Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Samsung Dex. Smartfon jako stacja robocza

Data publikacji: 10-01-2018 Autor: Jerzy Michalczyk

„Dla tych, którzy często podróżują, dużo pracują i kochają nowoczesne rozwiązania. Dex zamieni smartfon w komputer szybko i wszędzie” – tak Samsung reklamuje stację dokującą przeznaczoną dla smartfonów serii Galaxy S8, S8+ oraz Note 8. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu i sprawdzić, czy obietnice pokrywają się z rzeczywistością.

Czy telefon lub tablet jest w stanie zastąpić komputer stacjonarny? Do niedawna było to pytanie retoryczne (oczywiście, że nie), jednak dziś odpowiedź nie jest już taka prosta. Wydajność urządzeń mobilnych, szczególnie tych z wyższej półki, wyposażonych w wydajny procesor, szybką pamięć RAM i bardzo szybką pamięć flash jest już na tyle wysoka (a niejednokrotnie wyższa od wydajności prostych desktopowych komputerów), że bez problemu są one w stanie poradzić sobie w wielu podstawowych biurowych zastosowaniach.

Idea wykorzystania urządzenia przenośnego w roli komputera nie jest nowa. Firma Apple przygotowała już drugą generację tabletów iPad Pro przeznaczonych do zadań profesjonalnych i szeroko reklamuje te urządzenia jako nadające się do zastosowań biurowych. Oprócz samych tabletów sprzedaje akcesoria ułatwiające pracę biurową (klawiatury, podstawki itd.). Nieco inną drogą poszła firma Microsoft, która kilka lat temu dla modelu smartfona Lumia 950 / 950 XL przygotowała stację dokującą HD-500, pozwalającą podłączyć tego smartfona do urządzeń we/wy (monitor, klawiatura, mysz) i do sieci, co, przynajmniej teoretycznie miało zapewnić użytkownikom możliwość pracy taką jak w desktopowym systemie Windows. Niestety, rozwiązanie to ani pod względem funkcjonalności, ani wydajności nie spełniło oczekiwań użytkowników i nie przyjęło się na rynku, a idea mobilnego biura została przez Microsoft porzucona i na kilka lat zupełnie zapomniana.

Mobilność za biurkiem

Temat smartfonów i stacji dokującej postanowiła odświeżyć firma Samsung przy okazji premiery modeli Galaxy S8/S8+, a także biznesowego Note 8. Samsung DeX to niewielka, ważąca 230 gramów stacja dokująca, która zmienia smartfon Samsung Galaxy w komputer stacjonarny. Ma dwa porty USB 2.0, USB typu C, Ethernet oraz HDMI. Oferuje również technologię szybkiego ładowania adaptacyjnego (AFC), która pozwala na szybkie naładowanie przyłączonego do niej smartfona. By podłączyć smartfon, wystarczy odsunąć pokrywę i włożyć telefon w wystające złącze USB typu C. Praktycznie niesłyszalny wentylator chłodzi tył telefonu, aby zapewnić bezproblemową pracę. DeX współpracuje z dowolnymi urządzeniami wejścia, wyjścia (klawiatura, mysz, zestawy combo). Wyjście HDMI pozwala na uzyskanie obrazu o maksymalnej rozdzielności Full HD (1920x1080). Niestety, nie są wspierane wyższe rozdzielczości (3k, 4k) ani monitory typu widescreen.

Nazwa stacji to skrót od słów „Desktop Experience", co według producenta oznacza, że „korzystając ze smartfona z podłączonymi do DeX klawiaturą, myszą i ekranem (monitorem czy telewizorem) – poczujemy się dokładnie tak, jak byśmy pracowali na komputerze”. I tak jest w rzeczywistości. W odróżnieniu jednak od rozwiązania firmy Microsoft nie mamy do czynienia z systemem Windows, a Android. Za sprawą uruchamianej po włożeniu smartfona do stacji aplikacji DeX niemal natychmiast przechodzi on automatycznie w tryb desktopowy, udostępniając użytkownikowi obsługiwany za pomocą myszy i klawiatury pulpit przypominający środowisko graficzne znane wszystkim użytkownikom systemu Windows lub Chromebook. Otrzymujemy belkę narzędziową i odpowiednik menu Start, z których uzyskujemy dostęp do najważniejszych funkcji systemu i aplikacji zainstalowanych na telefonie.


Na belce narzędziowej znajdziemy ikony otwartych aplikacji, listę wszystkich dostępnych programów, a także odpowiednik menu start (domek), przycisk przełączania pomiędzy aplikacjami i cofania akcji. Z prawej strony belki wyświetlane są informacje systemowe: status połączenia z internetem, zegar, stan naładowania baterii, oraz powiadomienia, znajdziemy tam także przyciski klawiatury ekranowej, wyszukiwania, regulacji głośności czy wykonywania zrzutów ekranu. Jednym słowem, dostajemy środowisko desktopowe, którym możemy posługiwać się tak samo jak w przypadku typowego komputera PC. Działają skróty klawiaturowe oraz mysz, w tym menu dostępne za pomocą prawego przycisku. Również polskie znaki diakrytyczne są obsługiwane, choć z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z niedostosowania niektórych aplikacji do trybu okienkowego.

Aplikacje desktopowe i natywne

W systemie DeX możemy uruchamiać wszystkie aplikacje dostępne na smartfonie. Te, które nie zostały przystosowane do pracy w trybie DeX, będą wyświetlane w oknie (pionowym lub poziomym) o stałych wymiarach, odpowiadającym ekranowi smartfona. Aplikacje specjalnie dostosowane do trybu desktop będą wyświetlane w skalowalnych okienkach. Niestety, programów tych nie ma zbyt wiele. Spośród tych najważniejszych można wymienić aplikacje Microsoft Office – Word, Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive i Skype oraz programy firmy Adobe – Acrobat Reader, Photoshop Express, Photoshop Mix i Lightroom. Ponadto w trybie okienkowym działają: aplikacja Samsunga do obsługi poczty, Gmail, Google Drive, Google Photos, a także przeglądarka internetowa Samsunga, Chrome i YouTube.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"