Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Serwisy WWW na sterydach

Data publikacji: 10-01-2018 Autor: Paweł Frankowski

Inwestycja czasu i środków w poprawę prędkości ładowania strony internetowej szybko się zwraca i przynosi wymierne korzyści. W artykule prezentujemy długą listę porad pozwalających na przyspieszenie tego procesu.

Najważniejszym argumentem za optymalizacją strony WWW jest zmieniający się profil korzystania z sieci. Po pierwsze stale przybywa użytkowników internetu. Najszybszy wzrost odnotowuje się w krajach rozwijających się, tam często łączność nie jest najlepszej jakości. Po drugie – to już nie komputery stacjonarne wiodą prym wśród narzędzi służących do korzystania z zasobów sieci. Od przełomu, który nastąpił w roku 2014, więcej osób przegląda internet na smartfonach i tabletach niż na komputerach stacjonarnych. Kolejne lata potwierdzają ten trend. Szybka strona oznacza nie tylko bardziej płynny dostęp do zasobów strony, ale także zmniejsza irytację internauty podczas oczekiwania na jej załadowanie.

> Trendy a szybkość stron internetowych

Technologia się zmienia, a rozmiary stron WWW nieustannie rosną. Z jednej strony coraz częściej rezygnuje się z ciężkich animacji Flash czy osadzania filmów na własnym serwerze na rzecz serwisów typu YouTube, ale inne składniki stron, także szablonów nie pozwalają cieszyć się krótkim czasem ładowania. W takim momencie warto przypomnieć scenę z filmu „Włoska robota” (2003), kiedy to bohaterowie przygotowują samochody marki Mini Cooper, aby mogły przewieźć sztaby złota. Wyrzucają więc z samochodów wszystko co zbędne, aby maksymalnie zmniejszyć wagę pojazdu – taki szybki tunning. Podobnie jest w przypadku współczesnych szablonów. Często są one oparte na popularnych frameworkach, które oferują mnóstwo usprawnień, efektów wizualnych, czcionek itd.


Na ogół nie korzystamy jednak ze wszystkich „fajerwerków” – z całego bogactwa opcji używamy nie więcej niż 25%. Niestety, biblioteki ładowane są w całości, również ze zbędnymi fragmentami. Ponadto na prędkość ładowania wpływ mają dzisiejsze trendy i wymagania dotyczące tworzenia stron internetowych: duże i dobre jakościowo zdjęcia w sliderze, zdjęcia jako tła pod tekstem, ikony, kilka odrębnych obrazów dla nagłówków itd. Wszystko to się kumuluje i powoduje, że nawet pusta pod względem treści strona ładuje czasem kilka(naście) megabajtów w postaci kilkunastu plików.

 

Tymczasem użytkownicy wymagają szybko działających stron, które załadują się błyskawicznie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują i z jakiego medium korzystają.

> Od czego zacząć optymalizację

Pierwszym krokiem w optymalizacji serwisu WWW powinna być analiza pozwalająca ustalić, jaki element bądź grupa elementów powoduje największe opóźnienia ładowania strony. Nie zapominajmy, aby w miarę obiektywnie zmierzyć czas przed, w trakcie i po procesie optymalizacji.

Na co dzień zalecamy skorzystanie z testerów online, np.:

 

 • tools.pingdom.com;
 • gtmetrix.com;
 • webpagetest.org;
 • goo.gl/9zH70.


Pozwalają one uzyskać wiele interesujących informacji, takich jak:

 

 • czas ładowania się strony;
 • rozmiar strony w megabajtach;
 • liczbę żądań do plików tworzących ostateczny wygląd strony;
 • liczbę odwołań do zasobów, których nie ma (błąd 404) lub są blokowane;
 • spostrzeżenia dotyczące wydajności, czyli jakie elementy warto poprawić, a jakie są zoptymalizowane poprawnie;
 • skład procentowy plików graficznych, skryptów, styli CSS oraz treści HTML;
 • kolejność ładowania się strony z oznaczeniem: statusu, czasu ładowania oraz rozmiaru.


Mając raport wygenerowany choćby przez jedno ze wspominanych narzędzi, jesteśmy w stanie dosyć szybko ustalić powody spadku szybkości działania strony wynikające z jej struktury i zawartości. Nie zapominajmy jednak, że na prędkość działania składa się wiele czynników, m.in. mają na nią wpływ serwery, na których hostowana jest nasza usługa, jak i łącza, po których odbywa się transmisja. Obecnie większość firm i serwerowni zlokalizowana jest w Polsce, ale i tak różnice w transferze danych nadal występują.

> Aktualizacje i kompresja

Z jednej strony kuszące jest przejście od razu do (de)instalacji dodatków czy optymalizacji użytych na podstronach zdjęć, z drugiej jednak rozsądek nakazuje wykorzystać najpierw inne metody. Jeśli mamy pewność, że zainstalowany został najnowszy CMS (WordPress, Joomla), należy przestawić wersję PHP z obecnej np. PHP 5.5 (na ogół domyślnej) na np. PHP 7.0.24. Szczególnie w przypadku serwisów WordPressa od razu zauważymy lekkie przyspieszenie i wzrost dynamiki działania strony. Kolejny etap to włączenie kompresji GZip (opartej na mod_deflate). Tutaj także odczujemy znaczącą różnicę. Aby się przekonać, ile daje taka optymalizacja, wystarczy w serwisie checkgzipcompression.com podać adres swojej strony. Wspomniany serwis to narzędzie online, które nie tylko pokaże, czy kompresja jest włączona, czy też wyłączona, ale wyliczy także, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić na transferze danych.

W następnym kroku, z panelu serwisu, albo, jeśli nie możemy z niego skorzystać, to za pomocą pliku php.ini, warto „podkręcić” nieco parametry PHP. I tak zwiększamy:

 

 • memory_limit – do 256 MB (lub więcej, jeśli jest to możliwe do ustawienia);
 • max_execution_time  – do 60 sekund.


Obie te wartości mają znaczenie przy operacjach na plikach, a ponieważ każdy CMS na nich bazuje, będą one szybciej wykonywane, szczególnie operacje wymagające ich intensywnego przetwarzania, takie jak tworzenie kopii zapasowej czy skanowanie plików przez firewall.

[...]

Autor książek, poradników oraz artykułów w magazynach branżowych. Z projektami internetowymi związany od 2003 r. Aktywny członek społeczności Joomla! Prelegent w wielu wydarzeniach związanych z CMS.  [-KONIEC_CZ_WSZYSCY-]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"