Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Mobilne narzędzia dla administratorów

Data publikacji: 10-01-2018 Autor: Konrad Kubecki
JuiceSSH to wyróżniający się...

Popularyzacja smartfonów i Androida wprowadziła daleko idące zmiany w naszych przyzwyczajeniach. Nietrudno dziś znaleźć osoby, które niemal całkowicie zrezygnowały z laptopów i komputerów stacjonarnych na rzecz urządzeń mobilnych. Rozwój tego trendu może nieść pewne korzyści dla administratorów. Czy ich pracę również można ułatwić, stosując rozwiązania mobilne?

Delegacje, szkolenia, konferencje, dyżury poza godzinami pracy, wyjazdy do oddalonej serwerowni. W pracy administratora zdarzają się sytuacje, w których zachodzi potrzeba połączenia się z firmą, będąc poza biurem. Standardowym rozwiązaniem jest użycie służbowego laptopa i nawiązanie szyfrowanego połączenia, które da dostęp do firmowych zasobów. Bywa, że zabieramy ze sobą komputer i chodzimy z nim cały dzień tylko po to, by zmienić jedno hasło roztargnionego użytkownika. Tymczasem drobne i większe problemy można rozwiązać, wykorzystując do tego smartfona wyposażonego w klienta vpn i zestaw narzędzi wspomagających zarządzanie infrastrukturą. W artykule przedstawiamy kilka aplikacji na Androida, które ułatwiają życie administratora. Być może odruchowe zabieranie ze sobą służbowego laptopa przy każdej okazji przestanie być konieczne.


> Do Linuksa

Wśród klientów ssh prym wiedzie JuiceSSH. To lekka aplikacja mobilna, która umożliwia zorganizowanie listy hostów i bardzo wygodną pracę zdalną. Obsługuje protokoły ssh, mosh oraz telnet.

JuiceSSH pozwala na zdefiniowanie połączeń z serwerami poprzez określenie takich parametrów jak nazwa połączenia, protokół, port oraz adres IP lub nazwa fqnd. Do danego połączenia można dołączyć poświadczenia zapisywane na osobnej karcie w aplikacji. Mogą przybrać one postać samego loginu, loginu z zapisanym hasłem lub loginu z kluczem prywatnym. JuiceSSH potrafi zaimportować klucz z pliku znajdującego się w pamięci urządzenia, ale pozwala także na wklejenie jego zawartości ze schowka. Dostępna jest nawet opcja generowania pary kluczy przy użyciu formatu ecdsa, rsa oraz wskazanej długości klucza. Aplikacja podpowie co należy zrobić z wygenerowanym kluczem, aby możliwe było logowanie się za jego pomocą do zdalnych hostów.

Pomimo że ekran urządzenia mobilnego nie jest tak dużym obszarem do pracy jak tradycyjny monitor, to korzystanie z JuiceSSH jest zaskakująco wygodne. Wielkość czcionki w terminalu możemy zmieniać przyciskami służącymi do regulacji głośności. Dzięki temu da się dopasować środowisko pracy do ograniczeń wynikających z wielkości ekranu i możliwości wzroku. Wielokrotna zmiana orientacji urządzenia z poziomej na pionową i odwrotnie nie skutkuje bałaganem w konsoli. Zawartość linii wyświetlana jest prawidłowo, a znaki pozostają czytelne.

Twórcy aplikacji dodali drugą, wirtualną klawiaturę, na której znajduje się wiele klawiszy najczęściej używanych podczas pracy w konsoli. Są wśród nich m.in.: TAB, ESC, PGUP, PGDOWN, HOME, END, strzałki, ukośniki, minus. Dodatkowa klawiatura pojawia się zawsze, gdy dotkniemy ekranu urządzenia na obszarze konsoli.

Innym ułatwieniem jest obsługa kolorów. Edytor vim, polecenie ls -la czy narzędzie htop wyświetlają pokolorowany tekst, co pomaga w odszukaniu interesującej użytkownika treści. Aplikacja oferuje także zapisywanie historii komend do pliku tekstowego oraz wysłanie jej e-mailem, do usługi chmurowej czy poprzez połączenie bluetooth.

Istnieje kilka dodatków, które rozszerzają możliwości aplikacji. Jednym z nich jest Performance Monitor. To w zasadzie odrębna aplikacja, która, wykorzystując zdefiniowane w Juice­SSH połączenia, wyświetla podstawowe informacje o utylizacji serwera: obciążenie procesora, dostępną ilość wolnej pamięci, zajętość dysku, aktualny transfer sieciowy oraz cenny dla administratorów serwerów linuksowych parametr load avarage.

Prostym, ale użytecznym dodatkiem jest również Cluster Snippet Plugin. Za jego pomocą można stworzyć skrypty, a następnie uruchamiać je w wielu sesjach jednocześnie.

JuiceSSH istnieje w wersji darmowej i płatnej. Wersja płatna rozszerza opisane wyżej funkcje o kilka zaawansowanych. Wśród nich wyróżniają się:

 

  • możliwość forwardowania portów;
  • blokowanie hasłem nieaktywnego ekranu aplikacji;
  • przechowywanie i automatyczne uruchamianie skryptów;
  • importowanie instancji z usługi chmurowej Amazon EC2 do listy połączeń za pomocą EC2Link;
  • synchronizowanie listy połączeń i ustawień pomiędzy urządzeniami mobilnymi przy użyciu CloudSync;
  • tworzenie skrótów do wybranych serwerów na głównym ekranie urządzenia mobilnego.


[...]
 

Autor pracuje jako specjalista ds. infrastruktury IT w firmie z branży ubezpieczeniowej. Zajmuje się m.in. wdrażaniem i utrzymywaniem rozwiązań opartych na systemach Windows Server, Linux Red Hat/CentOS oraz platformach wirtualizacyjnych firmy VMware

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"