Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Smartfon zamiast laptopa

Data publikacji: 26-01-2018 Autor: Grzegorz Kubera
W kwietniu 2018 r. do...

W smartfonach montowane są bardzo wydajne procesory oraz podzespoły i od dawna można do nich podłączać klawiaturę, mysz czy nawet zewnętrzne monitory. Czy zatem pora już odstawić laptopa na półkę? Czy wystarczy dziś wykorzystywać do pracy tylko urządzenie, które mieści się w kieszeni marynarki?

W obecnych czasach coraz częściej do komputerów stacjonarnych oraz niektórych laptopów pasuje słowo „przeżytek”. Smartfony stały się na tyle wydajnymi urządzeniami o dużej mocy obliczeniowej, że bez trudu radzą sobie z obsługą wymagających i skomplikowanych aplikacji. Dodatkowo ich możliwości wykraczają poza to, co potrafią komputery – przykładowo nadają się do obsługi narzędzi wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną (AR). Co więcej, systemy operacyjne, strony WWW czy usługi online wyposażane są w interfejsy responsywne, czyli dostosowują się do wielkości i rozdzielczości ekranu, na jakim wyświetlany jest obraz.

Jeszcze kilka lat temu na drodze do tego, aby smartfon stał się głównym i jedynym urządzeniem do pracy, były pewne wyzwania sprzętowe – Linux był wówczas jedynym systemem, który można było uruchamiać na większości urządzeń i komputerów wykorzystujących architektury X86 i ARM. Jednak od momentu, gdy zaprezentowano Android Open Source Project (AOSP), na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej urządzeń i komputerów pracujących pod kontrolą Androida.

Microsoft wraz z premierą Windows 10 również zdecydował, że system ten powinien obsługiwać procesory ARM – obecnie można uruchomić nie tylko pakiet Office na urządzeniach wykorzystujących tę architekturę, ale nawet korzystać z pełnej wersji pakietu Adobe. W najbliższej przyszłości platforma Windows Universal Platform (UWP) trafi na różnego typu urządzenia, w tym mobilne, HoloLens, Xbox, Surface, IoT, i doczekamy się współdzielonego ekosystemu: jednego SDK, jednego sklepu Windows Store, wszystkich aplikacji dostępnych na jeden, wspólny system. Przynajmniej takie są założenia i oczekiwania developerów. Na co możemy liczyć już dzisiaj, chcąc zrezygnować z komputera na rzecz smartfona? Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom.

> SAMSUNG DEX – STACJA DLA WYBRAŃCÓW

Dla posiadaczy smartfonów Samsung S8 i S8+ koreański producent przygotował ciekawe rozwiązanie – stację dokującą DeX, dostępną za ok. 400 zł (więcej w „IT Professional” 1/2018, s. 80). Co potrafi? Najkrócej mówiąc, zmienia telefon w komputer. Oprócz telefonu możemy do niej podłączyć zewnętrzny monitor oraz takie akcesoria, jak mysz i klawiatura. DeX ma złącze HDMI (maksymalna rozdzielczość Full HD/60 Hz) i Ethernet, jak również dwa porty USB-A 2.0 i niewielki wentylator, który chłodzi smartfona. Sam telefon podłączamy za pomocą dodatkowego portu USB-C.

Po zmontowaniu i włączeniu takiego „komputera” wita nas ekran startowy podobny do tego z chromebooków opartych na systemie Google Chromium OS. Pasek powiadomień widoczny jest w prawej dolnej części ekranu, natomiast okno z aplikacjami i innymi przyciskami – po lewej. Całość prezentuje się nowocześnie i minimalistycznie. Ale czy można liczyć na wygodną pracę, zupełnie jak na komputerze? Z jednej strony tak – możemy przyjąć ergonomiczną pozycję, szybko i wygodnie wprowadzać znaki i korzystać z menu, a także wyświetlać wszystko na dużym ekranie. Z drugiej strony aplikacje należy uruchamiać w przeglądarce WWW, np. w Chromie. W trybie desktop aplikacje mobilne, które instalujemy na telefonie, nie działają zbyt dobrze – przykładowo poczta Gmail wykorzystuje mechanizmy przesuwania elementów menu na ekranie dotykowym, których nie da się zastąpić kursorem myszy. Są też inne niedoróbki, np. nie da się odtwarzać filmów z YouTube w trybie pełnoekranowym, a aplikacja Slack nie obsługuje wielu skrótów klawiszowych, które działają na zwykłym komputerze.

Z kolei po przejściu na stronę WWW często domyślnie uruchamia się wersja mobilna, więc trzeba wtedy szukać odpowiedniej opcji i włączać tryb desktopowy. Kiedy jednak przywykniemy do takiej konfiguracji, otworzymy potrzebne usługi i narzędzia online w przeglądarce i popracujemy przez kilka dni – można się przyzwyczaić. Do zalet z pewnością warto zaliczyć to, że telefon jest zawsze naładowany, a jego wysoka wydajność zapewnia płynną pracę. Udogodnieniem jest ponadto możliwość płynnego kontynuowania konwersacji z komunikatora, kiedy odłączymy smartfona od stacji dokującej i zaczniemy używać go w klasycznej roli telefonu.

Warto też wspomnieć o kompromisach. Po pierwsze, jeśli dana aplikacja polega na dotykowym interfejsie multi-touch, kursor myszy nie poradzi sobie z jego obsługą. Po drugie – trzeba polegać na usługach/aplikacjach online, nie zaś na ich mobilnych odpowiednikach. Po trzecie, na pewno ważną i dla wielu dyskwalifikującą cechą tego rozwiązania będzie to, że oprogramowanie desktopowe znane z Windows, np. programy do rachunkowości, po prostu nie działają. Chcąc korzystać z takiego rozwiązania, trzeba więc nie tylko mieć stosunkowo drogi telefon, ale też kupić stację dokującą i akcesoria (w tym monitor). Nie jest to zatem sprzęt dla większości profesjonalistów IT. Jeśli natomiast nie mamy zbyt dużych wymagań, a wykorzystywane aplikacje czy usługi są dostępne w trybie online i odpowiada nam ich funkcjonalność i interfejs, wówczas, używając Samsung DeX, rzeczywiście można zrezygnować z laptopa/komputera stacjonarnego i polegać wyłącznie na jednym urządzeniu.

[...]
 

Założyciel i dyrektor generalny firmy doradczo--technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start'upów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"