie rzeczywistym, opublikowała wyniki globalnego badania „Intelligent Enterprise Index”. Celem była analiza, na jakim etapie znajdują się firmy zmierzające w kierunku funkcjonowania jako inteligentne przedsiębiorstwa – w jaki sposób łączą świat realny z cyfrowym, żeby zwiększyć widoczność zasobów i zachodzących procesów oraz poprawić wydajność działania i przyspieszyć tempo wzrostu firmy. Jak wynika z raportu, 48% firm otrzymało od 50 do 75 punktów w ogólnym wskaźniku i są one w trakcie działań przybliżających je do takiego miana. Zaledwie 5% firm udało się przekroczyć wskaźnik 75 punktów.

WSKAŹNIK, KRYTERIA, WDROŻENIA


Wskaźnik inteligentnego przedsiębiorstwa powstał, aby umożliwić ocenę stopnia nowoczesności firm oraz realizacji założeń definiujących współczesne inteligentne przedsiębiorstwo. Kryteria obejmują m.in. wizję IoT oraz plan wdrażania nowych technologii w kontekście personelu, jak również zaangażowanie firm w uzyskanie zwrotu z inwestycji w rozwiązania internetu rzeczy. Członkowie kadry kierowniczej wyższego szczebla, eksperci branżowi i osoby odpowiedzialne za tworzenie polityki działalności określili te kryteria pod koniec 2016 r. podczas konferencji „Strategic Innovation Symposium: The Intelligent Enterprise” prowadzonej przez Zebra oraz Technology and Entrepreneurship Center at Harvard (Centrum Technologii i Przedsiębiorczości na Harwardzie – TECH). Podstawę inteligentnego przedsiębiorstwa tworzą rozwiązania technologiczne, które integrują rozwiązania cloud computing, mobilność oraz internet rzeczy w sposób umożliwiający automatyczne pozyskiwanie informacji z zasobów przedsiębiorstwa. Dane operacyjne dotyczące tych zasobów – w tym statusy, dane o ich lokalizacji czy stopniu wykorzystania, jak również deklarowanych preferencjach – są następnie analizowane, w celu uzyskania wartościowych informacji. Można je w odpowiedniej chwili przekazać właściwym osobom, które w efekcie są w stanie podejmować w czasie rzeczywistym i bez opóźnień lepsze decyzje.

ZAŁOŻENIA I ANALIZA DANYCH

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2017 r. wśród przedstawicieli przedsiębiorstw z takich branż i sektorów jak służba zdrowia, sektor produkcyjny, handel detaliczny, transport i logistyka. Ankiety i wywiady zostały przeprowadzone łącznie wśród 908 osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w obszarach IT z 9 krajów, z: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Meksyku, Brazylii, Chin, Indii i Australii/Nowej Zelandii. Do zbadania, na jakim etapie są firmy dążące do tego, aby zostać zaliczonymi do grona inteligentnych przedsiębiorstw, wykorzystano jedenaście wskaźników, takich jak: wizja IoT, zaangażowanie przedsiębiorstwa w realizację koncepcji IoT, partnerstwo w zakresie rozwiązań technologicznych, plan wdrażania nowych technologii w kontekście personelu, plan zarządzania zmianą powstałą w wyniku wdrażania nowych technologii, sposób zastosowania technologii, bezpieczeństwo i normy, plan pełnego wdrożenia koncepcji IoT, architektura/infrastruktura, plan wykorzystania pozyskanych danych oraz analiza danych.

OBSZARY WYMAGAJĄCE UWAGI

Sposób wykorzystania danych i przekształcenia ich w użyteczne informacje można uznać za największe wyzwanie dla firm korzystających z IoT. Oprócz tego odpowiedzi na pytania wymagają takie kwestie jak:

 

  • poziom wykorzystania danych – według większości statystyk faktycznie wykorzystuje się tylko 4-5% wielkich zbiorów danych. Nawet jeśli firma rzeczywiście wykorzystuje dane do opracowania i uzyskania użytecznych w praktyce informacji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak sięgnąć głębiej i wykorzystać jeszcze więcej danych, którymi dysponujemy?


[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"