Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.02.2019

Wdrażanie projektów AI

Infrastruktura OVH
21.02.2019

Certyfikacja kluczy

HEUTHES-CAK
21.02.2019

Kopie zapasowe

Veeam Availability for AWS
21.02.2019

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus
21.02.2019

Szyfrowane USB

Kingston IronKey D300 Serialized
21.02.2019

Bezpieczeństwo sieci

Check Point Maestro i seria 6000
21.02.2019

Ochrona danych

Commvault IntelliSnap i ScaleProtect
21.02.2019

Ułatwienie telekonferencji

Plantronics Calisto 3200 i 5200
21.02.2019

Transformacja centrów danych

Fujitsu PRIMEFLEX for VMware vSAN

Smartfon zamiast laptopa

Data publikacji: 26-01-2018 Autor: Grzegorz Kubera
W kwietniu 2018 r. do...

W smartfonach montowane są bardzo wydajne procesory oraz podzespoły i od dawna można do nich podłączać klawiaturę, mysz czy nawet zewnętrzne monitory. Czy zatem pora już odstawić laptopa na półkę? Czy wystarczy dziś wykorzystywać do pracy tylko urządzenie, które mieści się w kieszeni marynarki?

W obecnych czasach coraz częściej do komputerów stacjonarnych oraz niektórych laptopów pasuje słowo „przeżytek”. Smartfony stały się na tyle wydajnymi urządzeniami o dużej mocy obliczeniowej, że bez trudu radzą sobie z obsługą wymagających i skomplikowanych aplikacji. Dodatkowo ich możliwości wykraczają poza to, co potrafią komputery – przykładowo nadają się do obsługi narzędzi wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną (AR). Co więcej, systemy operacyjne, strony WWW czy usługi online wyposażane są w interfejsy responsywne, czyli dostosowują się do wielkości i rozdzielczości ekranu, na jakim wyświetlany jest obraz.

Jeszcze kilka lat temu na drodze do tego, aby smartfon stał się głównym i jedynym urządzeniem do pracy, były pewne wyzwania sprzętowe – Linux był wówczas jedynym systemem, który można było uruchamiać na większości urządzeń i komputerów wykorzystujących architektury X86 i ARM. Jednak od momentu, gdy zaprezentowano Android Open Source Project (AOSP), na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej urządzeń i komputerów pracujących pod kontrolą Androida.

Microsoft wraz z premierą Windows 10 również zdecydował, że system ten powinien obsługiwać procesory ARM – obecnie można uruchomić nie tylko pakiet Office na urządzeniach wykorzystujących tę architekturę, ale nawet korzystać z pełnej wersji pakietu Adobe. W najbliższej przyszłości platforma Windows Universal Platform (UWP) trafi na różnego typu urządzenia, w tym mobilne, HoloLens, Xbox, Surface, IoT, i doczekamy się współdzielonego ekosystemu: jednego SDK, jednego sklepu Windows Store, wszystkich aplikacji dostępnych na jeden, wspólny system. Przynajmniej takie są założenia i oczekiwania developerów. Na co możemy liczyć już dzisiaj, chcąc zrezygnować z komputera na rzecz smartfona? Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom.

> SAMSUNG DEX – STACJA DLA WYBRAŃCÓW

Dla posiadaczy smartfonów Samsung S8 i S8+ koreański producent przygotował ciekawe rozwiązanie – stację dokującą DeX, dostępną za ok. 400 zł (więcej w „IT Professional” 1/2018, s. 80). Co potrafi? Najkrócej mówiąc, zmienia telefon w komputer. Oprócz telefonu możemy do niej podłączyć zewnętrzny monitor oraz takie akcesoria, jak mysz i klawiatura. DeX ma złącze HDMI (maksymalna rozdzielczość Full HD/60 Hz) i Ethernet, jak również dwa porty USB-A 2.0 i niewielki wentylator, który chłodzi smartfona. Sam telefon podłączamy za pomocą dodatkowego portu USB-C.

Po zmontowaniu i włączeniu takiego „komputera” wita nas ekran startowy podobny do tego z chromebooków opartych na systemie Google Chromium OS. Pasek powiadomień widoczny jest w prawej dolnej części ekranu, natomiast okno z aplikacjami i innymi przyciskami – po lewej. Całość prezentuje się nowocześnie i minimalistycznie. Ale czy można liczyć na wygodną pracę, zupełnie jak na komputerze? Z jednej strony tak – możemy przyjąć ergonomiczną pozycję, szybko i wygodnie wprowadzać znaki i korzystać z menu, a także wyświetlać wszystko na dużym ekranie. Z drugiej strony aplikacje należy uruchamiać w przeglądarce WWW, np. w Chromie. W trybie desktop aplikacje mobilne, które instalujemy na telefonie, nie działają zbyt dobrze – przykładowo poczta Gmail wykorzystuje mechanizmy przesuwania elementów menu na ekranie dotykowym, których nie da się zastąpić kursorem myszy. Są też inne niedoróbki, np. nie da się odtwarzać filmów z YouTube w trybie pełnoekranowym, a aplikacja Slack nie obsługuje wielu skrótów klawiszowych, które działają na zwykłym komputerze.

Z kolei po przejściu na stronę WWW często domyślnie uruchamia się wersja mobilna, więc trzeba wtedy szukać odpowiedniej opcji i włączać tryb desktopowy. Kiedy jednak przywykniemy do takiej konfiguracji, otworzymy potrzebne usługi i narzędzia online w przeglądarce i popracujemy przez kilka dni – można się przyzwyczaić. Do zalet z pewnością warto zaliczyć to, że telefon jest zawsze naładowany, a jego wysoka wydajność zapewnia płynną pracę. Udogodnieniem jest ponadto możliwość płynnego kontynuowania konwersacji z komunikatora, kiedy odłączymy smartfona od stacji dokującej i zaczniemy używać go w klasycznej roli telefonu.

Warto też wspomnieć o kompromisach. Po pierwsze, jeśli dana aplikacja polega na dotykowym interfejsie multi-touch, kursor myszy nie poradzi sobie z jego obsługą. Po drugie – trzeba polegać na usługach/aplikacjach online, nie zaś na ich mobilnych odpowiednikach. Po trzecie, na pewno ważną i dla wielu dyskwalifikującą cechą tego rozwiązania będzie to, że oprogramowanie desktopowe znane z Windows, np. programy do rachunkowości, po prostu nie działają. Chcąc korzystać z takiego rozwiązania, trzeba więc nie tylko mieć stosunkowo drogi telefon, ale też kupić stację dokującą i akcesoria (w tym monitor). Nie jest to zatem sprzęt dla większości profesjonalistów IT. Jeśli natomiast nie mamy zbyt dużych wymagań, a wykorzystywane aplikacje czy usługi są dostępne w trybie online i odpowiada nam ich funkcjonalność i interfejs, wówczas, używając Samsung DeX, rzeczywiście można zrezygnować z laptopa/komputera stacjonarnego i polegać wyłącznie na jednym urządzeniu.

[...]
 

Założyciel i dyrektor generalny firmy doradczo--technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start'upów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"