Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Aten Altusen KN4116VA

Data publikacji: 25-01-2018 Autor: Marcin Jurczyk

KVM (Keyboard, Video, Mouse) to jeszcze do niedawna obowiązkowe wyposażenie niemal każdej serwerowni. Obecnie wbudowane rozwiązania do zarządzania serwerami, takie jak choćby Dell iDRAC, HPE iLO czy Lenovo XClarity, stały się niemalże standardem, spychając tradycyjne KVM-y na margines. Jeśli jednak nasze systemy nie dysponują takimi rozwiązaniami, warto sprawdzić, co mają do zaoferowania tradycyjne rozwiązania KVM.

Zadaniem przełącznika KVM jest obsługa wielu urządzeń zewnętrznych z poziomu pojedynczej konsoli administracyjnej wyposażonej w klawiaturę, mysz i monitor. Liczba obsługiwanych urządzeń końcowych zależy już od konkretnego rozwiązania i modelu danego producenta, a przełączanie sygnałów odbywa się w sposób elektroniczny. W przypadku zastosowań profesjonalnych urządzenia końcowe podłączone do przełącznika KVM to zazwyczaj serwery, a same przełączniki to urządzenia w obudowie przeznaczonej do montażu w szafie serwerowej, mogące obsłużyć kilkaset kontrolowanych urządzeń. Istnieje także sporo rozwiązań dedykowanych mniej wymagającym odbiorcom czy wręcz użytkownikom domowym, którym bardziej zależy na obsłudze do kilku urządzeń, ale za to z wykorzystaniem komunikacji za pośrednictwem portów DVI, HDMI, czy przenoszeniu wielokanałowego dźwięku z systemów multimedialnych.

Jednym z liderów rynku rozwiązań KVM jest firma Aten, posiadająca w swoim portfolio produktów wszystkie wyżej wspomniane rozwiązania, jak również wiele innych produktów mniej lub bardziej powiązanych. Udostępniony na potrzeby testów model KN4116VA to reprezentant linii rozwiązań przeznaczonej dla profesjonalnych zastosowań. Funkcjonalność i możliwości tego modelu opisujemy w dalszej części testu.

> HARDWARE

KN4116VA to przełącznik KVM over IP w obudowie 1U przeznaczony do montażu w szafie rack. W celu zapewnienia jak najwyższej dostępności urządzenie wyposażono w dwa zasilacze z osobnymi wyłącznikami. Z tyłu obudowy znajduje się także 16 portów KVM w standardzie RJ-45, do których za pośrednictwem kabla sieciowego podłączane są odpowiednie adaptery. Ponadto znajdziemy tu również dwa porty LAN (10/100/1000 Mb/s), port PON (Power Over the NET), port szeregowy oraz porty konsoli lokalnej, w tym DVI, VGA oraz porty USB do podłączenia myszy i klawiatury. Monitor konsoli może być podłączony kablem o maksymalnej długości 20 m. Z przodu obudowy znaleźć można szereg diod LED informujących o stanie pracy portów KVM oraz LAN, a także porty USB, LUC, przycisk resetu ustawień, porty audio oraz oczywiście przełączniki zmiany portu KVM. W zestawie oprócz przełącznika znajdują się dwa kable zasilające, dwa adaptery szeregowe SA0142 (RJ45-F do DB9-M oraz DTE do DCE), zestaw montażowy wraz z narzędziami oraz instrukcja obsługi. Adaptery KVM nie stanowią części zestawu i należy je dokupić osobno, w zależności od potrzeb. Producent przewidział całą gamę adapterów dostosowanych do różnych typów serwerów i urządzeń końcowych. W portfolio produktów znajdziemy moduły obsługujące, poza standardowymi portami wideo VGA, HDMI, DVI i Display Port, złącza PS/2, USB, USB2.0, USB ze wsparciem dla czytnika Smart Card czy złącza jack dla połączeń audio. Wśród wspieranych adapterów znajdziemy również model KA7130 obsługujący standard firmy Sun (13W3 oraz DIN 8 pin), a także łącze szeregowe RS-232 DB-9.

W odróżnieniu od starszego modelu dzięki zastosowaniu zaawansowanego procesora graficznego FPGA zwiększyła się maksymalna rozdzielczość obrazu – z 1600 × 1200 do 1920 × 1200 przy 60 Hz odświeżania i 32-bitowej głębi koloru dla konsoli lokalnej (24 bity na ekranach sesji zdalnej). Z racji tego, że mamy do czynienia z przełącznikiem wykorzystującym do komunikacji sieć IP, możemy podłączyć komputery znajdujące się w znacznej odległości od przełącznika, pamiętając o niektórych ograniczeniach, jak chociażby wsparcie maksymalnej rozdzielczości obrazu do odległości 50 metrów.

> MOŻLIWOŚCI

KN4116VA to model przełącznika KVM będący bezpośrednim następcą urządzenia KN4116. Większość podstawowych parametrów technicznych się nie zmieniła. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem ułatwiającym scentralizowane monitorowanie i kontrolowanie do 16 komputerów/serwerów (dwie ostatnie cyfry w nazwie modelu) w standardzie lub do 256 urządzeń w połączeniu kaskadowym z innymi, obsługiwanymi typami przełączników KVM firmy Aten. Wykorzystanie portów RJ-45 oraz okablowania kategorii 5e/6 pozwala na podłączenie 16 urządzeń końcowych do urządzenia zamkniętego w obudowie o rozmiarze 1U.


Dwie pierwsze cyfry w nazwie modelu określają liczbę równolegle obsługiwanych sesji użytkownika – cztery równoległe sesje zdalne (oddzielne cztery magistrale) oraz jedna sesja lokalna bezpośrednio na podłączonej do przełącznika klawiaturze, myszy i monitorze. Innym sposobem podłączenia do konsoli lokalnej jest wykorzystanie dedykowanego portu USB do bezpośredniego podłączenia laptopa w celu obsługi konsoli (LUC – Laptop USB Console). Oznacza to, że testowany model wspiera do pięciu równoległych, niezależnych sesji użytkownika w tym samym czasie. Cztery z sesji wykorzystują dostęp zdalny za pośrednictwem sieci IP, bez względu na to, czy jest to sieć LAN, WAN, czy też Internet. Wszystko zależy od sposobu, w jaki realizowana jest komunikacja w ramach wewnętrznych procedur dostępu i bezpieczeństwa. W najprostszym scenariuszu każdy z czterech użytkowników zdalnych może uzyskać dostęp do konsoli przełącznika za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Możliwe jest także wykorzystanie dedykowanej aplikacji klienta przeznaczonej na komputery pracujące pod kontrolą systemów Windows lub też aplikacji graficznej napisanej w Javie, która wspiera wiele systemów klienckich, jeśli zainstalowano na nich komponent Java Runtime Environment. Aplikacja pozwala na przełączanie pomiędzy podłączonymi serwerami w sposób analogiczny do tego, jaki dostępny jest przy podłączeniu do konsoli lokalnej. Każdy z użytkowników może uruchomić wiele sesji wirtualnego pulpitu zdalnego z poziomu jednej sesji logowania, umożliwiając równoczesną kontrolę kilku serwerów w tym samym czasie. Wirtualny pulpit można wyświetlić w oknie lub na pełnym ekranie, a sygnał z myszy i klawiatury może być duplikowany na wszystkich podłączonych urządzeniach końcowych. Jakość przesyłanego obrazu wideo dla wirtualnego pulpitu zdalnego można oczywiście regulować w celu optymalizacji szybkości transmisji dla połączeń o niskiej przepustowości. Użytkownicy pracujący równolegle mają możliwość wewnętrznej komunikacji (Message Board),a tryb współdzielenia portu umożliwia jednoczesny dostęp do urządzenia końcowego wielu użytkownikom. Za pośrednictwem Panel Array Mode możliwe jest monitorowanie operatorów konsoli lokalnej i użytkowników zdalnych.

Przełącznik umożliwia utworzenie maksymalnie 64 kont użytkownika. Wspierane jest także zdalne uwierzytelnianie z wykorzystaniem mechanizmów RADIUS, LDAP, LDAPs oraz Microsoft Active Directory. KN4116VA wspiera 1 poziom zabezpieczeń standardu FIPS 140-2. W kontekście bezpieczeństwa wspomnieć należy także o mechanizmach szyfrowania transmisji. Aten obsługuje w tym przypadku protokoły DES, 3DES, AES (256 bitów) oraz RC4 dla wszystkich przesyłanych danych, a więc sygnały wideo, wirtualnych mediów czy danych myszy i klawiatury. Wybór algorytmu szyfrowania może się także odbywać w sposób losowy, co wprowadza dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Obsługa protokołu SSL jako zabezpieczenie logowania użytkowników z poziomu przeglądarki to standardowy mechanizm dostępny u wszystkich dostawców tego typu rozwiązań.

Administrator ma również możliwość filtrowania dostępu na podstawie adresu IP oraz MAC. Istnieje także możliwość definiowania uprawnień dostępu do poszczególnych serwerów na poziomie użytkownika lub grupy użytkowników. Wszystkie zdarzenia związane z obsługą i działaniem przełącznika KVM mogą być rejestrowane, a logi zdarzeń składowane na zdalnych serwerach logowania. Informacje o krytycznych zdarzeniach mogą być przekazywane w formie wiadomości e-mail czy pułapek SNMP.

[...]

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Aktualizacja: 26-01-2018

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"